Prodej ideální poloviny nemovitosti

Prodej ideální poloviny nemovitosti

27.11.2018

Dobrý den. Spolumajitel ideální poloviny nemovitosti nám v rámci předkupního práva nabídl k prodeji svojí polovinu za cenu, která vysoce převyšuje cenové odhady zpracované odborníky. Prý na tuto cenu našel kupce. Nechce nám ukázat ani kupní smlouvu, ani sdělit, kdo tím kupcem je, abychom se s ním případně dohodli na další spolupráci. Jaká tato situace přináší rizika? Pokud by skutečně kupce měl, kdo by jím mohl být a jaké by mohl mít záměry? Děkuji a hezký den

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti

Dobrý den. Prodávající je povinen Vám Kupní smlouvu předložit a vy máte 3 měsíce na vyjádření, jestli chcete předkupního práva využít. Pokud by Vám jí nepředložil, můžete prodej rozporovat.

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti

Prodej ideální části má svá úskalí. Předně, prodávající nemůže jen tak tvrdit, že má zájemce popř.kupce. Měl by to dokázat předložením kupní smlouvy a písemně Vás vyzvat, zda respektujete tuto cenu. Pokud byste s touto cenou nesouhlasily a předkupní právo nevyužily a došlo by k prodeji podílu za nižší cenu než Vám byla nabídnuta,můžete se dovolat neplatnosti kupní smlouvy soudním způsobem. Podle popisu mě připadá, že váš spoluvlastník vás chce tlačit do odkoupení podílu za výrazně vyšší cenu, než je tržní.

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti

Bez toho, aniž by Vám podílový spoluvlastník ukázal podepsanou kupní smlouvu a to se všemi náležitosmi bez začerňování informací o kupujícím, ceně, detailech koupě, prostě všeho, nejedná se o předkupní nabídku. Teprve pokud tak učiní a doručí Vám PODEPSANOU kupní smlouvu se svým zájemcem, máte 3 měsíce na to se rozhodnout, jestli svého předkupního práva využijete.

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti

Jak píše Ing. Linda. Využití předkupního práva funguje tak, že prodávající je POVINNEN Vám ukázat Kupní smlouvu, která splňuje veškeré náležitosti. V této kupní smlouvě musí být jednoznačně identifikován případný kupující a zároveň uvedena kupní cena a vy můžete požádat o její paré, nebo sepsat s prodávajícím prohlášení, za jakou cenu prodá svojí část nemovitosti. Jestliže Vám tato cena nevyhovuje a kupovat za ní nebudete, nic s tím nezmůžete. Nicméně, v případě uskutečněného prodeje se nabývací titul ukládá na katastrálním úřadu a vy si jej poté můžete vyžádat. Je to veřejně přístupná listina. Pokud se bude cena, za kterou Vám spoluvlastník nemovitost v rámci předkupního práva nabízel a Vy to máte DOLOŽENÉ, tak prodej soudně napadnete a budete úspěšní, tak soud prodej zruší. Hodně štěstí.

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti

V případě, že se jedná o prodej podílu na domě, bytě, či chaty: Pokud se jedná o rodinný dům, chatu, nebo byt a koupí ho někdo cizí, budete muset nového spolumajitele v nemovitosti trpět. Někdy kupují záměrně podíly na těchto nemovitostí, spekulanti, kteří spolumajitelům pobyt v nemovitosti znepříjemňují, až je donutí zbývající podíl prodat. Vzhledem k tomu, že nikdo nechce bydlet nebo se rekreovat za těchto podmínek, nezbývá jím nic jiného, než svůj podíl prodat vysoce pod cennou. V případě, že se jedná o prodej podílu na společném pozemku, například u bytového domu kde Vy i on, vlastníte byt, nebo podíl na pozemku v chatové oblasti, tak Vám s velkou pravděpodobností spoluvlastník podíl nabízí za vysokou cenu ze strachu, že se bojí aby jste předkupní právo náhodou nechtěli využít a pozemek nechtěli koupit. Důvod: Bojí se, že pokud prodá podíl na pozemku Vám, tak o kupce na byt, nebo chatku přijde, jelikož pro kupce nebude nabídka bez podílu na pozemku dostatečně atraktivní. V praxi to pak funguje tak, že když někdo prodává byt s podílem na společném pozemku kolem bytového domu za celkovou kupní cenu 3.mil. Tak se do kupní smlouvy rozepíše, že kupní cena za byt je 1.mil a kupní cena za podíl na pozemku je 2 mil. (samozřejmě velmi přehnané pouze pro vysvětlení). Pokud jsem Vám neodpověděl dostatečně na Vaši situaci můžete se na mě ještě obrátit.

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti

Dobrý den. Jak je psáno výše. V takovémto případě je prodávající povinen Vám Kupní smlouvu ukázat a vy máte 3 měsíce na vyjádření, jestli chcete předkupního práva využít. Pokud by pak například došlo k prodeji za cenu nižší, můžete obchod rozporovat.

05.03.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY