Prodej poloviny nemovitosti sestře

Prodej poloviny nemovitosti sestře

08.04.2015

Dobrý den, chtěla bych prodat svoji polovinu chaty sestře. Je potřeba odhad nemovitosti, kupní smlouva? Kdo platí jaké daně? Co je k tomu vše potřeba? Je možné, aby mi dala jen část peněz a zbytek splácela? Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej poloviny nemovitosti sestře

Jedná-li se o nemovitost zapsanou v katastru nemovitostí, smluvní strana podá k příslušnému katastrálnímu úřadu tzv. návrh na vklad na zápis vlastnického práva do katastru nemovitostí. Tímto vkladem se stane sestra vlastníkem celé chaty. Doporučuji použít formu darovací smlouvy, v níž nemusíte řešit vypořádání finanční otázky mezi členy rodiny. Případně si dohodu o finančním vypořádání uzavřete jako samostatný dokument. Dále vám doporučuji nechat vypracovat odhad ceny chaty znalcem z oboru ocenění nemovitostí. Daň z nabytí nemovitých věcí, tedy 4 procenta doporučuji stanovit podle zjištěné cena podle znaleckého posudku a nikoli podle tzv. směrné hodnoty. Realitní kanceláře jsou ochotny pomoci i s převodem nemovitosti (chaty) mezi členy rodiny, a to v rámci právního servisu.

Re: Prodej poloviny nemovitosti sestře

Dobrý den, místo kupní smlouvy doporučuji uzavřít smlouvu darovací. Zde znalecký posudek nepotřebujete, určitě bude stačit tržní posouzení, které Vám vypracuje kterákoliv realitní kancelář (je vhodné, aby tržní posouzení dělala kancelář v místě nemovitosti, z důvodů, že lokalitu zná), v případě, že chcete kupní smlouvu, platíte 4% daň z nabytí nemovitosti, bude pak tedy potřeba i daňové přiznání a znalecký posudek. Nedoporučuji směrnou hodnotou u FÚ, jsou z toho pak zbytečné komplikace bohužel FÚ nemá ještě tolik proškolené pracovníky a sami neví, co s tím. Pokud chce sestra část financovat hotově a část splátkami, doporučuji sepsat u advokáta i splátkový kalendář, ale do KS uvést poslední možný termín splacení. Některá právní oddělení na katastr nemovitostí to nemusí uznat a jsou schopni kupní smlouvu vrátit. Ale právník určitě poradí a smlouvu sepíše dobře :-)

Re: Prodej poloviny nemovitosti sestře

Dobrý den, nepíšete, zda sestra potřebuje k financování úvěr. Pokud ano, bude potřeba sepsat Kupní smlouvu. v případě, že financuje hotově (převodem na účet), tak je nejlevnější variantou Darovací smlouva - ve smlouvě uvedete tržní cenu nemovitosti (nepotřebujete znalecký posudek), daň z nabytí nemovitých věcí neplatíte. V případě Kupní smlouvy bude potřeba znalecký posudek pro potřeby Finančního úřadu - daň je ve výši 4% z vyšší částky (porovnají se kupní cena a cena z posudku). Záleží na Vaší domluvě, kdo daň uhradí - pokud nebude ve smlouvě přesně uvedeno, hradíte Vy, jako převodce. Pokud se domluvíte, může Vám část peněz hradit ve splátkách. V tom případě ale doporučuji, zajistit si tuto část peněz zástavou na nemovitosti - až do úplného zaplacení. Jestliže sestra bude financovat prostřednictvím úvěru a na nemovitosti bude zástava, pak další zástava nepůjde - tady bych doporučovala sepsat dohodu u notáře s doložkou okamžité splatnosti. K sepsání jakékoli smlouvy potřebujete identifikaci nemovitosti - nejlépe aktuální list vlastnictví, nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva, darovací sml., dohoda o dědictví atd.) a iniciály Vás a Vaší sestry (celé jméno, titul, rodné číslo, číslo OP, bydliště - trvalé i přechodné). Určitě doporučuji nechat si smlouvu vypracovat u odborníka.

Re: Prodej poloviny nemovitosti sestře

Dobrý den, pokud chcete přenechat sestře můžete v rámci rodiny formou darovací smlouvy za symbolickou korunu. Znalecký posudek si nechte vypracovat pro daň z nabytí nemovitosti. Je to pro Vás výhodnější budete platit 4% ze zjištěné ceny. Darovací smlouvu vložíte na vklad do KN a sestra bude mít tím pádem celý podíl. Doporučuji si zajistit právní servis.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY