prodej poloviny RD

prodej poloviny RD

26.04.2017

Po rozvodu vlastním polovinu rodinného domu. Ve druhé polovině bydlí bývalý manžel. Mohu svou polovinu prodat komukoliv bez upozornění svého ex? Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: prodej poloviny RD

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a Středočeský kraj. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: prodej poloviny RD

Dobrý den, v tomto případě by mělo platit předkupní právo. Nicméně i kdyby neplatilo, přijde mi fér ho alespoň písemně upozornit.

Re: prodej poloviny RD

PS: a ještě existuje žaloba na zrušení podílové vlastnictví: to jsem u jednoho případu našla na internetu. Je to případ,že k dohodě nedojde. Soud upřednosňuje dohodu a zachování vlastnických práv. Tj.když to půjde rozdělit na jednotky,tak k tomu pravděpodobně přihlédne a přistoupí.Jinak lze nařídit vypořádání či nařídit prodej. Zde je výtah z článku advokáta, případ kdy paní žaluje syna,který vlastní podíl na jejím bytě po smrti manžela: Do roku 2010 jsem byt obývala společně se svým manželem. Po jeho smrti v rámci dědického řízení připadla žalovanému, který je mým synem, jedna čtvrtina bytu. Žalovaný se do bytu nastěhoval v lednu roku 2011, kdy se rozvedl a přišel o zaměstnání. Zpočátku bylo naše soužití pokojné, avšak od srpna roku 2012 dochází k neshodám. Žalovaný nepřispívá na náklady spojené s bydlením a údržbou bytu. V poslední době se ke mně navíc chová hrubě. Pokusila jsem se s ním proto domluvit na zrušení podílového spoluvlastnictví, avšak na žádnou z nabídek nepřistoupil. Protože v bytě žiji déle než žalovaný, který navíc nemá zájem byt udržovat v dobrém stavu, a patří mi jeho větší část, domnívám se, že by bylo vhodnější, aby byl byt v mém výhradním vlastnictví.

Re: prodej poloviny RD

Dobrý den,do konce roku 2017 manžela upozorňovat nemusíte, nicméně svou polovinu pravděpodobně neprodáte. Takže je vhodnější se s bývalým manželem domluvit na společném prodeji a nebo na odkoupení z jeho strany. Varinatou je,pokud by to u vás v domě šlo udělat. Udělat tzv. prohlášení vlastníka, tím vzniknou dvě bytové jednotky a tujiž prodáte spíše. I pro něj by to mohla být lepší varianta než že polovinu koupí spekulant. Při dvou jednotkách by se dohodli na společných poplatcích na údržbu domu a společných prostor. Hodně štěstí

Re: prodej poloviny RD

.... problematika prodeje spoluvlastnického podílu ...

Re: prodej poloviny RD

Dobrý den, problematika prodeje spoluvlastnického prodeje má svá specifika. Předně, nikdy nedostanete za svůj spoluvlastnický podíl tolik peněz, jako byste dostala za polovinu kupní ceny za prodej celé nemovitosti. Předkupní právo s novým občanským zákoníkem zaniklo (mělo by se vrátit zpět od 1.1.2018), takže podíl můžete prodat komukoli bez ohledu na manžela.

Re: prodej poloviny RD

ano prodat můžete, ale jen do konce roku 2017. Od 1.1.2018 musíte nabídnout svůj spoluvlastnický podíl druhému spoluvlastníkovi za Vámi určenou cenu. Pokud nebude nabídku akceptovat, můžete dál prodat komukoliv, ale ne za nižší cenu než byla nabídnuta spoluvlastníkovi!

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY