Prodej pozemku/územní plán

Prodej pozemku/územní plán

14.07.2014

Dobrý den, zdědili jsme pozemky. Celkem se jedná o cca 42 tis. m2. Jsou vedeny jako zemědělský půdní fond. Pozemky bychom chtěli prodat. Dostali jsme několik nabídek na odkup od realitních kanceláří (za velmi nízkou cenu). Chtěla bych vědět, co je s pozemky zamýšleno? Zda se v okolí něco nechystá - zda by potenciálně o ně neměl někdo zájem (kromě realitních kanceláří). Budu vděčná za rady, jak mám nyní nejlépe postupovat tak, abychom pozemky prodali za nejvyšší možnou cenu. Předem moc děkuji, Petra.

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej pozemku/územní plán

Dobrý den, určitě bych Vám doporučil vybrat si kvalitního realitního makléře na kterého jsou kladná doporučení a s ním se poradit. V případě že i přesto nechcete spolupracovat s profesionálním makléřem nebo realitní kanceláří navrhuji tento postup - zavolat na příslušný obecní úřad, odbor územního plánování a zjistit si veškeré informace o pozemcích, zda jsou stavební, nestavební či vedeny jako orná půda a zeptat se na veškeré informace co se týče okolní výstavby, plánu obce do budoucna atd. Dále bych doporučil kontaktovat znalce z oboru realit a nechat si udělat tržní odhad těchto pozemků. V jakémkoliv případě mě neváhejte kontaktovat.

Re: Prodej pozemku/územní plán

Pozemky zemědělské mají tržní hodnotu určenou bonitací, pozemky v územního plánu obce plánované pro výstavbu se zase liší podle možnosti připojení sítí (obecní vodovod, kanalizace, elektro a plyn) a dále také zda jsou k pozemkům zřízeny zpevněné komunikace a veřejné osvětlení. Kupující se zajímá o to, jaké další náklady bude muset vynaložit při pořízení pozemku s úmyslem vystavět na něm dům. Nejdůležitější informace o hodnotě pozemků vyplývají z ÚZEMNÍHO PLÁNU. Některé pozemky jsou v územním plánu vedeny např. jako rekreační plochy a sportoviště (nejedná se tedy ani o ornou půdu, ale ani o stavební pozemek). Shrnuji: pro cenu pozemku je určující, co stanovuje zmiňovaný územní plán obce a jaké jsou místní regulativy pro výstavbu a především to, jak je velký zájem o koupi pozemků v blízkém okolí. Dovoluji si zdůraznit, že zkušený a profesionální realitní makléř je ochotný podat základní informace, aniž by jste požadovala od něho zprostředkovaní prodeje.

Re: Prodej pozemku/územní plán

Určitě nahlédněte do územního plánu, je možné že na tak velké ploše se v budoucnu plánuje změna územního rozhodnutí a například stavba nákupního nebo logistického centra, skladů a podobně. Tím by samozřejmě cena pozemků vzrostla.

Re: Prodej pozemku/územní plán

Určitě vyhledejte makléře, který má zkušenosti s pozemky a nechte si poradit. To, že se vyzná poznáte tak, jak bude na pozemek připravený. Pokud dojde jen s vizitkou, nebude to nejspíš moc kvalitní makléř.

Re: Prodej pozemku/územní plán

DObrý den. Jak už bylo řečeno do kolegů, tak nejdůležitější je územní plán. Doporučím zjišťování informací z pozice kupujícího. Až budete mít všechny potřebné informace vraťte se v přemýšelní opět do pozice prodávajícího. Každý profesionálí realitní makléř by Vám měl poradit, aniž by jste sním podepisovala nějakou smlouvu. Nevím z textu o jakou jde lokalitu. Při tak velkém pozemku může pomoci kontaktování i okolních obcí a třeba Vás někdo s něčím překvapí. Každopádně přeji mnoho štěstí a úspěšný prodej.

Re: Prodej pozemku/územní plán

Dobrý den, převážně každá obec má k nahlédnutí ať již na internetových stránkách, nebo přímo na obecným úřadě územní plán, který platí určité období. Všechny změny v územním plánu jsou poměrně finančně náročné, proto je vždy vydán na delší období. V územním plánu jsou vyznačeny všechny parcely a v jaké oblasti se nachází. Zda se jedná o zástavbu pro bydlení, sportoviště, komerční prostory, občanská vybavenost, zeleň, rekreační oblast a dle toho se odvíjí i cena pozemků. Dále je i důležité rozložení sítí, mnohdy je třeba určeno pro výstavbu, ale vzhledem že kapacita pro sítě je nedostatečná, čeká se až na výstavbu této kapacity. Mnohdy se stává, že máte v územní plánu pro výstavbu, člověk se se zaraduje, ale pak dlouho čeká už se může na tyto sítě napojit. To je i přístupové cesty, osvětlení atd. Setkala jsem se dokonce i s tím že byli rozprodány pozemky, sítě nikdo neřešil, lidé měli postaveny domy, ale bez přístupové cesty a sítí nemohli bydlet. Proto takto velké části pozemků se prodávají dle BPEJ cenové mapy pozemků a mají nízké ceny aby investoři mohli připravit pro stavby kompletně. Ceny najdete na internetu, kde můžete zjistit cenu za bonitu a je tam i uvedeno třeba 3 roky zpětně jak se cena vyvíjí. Každý kvalitní makléř by Vám tuto informaci měl poskytnout a případně i ukázat, kde tyto informace získáte.

Re: Prodej pozemku/územní plán

Dobrý den, prodat jakoukoliv nemovitost za nejvyšší možnou cenu Vám pomůže jen profesionální a kvalitní realitní makléř. Já bych si vybrala takového makléře, který se zaměřuje na pozemky, protože u tohoto typu nemovitosti může nastat více problémů. Např. územní plán, všechna vyjádření a povolení od elektráren, plynáren, apod. Jen zkušený makléř ví, co vše je třeba zjistit, aby prodejní cena byla co nejvyšší. Hezký den.

Re: Prodej pozemku/územní plán

Dobrý den, doporučuji Vám si vyhledat schopného a zkušeného makléře, který znalý lokality Vám zodpovědně bude schopným pozemky dobře prodat za zajímavou cenu. Mimoto si vyhledejte v územním plánu dané lokality na internetu a nezávisle taktéž na příslušném obecním úřadě možné plánované/zvažované změny. Každopádně nabídka výkupu od více rk mi přijde podezřelá - vždy se určitě vyplatí býti informovanými předem a předejít nerozvážnému a nevýhodnému "rychloprodeji".Přeji mnoho štěstí a uvážlivé rozhodování.

Re: Prodej pozemku/územní plán

Prodej pozemků a za nejlepší možno cenu, je třeba svěřit fundované osobě. Tou je bezesporu člověk,který se touto problematikou zabývá nějakou dobu a ví co vše je spojeno s prodejem, co vše musí zajistit a vyhledat a na jakých úřadech a komu může takový pozemek následně nabídnout a za jakým účelem... Příprava nabídky prodeje pozemků investorům není lehká věc a rozhodně se obraťte na zkušeného makléře specializující se touto problematikou.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY