Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

13.01.2014

Dobry den. Prosim o radu. Prodaval jsem byt. Doslo k podepsani rezervacni smlouvy a buduci kupujici slozil zalohu 80 tis. Kč. Pred podpisem smlouvy se kupujici rozhodol nekupovat. Mam narok na 50 % z rezervacni smlouvy? RK nechce vratit penize ani kupujicimu ani mne jako prodavajicimu. Co s tim? Dekuji za rady.

Odpovědi na dotaz

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, vždy je potřeba se podívat na obsah smluv, které máte uzavřeny s RK. U slušných RK bývá zvykem, že 50% vždy dostane prodávající, pokud však toto nemáte napsáno v žádné smlouvě, nejspíše Vám je nikdo nedá. Tyto informace mohou být uvedeny buď ve smlouvě o zprostředkování, v trojstranné rezervační smlouvě. V případě bližší rady bych si tyto smlouvy potřeboval projít blíže. S pozdravem Vlastimil Talanda

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den přeji všem. Musím se přidat k výše uvedeným informacím svých kolegů a bohužel žádná spásná informace a řešení v tuto chvíli neexistuje. Jak bylo již popsáno zde, záleží na tom, jakou formou a za jakých podmínek byla rezervační smlouva uzavřena. Pakliže byla trojstranná, věřím tomu, že zde byly podmínky výplaty či vyrovnání uvedeny. Zdali byla pouze dvojstranná, tedy realitní kancelář vs. kupující, řídí se kompenzace dle ujednání zprostředkovatelské smlouvy, samozřejmě pokud je v ní s touto situací počítáno. Bývá však dobrým zvykem, že se propadlá rezervační záloha dělí v poměru 50/50, protože se musí počítat i z ušlým ziskem prodávajícího. Přeji brzké vyřešení problému. S pozdravem, Martin Matela

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Tak jak popisujete svou situaci, se zdá že RK pravděpodobně není vázána ani zprostredkovatelskou, ani rezervační smlouvou vyplatit rezervaci, nebo její část odstoupivši kupujícímu, ani vám jako prodávajícímu. Na každou fázi realitní transakce je důležité dívat se pohledem všech tří stran. Realitní kancelář investovala do nalezení zájemce své finanční prostředky zkušenosti a také čas a očekává že se jí tato investice vrátí. Předpokládám, že po zrušení rezervace bude hledat dalšího kupujícího. Pokud byste požadoval jako prodávající určité plnění v případě storno rezervace, měla by toto ujednání obsahovat rezervační případně zprostředkovatelská smlouva. V případě že smlouva toto ujednání neobsahuje nemůžete se nějakého plnění domáhat.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

ze zkušeností si většina RK zálohu ponechává aby jak tvrdí "uhradili" své náklady. Vzhledem k tomu že k podpisu smlouvy nedošlo jedná se pouze o náklady na inzerci a případné prohlídky. 80 tisíc je tedy cena neúměrná, proto je nutné vybírat si takovou kancelář u které máte v budoucnu jistotu že při zmařeném obchodu vám taky někdo uhradí náklady a realitní kancelář nebo makléř se podělí o získanou provizi.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, neznám podrobnosti případu, ale budoucí kupující nebude mít s největší pravděpodobností nárok na vrácení zálohy. Co se týče Vašeho odškodnění, tak je důležité jestli jste podepsal trojstranou rezervaci (kupující+prodávající+RK), ve které bylo sjednáno jakým způsobem bude nakládáno se zálohou. V případě, že RK uzavřela rezervaci jen s kupujícím je důležité jakou máte uzavřenou smlouvu o zprostředkování nebo jaký jiný dokument máte podepsaný, např. oznámení o složení rezervační zálohy/ blokovacího depozita. Pokud by jste chtěl lépe poradit potřeboval bych se seznámit s Vaším případem. S pozdravem Růžička

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, záleží jak je sepsaná smlouva z RK

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, Předpokládám, že situace již je vyřešená. Kdyby náhodou ne, jsem k dispozici. Za 9 let v realitách se takovou situaci řešil několikrát. Vždy záleží co je napsáno v rezervační smlouvě a ve finále i ve zprostředkovtelské smlouvě. Profesionální makléř by se měl postarat o to, že pokud rk propadne rezervační záloha, bude odškodněn i prodávající. Záleží také jaké ve Vaší situaci jsou důvody odstoupení kupujícího.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Pokud byla sjednaná provize za obchod pro RK nižší nežli vybraná rezervační záloha, měla by solidní RK rozdílem kompenzovat poškozeného majitele nemovitosti.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, zaleží co máte uvedeno v rezervační smlouvě, nebo toto někdy řeší i zprostředkovatelská smlouva výši odstupného v případě neuzavření obchodu. Pokud je ve smlouvě uvedeno nárok na odškodnění máte. U nás v RK je vždy na dohodě s vyčíslením nákladů na obchodní případ, klienti jsou vždy odškodněni.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den,co se týče Vašeho odškodnění, tak je důležité jestli jste podepsal trojstranou rezervaci (kupující+prodávající+RK), ve které bylo sjednáno jakým způsobem bude nakládáno se zálohou na koupi nemovitosti.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, rezervační dohoda je většinou dohoda mezi realitní kanceláří (zprostředkovatelem) a zájemcem o koupi nemovitosti. Ujednání a podmínky o nakládání s rezervační zálohou je tak dohodou mezi nimi a kupující tak dopředu ví, v jakých případech mu nebude tato záloha vrácena, jestliže si obchod rozmyslí. Proto, chcete-li aby Vám příslušela část rezervační zálohy v případě odstoupení od koupě ze strany kupujícího, je toto potřeba dojednat již při samotném uzavírání zprostředkovatelské smlouvy - tedy smlouvy mezi Vámi a realitní kanceláří. Samozřejmě i v tuto chvíli je možné po zprostředkovateli požadovat nějaký podíl ze složené zálohy například z důvodu prokazatelných nákladů třeba při koupi další nemovitosti a již složení zálohy. Ovšem je třeba si uvědomit, že tady už záleží především na vstřícnosti zprostředkovatele a jeho ochoty k dělbě rezervační zálohy. Přeji Vám, ať se Vám podaří se se zprostředkovatelem domluvit. Hezký den, Adamů.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, záleží na ujednání ve smlouvách. Standardem a eticky správným přístupem ze strany RK je 50% z propadlého depozita vyplatit prodávajícímu, některé vstřícné RK dávají až 100%, protože vědí, že spokojený klient a dobré reference je mnohem cenější než pár desítek tisíc korun.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, došlo-li k uzavření zprostředkovatelské smlouvy mezi Vámi a kanceláří, zde jsou popsány Vaše vzájemné povinnosti a závazky. Pakliže zde nemáte tuto situaci vymíněnou, vrácení rezervační jistiny se bude řídit dle pravidel dohodnutými v rezervační smlouvě. Jestli je tato smlouva dvoustranná tj. pouze mezí kupujícím a realitní kanceláří, pak zde již asi toho moc neovlivníte. Podobně, je-li trojstranná a vy jste účastníkem smlouvy, pak zde jsou popsány Vaše nároky. Hodně štěstí.

Re: Propadnutá rezervační záloha - nárok prodávajícího

Dobrý den, nakládání s rezervační zálohou v případě, že nedojde k uzavření kupní smlouvy by měla být upravena v rezervační smlouvě (či také ve zprostředkovatelské smlouvě). Seriózní realitní kancelář/makléř by měl odškodnit i Vás jako prodávajícího, protože z důvodu na straně kupujícího nedošlo k uzavření kupní smlouvy a Vám tedy vznikla škoda (čas, kdy se nemovitost nenabízela, náklady spojené s jednáním směřujícím k uzavření smluv atd.)

30.10.2014

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY