Provize RK - nárok

Provize RK - nárok

23.09.2021

Dobrý den, řeším problém, kdy RK požaduje provizi v plné výši za to, že sice zájemce sehnala, ale obchod nebyl realizován (nemovitost nebyla zcizena) z důvodu překážky ve vyřízení hypotéky na straně zájemce. Je možné aby tato RK dosáhla svého, z mého pohledu neoprávněného požadavku soudně?

Odpovědi na dotaz

Re: Provize RK - nárok

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a okolí. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Provize RK - nárok

Dobrý den, je zcela nezbytné znát celé znění smlouvy. Toto je dle mého názoru spíše dotaz na právníka.

Re: Provize RK - nárok

Dobrý den, to je zajímavý dotaz. Pokud už kupující podepsal rezervaci a podmínkám nedostál, měl by uhradit sankci ve výši provize či dle podmínek RS a z té by měla být odškodnění i RK. Dle mého by provizi v tomto případě nárokovat neměli, ale záleží na postavení rezervační či zprostředkovatelské smlouvy. Poraďte se s právníkem přes realitní právo př. JUDr. Pavlíčkem.

Re: Provize RK - nárok

Dobrý den, doporučuji toto probrat s Vaším právníkem, aby posoudil Vaši dohodu s RK komplexně. Obvykle je provize navázána na podpis kupní smlouvy (někdy může být i jen na obstarání příležitosti/vyhledání zájemce).

Re: Provize RK - nárok

Dobrý den, dle nového zákon o zprostředkování nemá kancelář na rok provizi ze zprostředkování ale muže chtít po majiteli, se kterým má smlouvu uzavřenou náhradu za vynaložené náklady, které prokáže. Vše záleží na postavení smlouvy.

Re: Provize RK - nárok

Dobrý den, předmětem zprostředkovatelské smlouvy je vyhledání zájemce o uzavření kupní smlouvy za účelem převodu vlastnictví. Současně platí, že zprostředkovatel by neměl dodávat osoby, o kterých má důvodné podezření, že nedostojí závazkům z jím zprostředkované realitní smlouvy (NOZ). V tomto případě nedostojí, protože nemá finanční prostředky na koupi nemovitosti. Navíc jako spotřebitel jste chráněný ze zákona o realitním zprostředkování. Nelze pokutovat za to, že neuzavřete kupní smlouvu. Tím chci říci, až potud máte v legislativě poměrně silnou oporu. To, co ve vašem dotazu uvedené není, je informace, zda již nedošlo k uzavření rezervace (smlouvy o smlouvě budoucí). Pak by záleželo na tom, co jste si se zájemcem o koupi sjednali. Usuzuji, že RK by si činila nárok na odměnu za obstarání příležitosti. Zda oprávněně, může posoudit pouze advokát.

Re: Provize RK - nárok

Dobrý den, na provizi nárok RK nemá. Provizi si může nárokovat jen po uzavření nájemní smlouvy. Pokud uzavřena nebyla, provize jí nenáleží. RK může po Vás žádat náhradu za vynaložení nákladů, musí je ale předem prokázat.

Re: Provize RK - nárok

Dobrý den. Obvykle má RK nárok na provizi až po podpisu Kupní smlouvy. Pokud, dle Vašeho sdělení, nebyl důvod proč prodej neproběhl na Vaší straně, měla by RK požadovat provizi jako pokutu po Kupujícím. Záleží samozřejmě také na tom, jaká ujednání máte ve Zprostředkovatelské nebo Rezervační smlouvě.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY