Rezervační poplatek - platba v hotovosti

Rezervační poplatek - platba v hotovosti

27.07.2016

Je běžnou praxí, aby chtěl makléř rezervační poplatek hotově? Jedná se o 150 000.-Kč. Děkuji za odpověď.Hanka

Odpovědi na dotaz

Re: Rezervační poplatek - platba v hotovosti

Dobrý den, opravdu záleží na domluvě s klientem, není nikde určeno, zda má být předáno v hotovosti nebo převodem na účet. Zde bych možná poznamenal, na možnost dohody rezervačního poplatku do úschovy advokáta, nezávislý účet kanceláře, který vyplatí provizi až po realizaci případu. Takto máte finance ochráněné po celou dobu transakce a realitní kancelář je nemůže použít na běžný chod kanceláře. Na tohle je pamatováno v novém zákoně o realitních kancelářích a zprostředkovatelích, kdy realitní kancelář bude muset mít rezervační poplatky klientů na speciálních účtech. Držím palce v hladký průběh obchodu.

Re: Rezervační poplatek - platba v hotovosti

Dobrý den, z mého pohledu se určitě nejedná o standardní postup. Doporučuji platbu rezervačního poplatku bezhotovostním způsobem, ideálně do advokátní úschovy, nikoliv na účet zprostředkovatele.

Re: Rezervační poplatek - platba v hotovosti

Rezervační poplatek je vždy druhým krokem při jednání mezi majitelem nemovitosti a kupujícím. Prvním krokem je PÍSEMNÁ rezervační dohoda. Rezervační dohoda je smlouva na jejímž základě smluvní strany sjednávají další podmínky obchodu a termín složení rezervačního poplatku, který následuje po podpisu rezervační dohody. Dokáži si představit i takovou situaci, že bude část rezervačního poplatku složena v hotovosti, ale pouze za podmínky, že to je uvedeno v písemné dohodě, kterou podepisují PRODÁVAJÍCÍ a KUPUJÍCÍ a MAKLÉŘ pověřený za realitní kancelář. Důvodem proč se může v ojedinělých případech skládat rezervační poplatek v hotovosti může být vyjádření závazku kupujícího na okamžitou platnost rezervační smlouvy. Rozhodně se však nejedná o obvyklou praxi!

Re: Rezervační poplatek - platba v hotovosti

Dobrý den, Určitě vše zašlete bezhotovostně. Máte doklad a jistotu, že finance dorazí tam kam mají. V případě sporu můžete lehce vše doložit. Rozhodně bych nikomu hotovost nedával a už vůbec ne takovouto částku.

Re: Rezervační poplatek - platba v hotovosti

Dnes je běžný spíše bezhotovostí převod, ideálně do nějaké úschovy (bankovní, advokátní, ...). Ale žádný předpis to nezakazuje a je to o dohodě.

Re: Rezervační poplatek - platba v hotovosti

Je to na základě dohody ,nikde není přesně stanoveno jak by měl být rezervační poplatek složen. Každopádně určitě vložte peníze do Advokátní úschovy, nebo na účet který je oddělený od běžného účtu RK.

Re: Rezervační poplatek - platba v hotovosti

Dobrý den. Naše RK běžně přijímá v hotovosti rezervační poplatky ve srovnatelné výši. Klient s tím ovšem musí souhlasit. Další možností je, jak píše kolega, bezhotovostní převod na účet RK, nebo advokátní úschova. Vše je věcí dohody mezi zájemcem a zprostředkovatelem. Nelíbí-li se Vám postup RK, či nemáte-li k RK důvěru, požadujte advokátní úschovu.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY