Smlouva s RK - odstoupení

Smlouva s RK - odstoupení

18.05.2014

Dobry den podepsala jsem smlouvu o zprostredkovani u me doma. Pozdeji jsem zjistila, ze ve smlouve je uvedeno, ze to bylo podepsane u nich v kancelari. Ve smlouve neni napsano nic o moznosti odstoupeni. Mam nejak moznost odstoupit od smlouvy? Dekuji, N.

Odpovědi na dotaz

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, je to přesně jak píší kolegové. Ad 1 ve smlouvě musí být možnost odstoupení od smlouvy a ad 2, od roku 2014 máte právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů, jelikož jste podepisovala mimo kancelář.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, podle nového občanského zákona a jeho § 57 platí, že pokud byla spotřebitelská (tedy zprostředkovatelská) smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele, může spotřebitel od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření. Předpokládám, že jste smlouvu uzavírala v letošním roce. Realitní kancelář, resp. zprostředkovatel se může bránit tím, že jste si jeho služby vyžádala. Pravidlo o odstoupení do 14 dnů platí tehdy,pokud si spotřebitel výslovně nesjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky. Uvedené právní opatření platí i v případě, že to není ve smlouvě přímo uvedeno.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

V případě, že to je opravdu jediný důvod, který Vás trápí a pro který chcete odstoupit od Rezervační smlouvy, doporučil bych to neřešit a na situaci bych upozornil makléře. Kupní smlouvu doporučuji překontrolovat nezávislého právníka. jinak samozřejmě stále platí ustanovení OZ, tedy odstoupení bez udání důvodu je možné do 14 dnů od podpisu, pakliže byla smlouva uzavřena mimo kancelář společnosti. V tomto případě by samozřejmě bylo potřeba svědectví třetí osoby.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den. Změna ustanovení § 57 výše uvedeného zákona významně změnila vztah mezi realitním makléřem a klientem – spotřebitelem při podpisu zprostředkovatelských, potažmo rezervačních smluv. Tato úprava dává klientům možnost odstoupit od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání. Co to znamená? V případě, že jste podepsali smlouvu jinde než v provozovně realitní kanceláře, máte jako klient nárok na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů od podpisu smlouvy. V případě, že realitnímu zprostředkovateli chybí ve smlouvě poučení o možnosti odstoupit od smlouvy, prodlužuje se tato lhůta až na jeden rok! Realitní kanceláře či makléři mají upravené smlouvy tak, aby poučení splňovaly. Nicméně stále existuje spousta zprostředkovatelů, kteří změnu nezaregistrovali a tím pádem prodloužili možnost klientů na odstoupení. Každá taková smlouva by měla být správně podepsána v prostorách obvyklých k podnikání, nejčastěji na pobočkách jednotlivých kanceláří. Jakmile je ve smlouvě uvedeno, že k podpisu došlo v prostorách obvyklých k podnikání, od smlouvy okamžikem podpisu nelze odstoupit!

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, dle nového obč. zákona platí, že pokud jste uzavřela zprostředkovatelskou smlouvu mimo prostory realitní kanceláře, můžete od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření. Realitní kancelář se ale může bránit tím, že jste si jeho služby vyžádala. Odstoupení do 14 dnů platí tehdy, pokud jste si nesjednala návštěvu za účelem objednávky. Toto právní opatření platí i v případě, že to není ve smlouvě přímo uvedeno. Odstoupit od smlouvy také můžete i v případě, když váš makléř neplní to co jste si ve smlouvě dohodli.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, pokud jste zprostředkovatelskou smlouvu nepodepisovali v obchodních prostorách realitní kanceláře (jak uvádíte), měla realitní kancelář povinnost poučit Vás o možnosti odstoupit od smlouvy bez udání důvodu ve 14-ti denní lhůtě. Pokud se Vás taková situace týká a realitní kancelář Vás nepoučila, lze od smlouvy odstoupit do 1 roku od podpisu smlouvy. V takovém případě Vám pak nehrozí žádné sankce. V případě podpisu v obchodních prostorách od smlouvy odstoupit nemůžete. Jestli je na smlouvě uvedeno, že byla podepsána v obchodních prostorách realitní kanceláře a tato skutečnost není pravdivá, tak pokud se Vám podaří prokázat nepravdivost tvrzení o místě podpisu, vztahovalo by se na Vás výše uvedené. Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Předpokládám, že již patrně uběhla doba 14 dní, během nichž se může od smlouvy odstoupit, pokud nebyla podepsána přímo v kanceláři. V tomto případě můžete odstoupit od smlouvy v případě, že Váš makléř neplní, co bylo smlouvou stanoveno, případě na konci období na které byla sepsána.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

dobrý den, máte samozřejmě možnost odstoupit od smlouvy v případě, že tuto podmínku máte ve smlouvě uvedenou, v opačném případě se může jednat o neplatní právní úkon a z tohoto důvodu je odstoupení podle zákona.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Pokud ve smlouvě nebylo nic o 14 dnech možnost odstoupení se prodlužuje na 1rok+14 dní.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

V tomto případě můžete od smlouvy odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den,zkuste právní poradnu zdarma. Odborník si smlouvu pročte a možná tam najde i něco co jste přehlédli.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den. Nevím zda-li již je situce vyřešená, hodně správných a užitečných již zde bylo napsáno. Důležité je, jaké jsou hlavní důvody výpovědi a jestli makléř akitvně pracuje, vše je o komunikace a profesionální makléř by měl umět situaci řešit. Pokud tam samozřejmě doporučuji ustanovení dle nového OZ.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, napište co nejdříve písemné odstoupení od smlouvy. A podle toho, jak se k tomu real.kancelář postaví, zvolíte případně další postup. Přeji bezproblémové ukončení spolupráce ;-)

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, pokud jste podepisovala mimo kancelář a nepodepisovala jste žádný dodatek o tom že se strany dohodli, že budou podepisovat mimo kancelář, pak máte dle nového Občanského zákoníku možnost odstoupit do 14 dnů od podepsání,bez jakéhokoliv udání důvodů a smlouva je neplatná.Pokud ji budete chtít napadnout.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Pokud není možnost odstoupení ve smlouvě stanovena a podepisovala jste jí v roce 2014, je tato smlouva neplatná.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, dle nového občanského zákoníku máte právo na odstoupení ve lhůtě 14 dní, pokud byla smlouva sepsána mimo prostory realitní kanceláře. To platí i v případě, že toto ustanovení není ve zprostředkovatelské smlouvě uvedeno. Hezký den.

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, mám málo informací, abych mohl posoudit jeli možné odstoupit od smlouvy RK, pokud mi zašlete kopii vaší smlouvy bez vašich os.údajů mile rád se na to podívám a poradím. S pozdravem hezkého dne :¨)

Re: Smlouva s RK - odstoupení

Dobrý den, těžko z vašeho dotazu posoudit, důležitá je přesná formulace smlouvy, každopádně její platnost a možnosti odstoupení zde musí být uvedeny. Navrhuji proto , aby jste mi smlouvu zaslala k posouzení (samozřejmě bez vašich iniciál :)Poté můžeme probrat i při os.schůzce.Přeji příjemný den.
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím