Souhlas s inzercí

Souhlas s inzercí

15.03.2016

Dobrý den, RK nabízí k prodeji byt, ve kterém mám 50 % majetkový podíl, ale nebyla jsem o této situaci obeznámená, ani jsem RK nedávala žádný souhlas s prodejem. Jak se můžu bránit? Je možné, aby RK nabídla byt k prodeji, když nemá souhlas všech majitelů? Děkuji za odpověď. LK

Odpovědi na dotaz

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, byť ho částečně prodat může, nechápu, proč Vás nekontaktovali. Vše se dá přece domluvit a buď budete souhlasit, nebo budete alespoň o situaci informována. Toto jednání mi přijde nesolidní.. (nelidské)

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, v tomto případě je oprávněna zprostředkovávat pouze prodej 1/2 nemovitosti.

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, nemohou nabízet Váš podíl bez Vašeho souhlasu. Radikálním řešením je RK žalovat.

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, není možné aby kdokoliv prodával Váš podíl bez Vašeho souhlasu (vyjma prodeje na základě nařízení soudu). Vlastník podílu je oprávněn prodat svůj podíl nezávisle na vůli dalších spoluvlastníků a od nového občanského zákoníku neplatí předkupní právo pro spoluvlastníky. To však neznamená, že kdokoliv může nabízet prodej nemovitosti jako celku bez souhlasu či dokonce proti vůli spolumajitelů.

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, záleží na tom, jak se nemovitost prezentuje k prodeji. Pokud je předmětem prodeje pouze podíl 50% (resp. 1/2) druhého spoluvlastníka, tak k tomu dle NOZ opravdu není třeba vyjádření ani souhlas druhého spoluvlastníka nemovitosti a podíl (pokud je tak opravdu zapsán na LV) lze samostatně prodat. Pokud se byt nabízí jako celek, tak samozřejmě takto není možné jej prodat a ani prezentovat. Něco jiného by bylo, kdyby byla nemovitost v bezpodílovém spoluvlastnictví, tzn. ve společ.jmění manželů (SJM), v tomto případě by byl Vás souhlas k prodeji nutný. S pozdravem Pavel B.

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, pokud makléř prodává pouze 50% nemovitosti, tak skutečně dle nového OZ nepotřebuje Váš souhlas.

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, jak píší kolegové - nově je možno prodat i jen část nemovitosti bez souhlasu druhého vlastníka (ve většině případů se na spoluvlastníky podle NOZ již nevztahuje předkupní právo). Pokud druhý vlastník chce svou polovinu prodat, nemůžete mu v tom bránit. Pokud je nabízena jen polovina bytu k prodeji, mělo by tak být uvedeno i v inzerci. V opačném případě bych se na Vašem místě spojila s makléřem, který byt nabízí. V případě, kdy je nabízen jako celek, je třeba souhlasu všech spoluvlastníků.

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, jelikož se jedná o byt, nedokážu si představit, že si koupí jenom 50% podíl. Otázkou je, proč Vám o prodeji neřekl majitel druhého podílu? Obecně - profesionální realitní makléř by měl vždy jednat se všemi majiteli podílů, aby nedocházelo k případným komplikacím. Chybou makléře může být, že s Vámi o prodeji nejednal, ale určitě bych řešil důvod, proč vůbec k prodeji dochází a vy o tom nevíte.

Re: Souhlas s inzercí

Dobrý den, Váš podíl nikdo bez Vašeho souhlasu prodávat nemůže. Pokud je nemovitost nabízena včetně Vašeho podílu, je to ze strany makléře nesolidní, podvodné jednání. Rozhodně bych se zeptal bych se druhého majitele co tím sleduje, jaký je jeho záměr.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY