Ukončení smlouvy s RK

Ukončení smlouvy s RK

07.01.2016

Dobrý den, mám smlouvu o výhradním zastoupení s rk při prodeji nemovitosti. Včera došlo ke složení depozitu a podpisu rezervační smlouvy osobou, které dům ale prodat nechci. Makléř bez mého vědomí obešel zájemce č.1, které jsem měla a kteří měli přijet na prohlídku 8.1. (a to i za účasti tohoto makléře, nijak jsme ho 'nevyšachovali') a včera bez mého souhlasu nabídl dům jistému překupníkovi. Jak mám nyní postupovat, chtěla jsem dům prodat tomuto páru, který byl velmi solidní a chtěl dům rekonstruovat a ne někomu, komu na něm nezáleží a jde mu jen 'o kšeft' a přeprodej. Děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Ukončení smlouvy s RK

Dobrý den, neznáme úplně obsah slouvy, zda je uveden, že prodat musíte či nikoli atd. Každopádně nechápu makléře, že jde prakticky proti vůli klienta

Re: Ukončení smlouvy s RK

Dobrý den. Z Vašeho dotazu je zřejmé, že jste na Váš dům, ač ho zamýšlíte prodat, velmi citově vázána. Vzhledem k malé znalosti situace může být mé stanovisko k Vašemu dotazu pouze pragmatické. V první řadě, prosím Vás, zkuste se od svého postoje oprostit. Ve druhé řadě je pak důležité znění smlouvy o zprostředkování prodeje. Jestliže RK zajistila, dle smlouvy, pro Vás zájemce, dohodli jste se na kupní ceně a je podepsaná rezervační smlouva a složené blokovací depozitum, pak se vše jeví v naprostém pořádku. Plně Vám věřím, že jednáte seriózně, a že jste nemínila obejít RK, ale v takových případech by měl prodávající předat kontakt na zájemce přímo RK, která s takovým zájemcem dále povede jednání, předá mu informace o nemovitosti a přivede ho na prohlídku atd., takto by také měla znít exkluzívní smlouva, aby nedošlo k problémům v komunikaci mezi prodávajícími a RK. Pokud RK nemohla se zájemci, kterým byste ráda prodala dům, jednat a mezitím přivedla jiného kupce, mělo by být vše v pořádku.

Re: Ukončení smlouvy s RK

Dobrý den. Pokud máte ve zprostředkovatelské smlouvě s RK, že smlouva zplnomocňuje Vašeho obchodního partnera k podpisu rezervační smlouvy, makléř podpisem rezervační smlouvy nic neporušil. Tedy za předpokladu, že byla dodržena kupní cena a vše ostatní, na čem jste se písemně domluvili ( daň z nabytí, typ úschovy, termíny předání nemovitosti, výše rezervačního poplatku = ve výši provize rk a pod.....). v Opačném případě je rezervační smlouva neplatná. Vyžádejte si její text a vše si zkontrolujte. Věc druhá je to, proč Vám makléř nezavolal, že bude dům rezervovat. Jednak je to skvělá zpráva pro každého prodávajícího a jednak s ohledem na to, že jste měli naplánovanou ještě další prohlídku domu. K zamyšlení je zde více věcí, např. proč makléř prohlídku nezrealizoval - mohl mít vážné zájemce dva a využít zájmu a cenu navýšit. Odkud se vzal sobotní zájemce - toho jste získal Vy a tím pádem by makléř musel ponížit svoji provizi? Komunikace mezi Vámi a makléřem evidentně vázla - co to způsobilo a proč makléř tolik pospíchal s rezervací a jak vůbec komunikace mezi Vámi probíhala od samého začátku? Jste si skutečně jistý, že klient, který dům ještě neviděl, by dům koupil? To víte jen Vy a dotyčný makléř. Zavolejte mu, domluvte se, ať prohlídku dalším klientem udělá a vysvětlete mu svoje důvody. Vždy se dají věci domluvit, pokud to chtějí obě strany. Je zde i na zvážení, zda to, kdo v domě bude bydlet je natolik pro Vás důležité, že převáží i fakt, že už máte vážné zájemce, který složil rezervaci , takže v podstatě máte prodáno a tím je splněn cíl.

Re: Ukončení smlouvy s RK

Dobrý den, jak již odpovídali kolegové přede mnou, pro vyčerpávající odpověď by bylo potřeba znát přesný text smlouvy o výhradním zastoupení a smlouvy rezervační. Rezervační smlouva se zpravidla uzavírá jako trojstranná, což pravděpodobně nebude Váš případ. V případě dvojstranné rezervační smlouvy záleží na znění odpovídajících ustanovení smlouvy o výhradním zastoupení a z toho pro Vás vyplývajících závazků. Pokud jste smlouvu o výhradním zastoupení neuzavírala v obchodních prostorách realitní kanceláře a současně nebyla informována o možnosti ve 14 denní lhůtě od smlouvy odstoupit, pak můžete odstoupit bez jakýchkoliv postihů do 12-ti měsíců od podpisu smlouvy. S přáním pěkného dne. Martin Kaňok

Re: Ukončení smlouvy s RK

Dobrý den záleží co obsahují smlouvy jak rezervační, tak zprostředkovatelská.Nechápu postoj makléře. Co radit prostudovat smlouvy a řešit i s vedením kanceláře.

Re: Ukončení smlouvy s RK

Dobrý den, bohužel tady je rada opravdu složitá. Pokud má makléř dva kupce s tím, že klient upřednostňuje jednoho z nich, měl by klientovi vyjít vstříc. Být Vámi, snažil bych se s makléřem slušně dohodnout. Pokud by nereagoval, obrátil bych se na právníka s kontrolou zprostředkovatelské a rezervační smlouvy. Hodně štěstí. S pozdravem Martin Moravec

Re: Ukončení smlouvy s RK

Dobrý den, abych Vám mohl poskytnout relevantní radu, bylo by nutné znát přesně text rezervační smlouvy. Standardně se rezervační smlouva uzavírá jako trojstranná (strana prodávající, strana kupující a RK), pokud je pouze dvoustranná, záleží skutečně na textu smlouvy. V každém případě Vás RK nesmí do prodeje žádným způsobem nutit - tím by docházelo určitě k porušování zákona. Případně se na mě telefonicky obraťte, abychom celou záležitost zkonzultovali.

07.01.2016

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY