Vymáhání zástavního práva

Vymáhání zástavního práva

01.03.2017

Dobrý den, v roce 2015 jsme zakoupili RD se zástavním právem smluvním. Šlo o zástavu matky na dům syna. Od syna to bylo kupované, zástava ve výši 400.000 Kč byla na dům přidělena v roce 2011 bankou, kde si matka brala hypotéku na rekonstrukci. Nyní po převodu vlastníka ze syna na nás jako na kupující, požaduje matka celou výši této zástavy po nás. V dopise od právníka nám došlo, že její syn nedostál závazkům vůči ní (ačkoli tam je zástava od banky, nikoli určitě půjčka mezi matkou a synem ) a při převodu nemovitosti jsme prý povinni vyplatit tuto částku. Je toto možné, nebo nějak napadnutelné, se zástavou jsme v kupní smlouvě nesouhlasili. Nejspíše je to reakce na námi navrhnuté převedení zástavního práva na jinou nemovitost matky.

Odpovědi na dotaz

Re: Vymáhání zástavního práva

Dobrý den, vše záleží od toho, co je v kupní smlouvě. Tato zástava měla být v kupní smlouvě definovaná a rovněž mělo být napsáno, jak bude vypořádána, zda ji budete vyplácet vy jako kupující, nebo zda bude nemovitost předávaná jako "čistá". Vše je v kupní smlouvě. (Popřípadě doporučuji konzultaci s jiným právním zástupcem)

Re: Vymáhání zástavního práva

Dobrý den, nějak nerozumím tomu, proč je vlastnické právo převedeno na vás, když píšete, že jste se zástavou v kupní smlouvě nesouhlasili. Jinými slovy, proč jste podepisovali kupní smlouvy, když jste věděli, že je na nemovitosti zástavní právo? Před podpisem kupní smlouvy je potřeba si vždy obstarat souhlas zástavního věřitele, že souhlasí s doplacením zástavy a výmazem zástavního práva. Tuto záležitost určitě doporučuji řešit s právníkem, ale pokud to není ošetřené v kupní smlouvě, koupili jste s největší pravděpodobností dům se zástavou, bohužel.

Re: Vymáhání zástavního práva

Dobrý den, chování některých lidí mě překvapuje . Pravděpodobně jste kupovali RD sami bez účasti RK a divím se, že na Vás na případné problémy neupozornil právník, který Vám zpracovával KS. Pokud by ste využili služeb naší RK, pak se totonemůže stát, protože u nás by nejprve došlo k vyplacení zástavy a teprve potom by byl dán návrh na vklad vlastnického práva. Prodávající by dostal o tuto částku méně. V této situaci se obávám, že budete muset toto zástavní právo vyplatit.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY