Vyplacení podílu

Vyplacení podílu

29.04.2021

Dobrý den, vlastním 1/4 nemovitosti RD se pozemkem cca 400 m, takže reálný podíl nepřipadá v úvahu, spoluvlastníci odmítají nemovitost prodat a jelikož potřebuji peníze, chtěl bych vyplatit. V jaké výši se provádí vyplacení spoluvlastníka? Jedná se o podíl z aktuálně stanoveného tržního odhadu, takže mám chtít nový a aktuální odhad nemovitosti nebo se částka na vyplacení stanovuje nějak jinak? Děkuji za odpověď. S pozdravem Petr K.

Odpovědi na dotaz

Re: Vyplacení podílu

Dobrý den, pro tyto situace doporučuji nechat si udělat posudek na tržní ceny od odhadce nikoli od RK. Z mé zkušenosti na tento posudek spoluvlastníci reflektují lépe. Pokud se ne ceně neshodnete, tak můžete ne soud poslat žalobu na vypořádaní spoluvlastnického podílu. Nicméně dohoda bývá výhodnější a levnější cestou. Držím palce. Andrea Kohoutová makléřka

Re: Vyplacení podílu

Dobrý den, nechte udělat reálný odhad (stačí od makléře) a pokud nepřistoupí na dohodu, prodejte svůj podíl veřejně.

Re: Vyplacení podílu

Souhlasím s paní Váňovou, první předpoklad je se na ceně dohodnout. Pakliže dohoda není možná, dalším krokem může být soud

Re: Vyplacení podílu

Ve vašem případu se musíte domluvit na cenně nikde není stanoveno za jakou cenu Vás musí vyplatit tak že se musíte dohodnou na cenně tak aby obě dvě strany jí akceptovali.

Re: Vyplacení podílu

V případě vypořádání spoluvlastnictví je vždy nejdůležitější najít shodu (dohoda o ceně) mezi spolumajiteli předmětné nemovitosti. Základem pro vyjednávání o ceně může být třeba odhad tržní hodnoty celé nemovitosti (ten získáte od RK) nebo znalecký posudek vypracovaný soudem určeným znalcem v oboru oceňování (hodnota odpovídá vyhlášce MF). V nejhorším případě, kdy smírná dohoda mezi spoluvlastníky již není možná, je vhodné požádat soud. Protože nejste povinen setrvávat ve spoluvlastnictví, může soud na váš návrh spoluvlastnictví zrušit a určit spolumajitelům částku k vypořádání.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY