Vypovězení smlouvy o zprostředkování prodeje nemovitosti

Vypovězení smlouvy o zprostředkování prodeje nemovitosti

12.01.2016

Dobrý den, mám problém s RK se kterou jsem uzavřela smlouvu za účelem prodeje nemovitosti. Tuto smlouvu jsem po nějaké době vypověděla, neboť jsem nebyla spokojena s makléřkou. Byla velmi pasivní, místo aby prováděla zájemce, tak si hrála se psem apod. Ještě v době platné smlouvy se jí přes call centrum ozvali mladí lidé, kteří měli velký zájem o koupi, ale museli by dostat hypotéku. Dojednala s nimi prohlídku, na kterou z důvodu jiné prohlídky nepřijela a tak jsem s manželem udělali prohlídku sami. Bankovního odhadce makléřka na místo vůbec nepozvala s tím, že hypotéku by vzhledem ke svému mládí stejně nedostali. Prodej nemovitosti tak vlastně znemožnila. Problém spočívá v tom, že ve smlouvě s makléřkou je psáno: Zprostředkovateli vzniká nárok na odměnu ve výši X procent i tehdy, pokud na základě činnosti zprostředkovatele dojde k uzavření smlouvy o převodu po skončení této smlouvy, nebo pokud nemovitost nabude osoba blízká třetí osobě vyhledané zprostředkovatelem. Zájemci o koupi naší nemovitosti se nám letos ozvali (adresu zřejmě zjistili na katastru), s tím, že peníze mají a zájem dále trvá. Jde tedy o to, zdali jsme povinni zaplatit v plné výši odměnu makléřce RK, která kromě zveřejnění nabídky na Srealitách a domluvení prohlídky, na které ale nebyla, nemá nejmenší podíl. Za odpověď velice děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Vypovězení smlouvy o zprostředkování prodeje nemovitosti

Dobrý den. Chování makléřky, jak ho líčíte, je neomluvitelné, ale pokud tito mladí lidé projevili zájem o Vaši nemovitost v době trvání smlouvy přes call centrum RK atd., pak byste měla postupovat podle znění smlouvy, ač jste ji následně vypověděla. RK by Vám měla zajistit kompletní právní servis v rámci své odměny atd. V jiném případě se vystavujete nebezpečí, že RK od Vás bude i tak vyžadovat zaplacení odměny, ovšem ve formě smluvní pokuty, tak je to obvykle uvedeno ve smlouvě o zprostředkování. Budete-li realizovat prodej sama, bez RK, zaplatíte ještě nejspíše navíc právní služby a vyhotovení potřebných smluvních dokumentů.

Re: Vypovězení smlouvy o zprostředkování prodeje nemovitosti

Zmíněné ujednání, řeší obcházení realitní kanceláře, klienty, kteří mají dojem, že makléř "jen zveřejnil inzerát na sreality" (a dalších 30 serverech - zkuste si jen toto zaplatit sami). Pominu-li profesionalitu makléře, který by se měl snažit svému klientovi vysvětlit důvody neuskutečněného prodeje a jednoznačně musí být osobně na všech prohlídkách, může být Váš pohled na danou situaci poněkud zkreslený přesně z těch důvodů, které popisuje kolega Martin Lípa. Pak samozřejmě jakákoli rada zde bude bez znalostí detailů zavádějící. Doporučil bych tedy navázání dialogu s makléřkou a vyjasnit si její podíl na realizovaném prodeji. Pokud pochybila v odhadu situace, bylo by korektní snížit odměnu a to se dá opřít například o závazek hájit zájmy klienta, který obvykle smlouvy obsahují. Výklad toho co to znamená může být bez dalšího ujednání sporný, ale snad by to mohlo pomoct.

Re: Vypovězení smlouvy o zprostředkování prodeje nemovitosti

Dobrý den, pokud máte uzavřenou exkluzivitu vždy je ve smlouvě odstavec, že zprostředkovatel má nárok na svého klienta po dobu jednoho roku. Buďto vyčkejte tuto lhůtu a nebo pak se musíte domluvit s RK vysvětlit, jaké služby, Vám poskytla makléřka a dohodou domluvit výši provize dle adekvátních služeb.

Re: Vypovězení smlouvy o zprostředkování prodeje nemovitosti

Dobrý den, toto je poměrně kontroverzní téma. Existuje na ni odpověď morální a odpověď právní. Pokud bychom se bavili čistě o právech a povinnostech de jure, tak je Vaše povinnost uhradit provizi nesporná. Lze se zabývat tím, že makléřka nesplnila v roli Zprostředkovatele nějaké své dílčí povinnosti, jsem ale přesvědčen o tom, že smlouva je nedefinuje natolik podrobně, aby šla na základě toho rozporovat její platnost. Druhou otázkou je otázka morální a na tu tak jednoznačná odověď neexistuje. Sám si netroufám vynášet soudy, tak snad jen obecně - marketing nemovitosti, tedy sehnání zájemce, je nejtěžší část realitního obchodu. Tuto činnost, bez ohledu na to, že dle Vašeho názoru ne zcela profesionálně, daná makléřka vykonala a cíl byl splněn - zájemci se objevili. Za chybu považuji odmítnutí zájemců bez toho, aby je hypoteční specialista podrobil prescoringu. A pokud podrobeni byli a prescoring nevyšel, tak makléřka zcela správně hájila Vaše zájmy, v tomto případě marně vynaložený čas na dobu nerealizované rezervace tím, že rezervaci s dotyčnými neučinila. Sama píšete, že se zájemci ozvali po nějaké době, tehdy se již mohly změnit podmínky, jejich zaměstnanecký status, nabídka bank... Tudíž to, že posléze hypotéku dostali, nemusí znamenat, že by ji dostali i při prvním kontaktu. Navíc píšete, že nepozavala odhadce - toho musí někdo zaplatit, dost pravděpodobně právě oni kupující a pokud vše nasvědčovalo tomu, že by to byl marně vynaložený výdaj, jsem toho názoru, že to makléřka vyhodnotila správně. Na Vašem místě bych se s makléřkou spojil, proberte s ní Vaše připomínky ohledně její práce, sdělte jí konkrétní body, ve kterých jste nespokojeni a třeba se Vám podaří domluvit se na takovém řešení, které bude pro obě strany přijatelné. Držím palce ke smírnému konsensu. Martin Lípa

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY