Darovaci dan

Darovaci dan

29.08.2014

Dobry den, Tchan se nam rozhodl darovat byt. V navaznosti na to se chceme dobrovolne vyporadat se svagrovymi (2 sestry zeny) a darovat jim mensi byt, ktery sice je napsany pouze na mne, ale splacime ho ze spolecneho. Prosim muzete mi odpovedet na nasledujici otazky ohledne dani: 1. Jak to bude s darovaci dani, kdyz tchan venuje byt nam obema? Budu muset jako zet doplatit prislusnou cast darovaci dane? Je tedy lepsi ho darovat pouze zene? 2. V pripade darovani bytu svagrove, bude se muset platit, kdyz je byt napsany na mne? 2.1. Lze pripadne prevest bez dane byt na zenu a ta by jej nasledne sestram (jako primym pribuznym)darovala. Existuji tu nejake "cekaci" lhuty nebo to muzeme udelat obratem? A s tim souvisi i posledni dotaz pokud by jedna ze svagrovych chtela druhou vyplatit, tak bude toto podlehat dani?

Odpovědi na dotaz

Re: Darovaci dan

Tento dotaz patří víc do odbornosti finančního poradce než do realitní kanceláře. Z praxe mohu říci, že darování nemovitosti mezi přímými příbuznými(mezi manželi, rodiči a dětmi, prarodiči a dětmi) je bezesporu nejlevnějším způsobem převodu nemovitosti. Náklady na převod při darování jsou výrazně nižší než u jiných způsobů převodu - například kupní smlouvy apod. Ale každá darovací smlouva na nemovitost podléhá schválení katastrálního úřadu pro zápis vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí. A pro převod darováním se musí použít předepsané formuláře návrhu na vklad, které je povinen dárce či obdarovaný respektovat a návrh na vklad podat přímo na tomto předepsaném formuláři. V případě příbuzenského svazku mezi dárcem a obdarovaným se tak nejen NEPLATÍ žádná DAROVACÍ DAŇ, nemusí se podávat finančnímu úřadu ani daňové přiznání a nemusí se hradit ani žádná daň z převodu nemovitostí ani žádná jiná daň.

Re: Darovaci dan

Tady je nutné si uvědomit do které skupiny darovací daně patří ten který účastník a podle toho se rozhodovat. Osvobození od daně jsou příbuzní v řadě přímé a manželé příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s dárcem žijí nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti, a které z tohoto důvodu pečují o společnou domácnost nebo jsou na dárce odkázány výživou. Čekací lhůty nejsou nijak závratné, záleží pouze na katastru kde to dáte zapsat. Praha je pomalejší než například Nymburk. Protože je tam větší objem zápisů.

Re: Darovaci dan

Dobrý den, řešení je jednoduché. Za prvé a hlavně zákon č. 357/1992 Sb. o dani dědické, darovací a převodu nemovitostí (nově je to zákon o nabytí nemovitých věcí) byl s účinností od 1.1.2014 zrušen, daň darovací se přesunula do daně z příjmu a sjednotila na sazbu 15%. K Vašemu případu, pokud Vám s manželkou tchán daruje nemovitost, pak jste osvobozeni od jakékoliv daně a nic platit nemusíte, jelikož se jedná o rodiče manžela nebo manžela rodičů a od těch jsou dary nemovitostí osvobozeny. Takže ani jeden nic neplatíte. Co se týče daru od Vás švagrovým (sestrám manželky), tak v zákoně tato varianta osvobozena není, takže doporučuji přesně to, co jste uvedl, tedy darovat nemovitost manželce a ta následně může ihned darovat sestrám či sestře. Následné vyrovnání mezi sestrami může proběhnout několika způsoby taktéž bez jakékoliv daně a to třeba finančním darem. Nezapoměňte však všichni koho se týká (kromě Vás s manželkou, tam stačí jen od jednoho) podat daňové přiznání, poněvadž i když jste od daně osvobozeni, je povinností v takovém případě podat daňové přiznání. Kdyby cokoliv nebylo jasné, tak klidně ještě napište.

Re: Darovaci dan

Dobrý den, určitě kontaktujte někoho z finančního úřadu a zeptejte se přímo na daném oddělení výběru daně. Z vlastní zkušenosti je náhled každého úředníka na každém finančním úřadě jiný z praxe při podaní daně z nabyté nemovitosti vždy řeším dopředu přímo s úředníkem. Vyhnete se zbytečnému dodatečnému řízení a podobných starostí.

Re: Darovaci dan

Kolegové zde podali docela vyčerpávající rady... Já ještě doporučuji - pokud si nejste jistí svým případem, neváhejte zajít přímo na FÚ a zeptat se svého správce daně... Mám zkušenosti, že když jste milí na dámy v kancelářích, rádi vám poradí...

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY