Ideální podíl domu

Ideální podíl domu

10.08.2017

Dobrý den, vlastním se sestrou ideální část rodinného domku, který nám naše matka darovala. Bydlíme zde i s ní, ale sestra chce dům prodat a vyhrožuje, že nebudu-li souhlasit prodá svůj díl domu spekulantům i s matkou. Prosím jaká je šance, že její podíl někdo koupí, kolik procent z tržní ceny tito spekulanti jsou schopni vyplatit. Já bohužel nemám dostatek prostředků na vyplacení jejího podílu a bojím se, že matka přijde o střechu nad hlavou.

Odpovědi na dotaz

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den, souhlasím s kolegy, že je to nepříjemná situace a pro prodávající finančně značně nevýhodná, zkuste se se setrou domluvit, jiné řešení v tomto bohužel nevidím. Držím palce.

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den, situace, kterou popisujete je pro Vás a pro maminku nepříjemná. Pokud sestra nabídne podíl někomu jinému, může ji spekulant vykoupit i za cenu tržní, jako kdyby kupoval nemovitost celou a zaplatí polovinu, bude to brát jako investici. Je spíše na ochotě sestry jakým způsobem bude s Vámi vyjednávat. Zřízením břemena Váš jistě posílí pozici pro další jednání, pokud by došlo k prodeji podílu sestry. Držím palce domluvu.

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den, jsem přesvědčen o tom, že aby bylo možné vložit věcné břemeno "na dožití" musela by s tím souhlasit i sestra (a to ona určitě nebude). Každopádně záleží na tom, kde je dům lokalizován, neboť v méně dostupných obcích většinou spekulanti moc zájem o domy nemají (pro jejich špatnou likviditu) v takovém případě sestra se spekulanty nepochodí. Můžete zkusit se sestrou domluvit splátkový kalendář na odkup ideální poloviny?

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den,nedávno jsem podobnou situaci řešila,kdy babička darovala podíl na domě vnučce a synovi. Syn vyhrožuje prodejem,tak jsme situaci řešili. Spekulanti jsou jedna věc,ale ona může situaci řešit soudně,když se nedohodnete a zažádat o vypořádání spoluvlastnickéhopodílu. Dříve soudy spíše nařídili prodej, pokud nebyli finance na vypořádání. Dnes upřednostňují vlastnické právo. Pokud by tedy šel dům rozdělit na dvě bytové jednotky,tak navrhne toto řešení a případné dovypořádání znevýhodněné strany. Zvažte,zda by toto nebylo řešení situace. Chápu,že je nepříjemná,ale pokud si sestra bude stát za svým,tak budete muset situaci nějak řešit. Nevím,zda zde bydlíte hen vy a maminka nebo i sestra? Věcné břemenno je určitě jedno z řešení. Tím nemovitost pro odhad znehodnotíte a její tržení cena klesne. Maminka může teoreticky i dar vzít zpět,ale okolnosti takového kroku musíte konzultovat s advokátem,zda je zde i tato možnost či nikoli.Záleží co bylo v darovací smlouvě.Pevné nervy a hodně štěstí!

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den. Situace je velice nepříjemná. V každém případě se zkuste se setrou domluvit. Řešení o kterém píšete bude pro vás i pro sestru finančně nevýhodné. Pro alespoň částečné zajištění matky zkuste na dům napsat pro matku věcné břemeno dožití.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY