Ideální podíl domu

Ideální podíl domu

10.08.2017

Dobrý den, vlastním se sestrou ideální část rodinného domku, který nám naše matka darovala. Bydlíme zde i s ní, ale sestra chce dům prodat a vyhrožuje, že nebudu-li souhlasit prodá svůj díl domu spekulantům i s matkou. Prosím jaká je šance, že její podíl někdo koupí, kolik procent z tržní ceny tito spekulanti jsou schopni vyplatit. Já bohužel nemám dostatek prostředků na vyplacení jejího podílu a bojím se, že matka přijde o střechu nad hlavou.

Odpovědi na dotaz

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den, situace, kterou popisujete je pro Vás a pro maminku nepříjemná. Pokud sestra nabídne podíl někomu jinému, může ji spekulant vykoupit i za cenu tržní, jako kdyby kupoval nemovitost celou a zaplatí polovinu, bude to brát jako investici. Je spíše na ochotě sestry jakým způsobem bude s Vámi vyjednávat. Zřízením břemena Váš jistě posílí pozici pro další jednání, pokud by došlo k prodeji podílu sestry. Držím palce domluvu.

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den,nedávno jsem podobnou situaci řešila,kdy babička darovala podíl na domě vnučce a synovi. Syn vyhrožuje prodejem,tak jsme situaci řešili. Spekulanti jsou jedna věc,ale ona může situaci řešit soudně,když se nedohodnete a zažádat o vypořádání spoluvlastnickéhopodílu. Dříve soudy spíše nařídili prodej, pokud nebyli finance na vypořádání. Dnes upřednostňují vlastnické právo. Pokud by tedy šel dům rozdělit na dvě bytové jednotky,tak navrhne toto řešení a případné dovypořádání znevýhodněné strany. Zvažte,zda by toto nebylo řešení situace. Chápu,že je nepříjemná,ale pokud si sestra bude stát za svým,tak budete muset situaci nějak řešit. Nevím,zda zde bydlíte hen vy a maminka nebo i sestra? Věcné břemenno je určitě jedno z řešení. Tím nemovitost pro odhad znehodnotíte a její tržení cena klesne. Maminka může teoreticky i dar vzít zpět,ale okolnosti takového kroku musíte konzultovat s advokátem,zda je zde i tato možnost či nikoli.Záleží co bylo v darovací smlouvě.Pevné nervy a hodně štěstí!

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den, souhlasím s kolegy, že je to nepříjemná situace a pro prodávající finančně značně nevýhodná, zkuste se se setrou domluvit, jiné řešení v tomto bohužel nevidím. Držím palce.

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den, jsem přesvědčen o tom, že aby bylo možné vložit věcné břemeno "na dožití" musela by s tím souhlasit i sestra (a to ona určitě nebude). Každopádně záleží na tom, kde je dům lokalizován, neboť v méně dostupných obcích většinou spekulanti moc zájem o domy nemají (pro jejich špatnou likviditu) v takovém případě sestra se spekulanty nepochodí. Můžete zkusit se sestrou domluvit splátkový kalendář na odkup ideální poloviny?

Re: Ideální podíl domu

Dobrý den. Situace je velice nepříjemná. V každém případě se zkuste se setrou domluvit. Řešení o kterém píšete bude pro vás i pro sestru finančně nevýhodné. Pro alespoň částečné zajištění matky zkuste na dům napsat pro matku věcné břemeno dožití.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím