Ideální polovina rodinného domu

Ideální polovina rodinného domu

16.04.2017

Chtěl bych prodat svoji ideální polovinu rodinného domu. Musí být v tomto případě udělán odhad celého domu a nebo jen mé "ideální" poloviny? Podle předchozích dotazů,zřejmě nemusím jako prvního oslovit spoluvlastníka domu při prodeji.

Odpovědi na dotaz

Re: Ideální polovina rodinného domu

Dobrý den, ještě bych doplnil, že pokud se chystáte prodat svůj podíl, s největší pravděpodobností ho neprodáte za polovinu odhadní ceny. Stanovení tržní ceny za ideální spoluvlastnický podíl je poněkud složitější a téměř jistě bude nižší, než ona polovina. Spoluvlastnictví není ideální forma vlastnictví a nese s sebou značné množství možných komplikací. Poraďte se se zkušeným makléřem ve vašem okolí :) Mějte hezký den.

Re: Ideální polovina rodinného domu

Dobrý den, není možné udělat odhad jen na část nemovitosti, je nutné udělat celkový odhad domu a pak lze výslednou cenu rozdělat na půl a tím dostanete Vaši cenu. Jako spoluvlastník má nárok na předkupní právo, takže by jste měl nejlépe písmeně vlastníka vyrozumět o tom, že mu nabízíte odkupu svoji ideální poloviny. On by se Vám měl nejlépe písemně vyjádřit , jestli ano či ne. Tím se vyhnete budoucímu konfliktu v případě prodeje jiné osobě. S pozdravem Hecl

Re: Ideální polovina rodinného domu

Dobrý den, jen bych poopravil kolegu: předkupní právo bylo zrušeno s platností NOZ. Zákon v dosud platném znění naopak stanoví, že spoluvlastník může se svým podílem nakládat podle své vůle. Spoluvlastníci si však vzájemné předkupní právo mohou sjednat smluvně. Výjimku z pravidla, že spoluvlastníci předkupní právo nemají, zákonodárce zakotvil pro případ, že ke vzniku spoluvlastnictví došlo způsobem, který spoluvlastníci nemohli ovlivnit (například děděním). Předkupní právo v tomto případě mají spoluvlastníci při úplatném i bezúplatném převodu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví. Povinnost nabídnout podíl nejdříve spoluvlastníkovi není v případě převodu podílu manželovi/ce, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé (např. dítě, vnuk anebo rodič).tzn. nemusíte vlastníka vyrozumět tzn. nemusíte spoluvlastníka vyrozumět v případě, že na vás nevztahuje výše uvedené. Předkupní právo znovu nabude účinnosti novelou zákona od 1.1.2018. Co se týká odhadu má kolega pravdu v případě, že v domě nejsou rozdělené bytové jednotky ocení se tak jak psal. S pozdravem Doleček.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY