Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

25.11.2019

Dobrý den, narazil jsem na takovou nejasnost kolem podpisu smluv, ať už rezervační, tak kupní a advokátní úschově. Kupuji byt, jako Zprostředkovatel je realitka (právnická osoba ve formě s.r.o., v rejstříku a zakladatelských listinách psáno, že jednat smí pouze jednatel), nicméně všechny smlouvy podepisuje pouze makléř, což není ani jednatel, ani zaměstnanec, ale živnostník na IČO. Bylo mi řečeno, že podepisuje na základě smlouvě o spolupráci, kterou má daný makléř (živnostník na ičo) s danou realitkou (s.r.o.). Je tohle právně legální? Mě to přijde divné, protože pokud vím, tak občanský zákoník stanoví, že za právnickou osobu smí jednat pouze statutární orgán (v tomto případě jednatel), jakákoliv osoba na základě plné moci, nebo zaměstnanec na základě pověření v rozsahu běžném pro jeho pracovní pozici. Bylo mi ale řečeno, že takto je to běžné, mají to tak všechny realitky a makléři a je to ok. Mě ale přijde, že to je nesmysl a v případě nějakého průšvihu je realitka vlastně úplně z obliga, protože za ní nic nepodepsal nikdo oprávněný. Jak to tedy je? Děkuji za rady.

Odpovědi na dotaz

Re: Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a Středočeský kraj. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

Přesně jak píše Blanka MOravcová, jako jednatel uděluji plnou moc, s přesně stanoveným rozsahem, na co se vztahuje. Pokud je RK v kupní smlouvě jako vedlejší účastník atd., podepisuji už já. V podstatě věci makléř smí podepsat pouze nějakou formu rezervační smlouvy. Veškeré smlouvy, které zavazují k finančnímu plnění RK u nás podepisovat nesmí.

Re: Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

Makléř musím u sebe vždy plnou moc od jednatele RK.

Re: Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

Dobrý den,spolupracující osoba na IČ může podepisovat RS, avšak na základě Plné moci s ověřeným podpisem, toto je dobré přiložit ke smlouvě jako přílohu.

Re: Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

Dobrý den. Pokud makléř není zaměstnancem RK ale živnostník na IČO , zastupuje RK při jednáních s klientem nejen na základě Smlouvy o spolupráci ale především na základě Plné moci, kterou mu udělil jednatel RK. Plná moc je s ověřeným podpisem a je zde přesně stanoven rozsah udělených pravomocí. Máte-li pochybnosti, chtějte po makléři předložení této Plné moci, na základě které smí jednat za RK. Za jednání makléře takto udělené Plné moci, je RK zodpovědná.

Re: Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

Veškeré dokumenty spojené s prodejem nemovitosti je makléř oprávněn podepsat na základě plné moci,která musí být vždy přiložena k dokumentům.

Re: Kdo smí podepisovat smlouvy za RK?

Dobrý den, toto skutečně řeší plná moc uzavřená mezi RK a živnostníkem - makléřem. Přesně jak píše kolegyně, požádejte makléře o předložení plné moci. Pokud je vše v pořádku, neměl by s tím mít problém.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY