Nastěhování nového majitele

Nastěhování nového majitele

10.11.2015

Dobrý den, hledám právní radu pro situaci, když prodávám byt kupujícímu, který by se z důvodu své bytové nouze potřeboval nastěhovat poté, co už je uzavřená kupní smlouva, už zaplatil peníze do notářské úschovy a už jsme podali návrh na vklad vlastnického práva do katastru ve prospěch kupujícího. Argumentuje že si špatně časově rozvrhl pronájem, který mu vyprší, ještě než se předpokládaně zapíše jeho nové vlastnické právo. Takže by chtěl byt převzít ještě předtím, než bude podle katastru majitelem, což se mi zdá nešťastné. Dá se taková situace případně nějak právně ošetřit? Děkuji Petr

Odpovědi na dotaz

Re: Nastěhování nového majitele

Dobrý den, doporučuji řešit formou nájemní smlouvy včetně sjednaní pojištění ... Přeji hodně štěstí a hezky den!

Re: Nastěhování nového majitele

Re: Nastěhování nového majitele

Dobrý den, obvykle datum předání ošetříme už v kupní smlouvě. Dřívější předání, nebo i případ protahování převodu na katastru jsme řešili jednoduchou nájemní smlouvou (případně smlouva o výpůjčce) a následným nastěhováním. To jestli kupující bude platit plný nájem, pouze energie nebo vůbec nic, je na dohodě stran. Nejlepší je se domluvit jako lidi, společný kompromis by měl umět případně vyjednat schopný makléř. Dominik Tyl, Servio s.r.o.

Re: Nastěhování nového majitele

Dobrý den, s doporučením kolegy Martina Moravce podepsat nájemní smlouvu na období 1 měsíce a současně podepsat předávací protokol lze jen souhlasit. Pokud se dřívější nastěhování kupujícího vyřeší nájemní smlouvou, rizika pro Vás s tím spojená jsou minimální. Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group

Re: Nastěhování nového majitele

Dobrý den, pokud máte podaný návrh na vklad peníze jsou stále v úschově do doby než vlastnické právo bude zapsáno, tak mezidobí vyřešte nájemní smlouvou a pojištěním nemovitosti.

Re: Nastěhování nového majitele

Dobrý den, termín předání nemovitosti je vždy uveden v kupní smlouvě a záleží na dohodě prodávajícího a kupujícího. Variantou je předání po zápisu vlastnického práva v katastru nemovitostí (dále jen KN) nebo předání již po podání návrhu na vklad do KN. V případě, že se některá ze smluvních stran obává předání před zápisem vlastnického práva do KN, dá se ošetřit situace sepsáním nájemní smlouvy na dobu do vyřešení zápisu vlastnického práva do KN.

Re: Nastěhování nového majitele

Dobrý den, pokud jste již podali na katastr návrh na vklad vlastnického práva, tak si myslím, že předání bytu nic nebrání. Po přepisu na katastru nemovitostí bude zapsáno datum právního účinku vkladu dnem podání návrhu na vklad (zpětně). Doporučuji podepsat na období 1 měsíce nájemní smlouvu kde budou uvedené platby za nájem a služby, podepsat předávací protokol. Osobně bych do nájemní smlouvy dal podmínku pro kupujícího, že byt musí pojistit (pokud již není podmíněno bankou při čerpání hypotečního úvěru). Každopádně to není nic nadstandardního a dá se to řešit.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY