Prodej 1/2 bytu

Prodej 1/2 bytu

28.06.2017

Dobry den mam dotaz, s manzelkou nez jsme se vzali tak jsme si na hypoteku vzali 50/50 byt s pozemky.Jelikoz se rozvadime,tak by me zajimalo jaka je sance ze bych mohl svou polovinu nekomu prodat.Zda k tomu potrebuji jeji souhlas atd...jde mi o to abych se zbavil hypoteky jelikoz tam bydli jiz jen ona,dekuji

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej 1/2 bytu

Dobrý den, záleží zda máte vypořádaný majetek, tedy rozvodové řízení již proběhlo a dohodli jste se na tom, že majetek je v ideálním spoluvlastnictví, můžete majetek prodat komukoliv. Prozatím překupní právo je zrušené. Ovšem cena bude jistě daleko nižší, než kdybyste prodávali celý dům. Pokud nemáte vypořádaný majetek, máte jej v SJM - společném jmění manželů, nemůžete jej bez souhlasu manželky prodat. Doporučuji tedy určitě s manželkou jednat o vypořádání, aby Vás vyplatila, případně se obrátit na soud, aby zrušil společné jmění manželů a pak pokud manželka nemá na vyplacení Vaší poloviny, dohodnout se na celém prodeji nemovitosti. Pokud se nedohodnete, požádejte soud, aby vyřešil prodej nemovitosti u ideálního spoluvlastnictví nemovitosti. Držím palce v řešení.

Re: Prodej 1/2 bytu

Doplnění: Novela bude platit od 1.1.2018 (nyní informovat nemusíte)

Re: Prodej 1/2 bytu

Dobrý den, toto se mělo řešit při vypořádání společného jmění manželů. Šance na prodej je minimální (určitě né za 50% reálné ceny) Nevím jestli novelu už schválili, ale již v blízké době to má být stejně jako v minulosti a to tak, že budete muset bývalou manželku informovat a vyzvat ji (předkupní právo). Nicméně i nyní máte právo požadovat po bývalé manželce nájemné.

Re: Prodej 1/2 bytu

Dobrý den, je rozdíl, pokud jste v katastru zapsán jako vlastník 1/2, nebo máte SJM (společné jmění), v případě vlastnění 1/2 můžete prodat tuto polovinu komukoliv za cokoliv bez ptaní. Od 1.1.2018 se vrací předkupní právo a musel byste polovinu přednostně nabídnout spoluvlastníkovi, pokud cenu odmítne, pak teprve nabídnout veřejnosti. Pokud však máte majetek v SJM, musí se vším souhlasit manželka, doporučuji počkat čtvrt až půl roku až situace "vychladne" a pak se vypořádat a vyplatit. Pro zvýšení pravděpodobnosti zdárné dohody doporučuji uvědomit si důležitou věc, a totiž, že vy jste chlap a myslíte logicky a ona jakožto žena přemýšlí emočně.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY