Prodej 1/2 nemovitosti - stanovení ceny

Prodej 1/2 nemovitosti - stanovení ceny

05.09.2019

Dobrý den, chci prodat polovinu nemovitosti, kterou jsem zdědila. Je mi jedno, jestli ji prodám vlastníkovi druhé poloviny nebo někomu jinému, ale ráda bych věděla, jak mohu stanovit cenu prodeje? Děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej 1/2 nemovitosti - stanovení ceny

Dobrý den, nejprve před prodejem nemovitostí musíte nabídnout svoji polovinu spoluvlastníkovi, má na to ze zákona předkupní právo. Znalecký posudek se vypracuje na celou nemovitost, určí se reálná prodejní cena celé nemovitosti a z toho se vypočítá cena za id.1/2 nemovitosti. Pokud se bude prodávat jen podíl z nemovitosti, ve Vašem případě is.1/2, tak musíte počítat s tím, že skutečná prodejní cena bude nižší. Takto prodávané nemovitosti jsou vždy v nevýhodě oproti prodeji celé nemovitosti.

Re: Prodej 1/2 nemovitosti - stanovení ceny

Dobrý den, odhad tržní ceny vám udělá znalec a pozor na uplatnění předkupního práva. Druhý vlastník bude asi ten kdo bude mít větší zájem než někdo cizí z důvodu možnosti následného využití. Předkupní právo se uplatňuje až po nalezení " Koupěchtivého" jak o něm mluví zákon ( kupující ), kdy "předkupník" ( spolumajitel ) dostává nabídku souběžně s Kupní smlouvou a on uplatní nebo neuplatní do 3 měsíců své právo.. za stejný, srovnatelných podmínek.. předkupní nabídka v případě prodeje třetí osobě dříve než tak popsáno není platná.. pozor na to.. R.

Re: Prodej 1/2 nemovitosti - stanovení ceny

Dobrý den. Znalec, který zpracuje tržní znalecký posudek nebo zkušenější realitní makléř Vám spočítají reálnou prodejní cenu za celou nemovitost. Prodejní cena za Vaši polovinu nemovitosti ale bude o něco míň než je 1/2 z takto stanovené ceny, neboť podíly se vždy prodají za méně. Nezapomeňte nabídnout svoji polovinu nejprve spoluvlastníkovi, má ze zákona předkupní právo.

Re: Prodej 1/2 nemovitosti - stanovení ceny

Dobrý den, u nastavení prodejní (tržní) ceny 1/2 nemovitosti hraje i dost velkou roli co je to za typ nemovitosti a jaká je poptávka v dané lokalitě. (za 1/2 žádaného bytu Vám může někdo navrhnout cenu přeba 50% celkové ceny bytu a za 1/2 domu k rekonstrukci o který zájem není třeba jen 25%.Obecně je téměř cena za 1/2 vždy nižší. Ale doporučuji zkusit se domluvit s druhým vlastníkem, ten by měl mít největší motivaci, ať už koupit vaši polovinu za tržní cenu (někdy i vyšší) a zcelit nemovitost, nebo zkusit přesný opak, vykoupit jeho polovinu, za např. 40% cenu a poté prodat celou nemovitost. Případně oslovit investory, ovšem ti nenabídnou 50% (půlku tržní ceny za půlku nemovitosti) držím Vám palce, Nikola M.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY