Projej pozemku - ideální polovina

Odpovědi na dotaz

Re: Projej pozemku - ideální polovina

Dobrý den, ano lze ... je standardním prodejním procesem. Hezký den

Re: Projej pozemku - ideální polovina

Dobrý den, prodat ideální polovinu lze, ale bude velmi složité najít kupce. Nejlepší varianta je nabídnout váš podíl dalším spoluvlastníkům...

Re: Projej pozemku - ideální polovina

Podle nového občanského zákoníku Vám v tom nic nebrání, otázkou ale je, zda je reálné, aby se nový spoluvlastník shodl na využití či charakteru péče o takto sdílenou nemovitost. Ideální by bylo, kdyby došlo k prodeji mezi současnými vlastníky, třeba ze cenu stanovenou znaleckým posudkem.

Re: Projej pozemku - ideální polovina

Stručná odpověď zní ano, lze prodat pouze podíl na pozemku. Upozorňuji, že je to nevýhodné. Prodá-li vlastník svou ideální polovinu pozemku, nepřipadne novému vlastníku reálně vymezená část pozemku, kterou by si mohl např. oplotit. Stav se odrazí i na výši tržní ceny, která bude výrazně nižší než v případě výlučného vlastnictví. Ekonomicky i prakticky nejvýhodnějším řešením je dohodnout se s ostatními spoluvlastníky na prodeji celého domu či pozemku a rozdělení kupní ceny mezi spoluvlastníky dle výše podílů. Na návrh jednoho ze spoluvlastníků může podílové spoluvlastnictví zrušit soud. Zákon stanovuje poměrně přesný návod, jakým způsobem rozhodovat. V prvé řadě zjišťuje, je-li možné věc, např. nemovitost, reálně rozdělit. Pokud ano, rozhodne s přihlédnutím k velikosti podílů, která část komu připadne.

Re: Projej pozemku - ideální polovina

Dobrý den, samozřejmě, že jde. Pokud potřebujete více informací, neváhejte mě kontaktovat. S pozdravem, Martin Matela

Re: Projej pozemku - ideální polovina

Právně ano, reálně však velmi těžko, protože nikde není vymezeno, kterou část vlastně prodáváte.

Re: Projej pozemku - ideální polovina

Dobrý den, není to nic výhodného. Každopádně to lze, ale doporučuji udělat geometrické zaměření a nezapomenout na přístupovou cestu.To vše nechat zapsat jako novou nemovitost a u původní udělat změnu ve vlastnictví a zaměření. Stojí to sice nějaké peníze, ale je to pro oba vlastníky výhodnější.

Re: Projej pozemku - ideální polovina

Dobrý den, ideální polovinu nemovitosti (v tomto případě pozemku) prodat lze, ale prodejní cena bude nízká. Doporučuji domluvit se na společném prodeji se spoluvlastníkem nebo na odkupu nebo rozdělení pozemku. Záleží však na velikosti a tržní ceně pozemku, zda se to vůbec vyplatí. Variantou k prodeji je i darování nemovitosti. V každém případě je nejjednodušší cestou dohoda spoluvlastníků.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY