Pronájem nemovitosti

Odpovědi na dotaz

Re: Pronájem nemovitosti

Dobrý den, při koupi bytu jako investici dobře zvažte lokalitu a běžnou cenu pronájmu a také o jakou velikost bytu je zde největší zájem. Zvolte lokalitu, kterou budete mít v dosahu pro případné řešení problémů s nájemníky nebo si najměte realitní kancelář, která je schopna Vám v provizi nabídnout i jistou formu dohledu či správcovství. U nájemníků bych poté volita bezpečnostní kauci a pojistku odpovědnosti za škodu, abyste si pojistil co nejvíce případné riziko poškození nemovitosti. Návratnost max 20 let a cenu bych volila i s ohledem na případnou prodejnost, pokud byste ji kdykoli v budoucnu potřebovali finanční prostředky zpět.

Re: Pronájem nemovitosti

Dobrý den, najměte si dobrého makléře, vhodné nemovitosti pro Vás vyhledá a zajistí vše potřebné.

Re: Pronájem nemovitosti

Otázkou je, co si pod tímto pojmem představujete. Pokud měsíční pravidelný příjem nebo investici do budoucna. Otázkou také je, jak to chcete financovat, jestli hotově nebo úvěrem. Hlavní kritérium by mělo být tzv. výnosové procento z ročního nájemného, které by nemělo být pod 5%. Jinými slovy potřebujete koupit něco, co se Vám splatí do 20 let. Doporučuji se poohlédnout po nějaké literatuře nebo si domluvit schůzku s odborníkem, který Vás do této problematiky zasvětí.

Re: Pronájem nemovitosti

Připravte se na to, že v některých lokalitách může splátka hypotéky výrazně převyšovat místní tržní nájemné. Investici zvolte s velkým rozmyslem. Banky odhadují, že 10 – 15 procent ze všech poskytnutých hypoték neslouží k pořízení vlastního bydlení, ale za účelem investice. Banky nabízí specializované produkty, u nichž budoucí příjmy, které z pronájmu budou plynout, můžete v bance využít k prokázání své bonity. Navýší se jimi vaše prokazatelné příjmy jako žadatele o hypotéku. Nevýhodou jsou však u některých bank vyšší úrokové sazby (ve srovnání se standardní hypotékou na bydlení). Dobře zvolte výši vlastních prostředků, kterými uhradíte část kupní ceny nemovitosti. Názory a zkušenosti na to, zda se vyplatí hypotékou financovat nemovitost na investici, jsou různé. Odborníci se však shodují na tom, že by si klient měl dobře rozmyslet, jaké podstupuje riziko. Je třeba podrobně zmapovat výši nájmů v lokalitě, kde si nemovitost pořizujete, abyste se nedostali do situace, kdy výše hypoteční splátky bude výrazně vyšší než konečné reálné výnosy z pronájmu.

Re: Pronájem nemovitosti

Zajímavým tipem je investice do garáží a jejich následný pronájem. Výnos může dosáhnout až 10% ročně při minimálním riziku poškození nemovitosti.

Re: Pronájem nemovitosti

Záleží hlavně na tom jak velký zisk požadujete. V případě že nastavíte vysoký nájem může se stát že nemovitost nebude zajímavá pro klienta a několik měsíců než najdete pronajimatele budete muset dotovat. Tím pádem rozhodně nevyděláte ale proděláte. Správné nastavení pronájmu je důležité. Jak se říká korunka ke korunce...

Re: Pronájem nemovitosti

Investoři chtějí většinou návratnost do 10let. Znamená to, že pokud je kupní cena například 500.000,-Kč musel by čistý výnos z nájmu činit 4.167,-Kč. Čím více se prodlužeje doba splacení kupní ceny tím horší je investice. U nájmů se doporučuje dobrá lokalita, oblast výborné zaměstnanosti. V těchto lokalitách jsou o něco vyšší ceny. Severní čechy mají velice nízké ceny, ale návratnost je trochu delší a obsazenost nájmů činí zhruba 2-3 měsíce než se najde kvalitní nájemce.

Re: Pronájem nemovitosti

Tak, že si nějakou koupíte a pak jí pronajmete :-)

Re: Pronájem nemovitosti

Koupě a pronájem je zajímavá myšlenka, jejíž hlavní výhodou je, že po doplacení hypotéky máte byt "zadarmo", protože Vám ho zaplatí nájemníci. Často to tak i funguje, má to však svá úskalí. Majitelé bytů totiž často trvají na vysokém nájemném, aby pokryli svoji hypotéku. Při průměrném čistém nájemném 7.000 Kč se přitom vyplatí snížit cenu např. o 500 Kč, pokud tím byt pronajmu dříve. Sice měsíčně dostanu o 500 Kč méně, ale pokud budu čekat dva měsíce na nájemníka za vyšší nájem, přijdu o 14.000 Kč. Další častou chybou je vysoká kauce. Tu požadují majitelé, kteří byt nákladně zrekonstruují. Na vysokou kauci však málokdo má finance, takže opět trvá dlouho, než se byt pronajme. Pokud totiž dnes klienti mají hotovost na vysokou kauci a nejsou v registrech dlužníků, je pro ně zpravidla lepší koupit si vlastní bydlení než platit nájemné. To jim za předpokladu slušného cashflow poradí každý rozumný finanční poradce nebo realitní makléř. V případě koupě nemovitosti na hypotéku s desetiletou splatností je prakticky nemožné pokrýt celou splátku hypotéky nájemným. Je to možné u hypotečního úvěru na 15, spíše však 20 let.

Re: Pronájem nemovitosti

Pokud se bavíme o financování hypotékou, příjmy z pronájmu (snížené o náklady) by měly být vyšší než měsíční splátka hypotéky. Nejde tak ani o výši měsíčního zisku (pokud zisk je), pronajímání nemovitostí může být dobrá strategie pro zajištění se na stáří.

29.10.2014

Re: Pronájem nemovitosti

Doporučuji dobře zvážit nákup nemovitosti z hlediska výše investice,lokality, která výrazně ovlivňuje výši nájmu a typu nemovitosti. Doba návratnosti by neměla být delší než 20 let, většina investorů chce návratnost cca 10 let.

04.11.2013

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY