Provize za zprostředkování pronájmu

Provize za zprostředkování pronájmu

22.08.2018

Dobrý den, zaplatili jsme RK rezervační zálohu na základě dohody o rezervaci. V dohodě je uvedeno, že v případě uzavření nájemní smlouvy bude záloha započtena na provizi ve prospěch zprostředkovatele a ve zbývajícím rozsahu vyplacena pronajímateli jako nájemné. Konkrétní výše provize není v dohodě uvedena. Po uzavření nájemní smlouvy nám RK oznámila, že výše provize je shodná s výší rezervační zálohy a na nájemné tudíž nepřipadá nic. Je možné se nějak bránit?

Odpovědi na dotaz

Re: Provize za zprostředkování pronájmu

Dobrý večer, velmi záleží na konkrétním znění smlouvy. Rozhodně však nejde o standardní ujednání. Pokud skutečně smlouva obsahuje, že rezervační poplatek bude započten nejprve na provizi zprostředkovatele v neznámé výši, pak příliš obrany možné není. Není vyloučeno, že by se jednalo dokonce o úmysl oklamat Vás, neboť výše provize musela byt rk známa od počátku a proto ujednání o započtení provize následně na nájemné postrádalo od počátku smysl. Otázka neplatnosti smlouvy je poměrně komplexní a složitá záležitost a proto doporučuji konzultovat věc s právníkem.

Re: Provize za zprostředkování pronájmu

Dobrý den. Zde je to o poradě s právníkem (a přesném znění smlouvy). Pokud ale není uvedena částka provize (vyčíslení nebo procentem), je na zvážení zda je smlouva vůbec platná.

Re: Provize za zprostředkování pronájmu

Dobrý den. Na Vaši otázku, bez znalostí smlouvy, není možné odpovědět. Ve smlouvě musí být samozřejmě provize RK konkretizována buď přímo částkou, nebo třeba tím, že rezervační záloha se stane v plné výši v určitou dobu provizí. Není-li provize konkretizována, samozřejmě můžete její výši rozporovat, protože jste s ní nebyla obeznámena. S tím by Vám samozřejmě pomohl právník, i když jednání s právníkem bych nedoporučoval. Mohlo by Vás to vyjít dráž, než případný úspěch ve věci. Jednejte s majitelem, nebo manažerem příslušné RK. S pozdravem Ing. Pavel Bulan

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY