rezervační smlouva

rezervační smlouva

10.06.2015

Dobrý den,prosím o radu ohledně řešení problému : zprostředkovatelem (RK) byla již uzavřena rezervační smlouva na prodej nemovitosti mezi kupujícím a prodávajícím - tudíž prodávající všechny ostatní nabídky na prodej již odmítnul - ze strany kupujícího došlo k odřeknutí koupě. Zprostředkovatel nedodal prodávajícímu rezervační smlouvu! Je povinnost zaslat rezervační smlouvu ? (předpokládám,že určitě ano)a jaká je prosím pro prodávajícího kompenzace náhrady po dobu trvání rezervace nemovitosti? Děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, Váš vztah by měl být řešen již ve smlouvě o zpostředkování. U nás je zvykem, že prodávající získává 50% blokovacího depozita

Re: rezervační smlouva

Dobrý den. Jestliže je rezervační smlouva mezi prodávajícím a kupujícím uzavřená, pak je také platná. To, že RK nepředala prodávajícímu podepsanou smlouvu, na věci nic nemění, smlouva existuje a nejspíše došlo jen k opomenutí. Pokud jedna strana odstoupí od rezervace, pak by mělo být ve smlouvě ujednáno, že blokovací depozitum se stává smluvní pokutou, kterou by z části měla obdržet RK a z části druhá strana, tzv. poškozená. V takovém případě je pak obvyklé, že RK kontaktuje předchozí zájemce o nemovitost, aby je informovala, že se situace změnila a že je nabídka opět aktivní.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, při odstoupení ze strany kupujícího dochází k nákladům jak ze strany RK, tak k nákladům na straně prodávajícího. Naše kancelář standardně dělí rezervaci, která se stává smluvní pokutou v poměru 50:50 mezi RK a prodávajícího.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, pokud je rezervační smlouva podepsaná oběma stranami je platná. Při odstoupení z jakékoliv strany se vložená rezervační záloha stává smluvní pokutou, která je řešena buď v rezervační smlouvě, nebo ve zprostředkovatelské smlouvě.

Re: rezervační smlouva

Ve zprostředkovatelské smlouvě byste měli mít jasně stanoveno co nastane v případě, že zájemce o koupi uzavře rezervační smlouvu, složí tzv. rezervační zálohu a poté z nějakého důvodu si koupi rozmyslí. Zpravidla to bývá tak, že 50% získává prodávající a 50% RK. Doporučuji vše zkontrolovat ve Smlouvě o zprostředkování prodeje, kterou máte uzavřenou s danou RK, kde by měla být tato situace přesně definovaná.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, co se týče nároku na kompenzaci náhrady pro prodávajícího, to by mělo být ošetřeno ve zprostředkovatelské smlouvě. Ta by měla popisovat i proces rezervace nemovitosti. Pokud tedy byla podepsána rezervační smlouva mezi RK a zájemcem, nejste účastníkem této smlouvy, tudíž nelze požadovat ze strany zájemce smluvní pokutu. Tento způsob rezervace nemovitosti považuji za nešťastné. Doporučuji se s makléřem domluvit na změně způsobu rezervace tak, aby účastníkem rezervační smlouvy byla nejen RK a zájemce, ale i prodávající. Pak je možno v této smlouvě stanovit smluvní pokutu pro Vás v případě, že zájemce si koupi rozmyslí.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY