rezervační smlouva

rezervační smlouva

10.12.2015

Dobrý den, dne 25. 5. 2015 jsem uzavřel rezervační smlouvu na koupi bytu s platností do 25. 11. 2015 a zaplatil rezervační zálohu. V podmínkách rezervační smlouvy je uvedeno, že pokud mi nebude ze strany banky poskytnuta hypotéka a já doložím vyjádření banky, že mně hypotéku nelze poskytnout, tak mi bude vrácena po odstoupení rezervační smlouvy celá záloha do 30 dnů. Banka mi hypotéku neposkytla z důvodu nesplnění obchodních podmínek, tak jsem od rezervační smlouvy odstoupil písemně dne 6.10.2015. Realitní kancelář po mně požadovala další doložení, že mi hypotéku nelze poskytnout od dalších bank, což jsem vždy doložil. Protože 30 dnů od vrácení hypotéční zálohy již dávno uplynulo, realitní kancelář přestala se mnou komunikovat. Chci se zeptat, jakým způsobem mám postupovat. Děkuji za odpověď

Odpovědi na dotaz

Re: rezervační smlouva

Dobrý den. Rozhodně o všem komunikujte s RK písemně doporučenou poštou a s dodejkou, případně předávejte dokumenty a svá písemná vyjádření osobně, kdy RK Vám potvrdí přijetí na kopii předávaného dokumentu. Jestliže RK nebude nadále reagovat, budete muset zvolit právní cestu, případně i podání žaloby u příslušného soudu. Zkuste se domluvit, protože jinak to RK přijde mnohem dráž, než kdyby Vám nyní rezervační poplatek, třeba i ve splátkách vrátila. V případě splátek musíte uzavřít s RK písemnou dohodu se všemi náležitostmi.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, můžeme to zkusit vyřešit těmito způsoby. Pokud se se mnou spojíte a řeknete mi název realitní kanceláře, možná bychom to ještě mohli zkusit vyřešit přes vedení. Jsem v realitní businessu již delší čas, znám spoustu makléřů a stejně tak i vedení realitních kanceláří a v mnoha případech jsem již díky tomu pomohl svým klientům. Nebo opravdu navštivte advokáta a informujte se jaké jsou Vaše šance, jaká by byla cena za vyřešení případu a zda-li se Vám to tedy vůbec vyplatí. Nakonec můžete o celé situaci informovat média.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, doporučuji se obrátit na advokáta, který tento problém se zprostředkovatelem bude řešit. Bohužel neznám přesné a všechny podmínky rezervační smlouvy a tudíž Vám nemohu moci podrobněji pomoci. Všechny podklady od rezervační smlouvy po vyjádření banky (včetně komunikace se zprostředkovatelem) odevzdejte advokátovi a tento Vám doporučí postup. Někteří zprostředkovatelé mají nastaveno, že rezervační poplatek vrátí v případě, že řešíte hypoteční úvěr přes jejich partnerskou společnost. Věřte, že většina realitních kanceláří přistoupí na dohodu s advokátem, aby se vyhnula sporu, která by se mohla poměrně lehce medializovat. Držím palce při vyjednávání. Hezký den.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, jestli se jedná o větší částku, tak využijte služeb advokáta nebo oslovte zkušeného realitního makléře, který Vám s tím jistě rád poradí. Osobně bych vyzval k vrácení finanční částky písemně a to jak formou e-mailu, tak doporučeným dopisem. V každém případě je potřeba prostudovat podepsané smlouvy, případné dodatky a Vaší komunikaci s RK a bankou.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, situaci bych rozhodně řešil s advokátem, ten je podle mého jediný schopný s případem dál pohnout. Jen si neodpustím otázku a možná pomohu dalším zájemcům o koupi nemovitosti na hypotéku. Vždy, zdůrazňuji vždy, než se rozhodnete uzavřít rezervační smlouvu na koupi nemovitosti navštivte konkrétní banku nebo hypotečního poradce a nechejte si udělat předběžnou nabídku. Tam se musíte dozvědět, že je někde problém. Pokud nedostanete úvěr u žádné banky v ČR, nedává smysl jakoukoli nemovitost na úvěr kupovat. Tím potom vznikají problémy typu vrácení rezervační zálohy a podobně. Doufám, jak píšete, že RK dostojí závazku a zálohu Vám vrátí.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, stejně jako u ostatních dotazů klientů ohledně rezervačních a jiných smluv, je ideální vzít veškeré dokumenty a navštívit advokáta. Ten vše důkladně probere a navrhne postup. Většinou oficiální dopis od advokáta realitní kancelář donutí komunikovat a přistoupit na dohodu, aby se vyhnula soudnímu sporu.

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, jak uvedli kolegové v předešlých odpovědích, situaci můžete zcela jistě řešit prostřednictvím advokáta. Doporučoval bych se ještě předtím obrátit na Asociaci Realitních kanceláří, která Vám rovněž může býti nápomocná v řešení tohoto nemilého problému. Realitní kancelář určitě není oprávněna zadržovat Vám v tomto případě rezervační poplatek, záleží ovšem na přesném znění rezervační smlouvy.

04.01.2016

Re: rezervační smlouva

Dobrý den, zaujala mě ve Vašem dotazu informace, že banka Vám neposkytla hypotéku s důvodu nesplnění obchodních podmínek. To zde ale může být kámen úrazu, neboť se jedná o to, které ty podmínky to byly. Pokud bylo ve Vaší moci je splnit a jen jste to neudělal, pak se asi vrácení rezervačního poplatku nedomůžete ani prostřednictvím právníka. Tady je potřeba znát opravdu kompletní dokumentaci, jak ze strany realitky, tak i banky. I jakákoliv jedna věta ve smlouvě může mít na všechno vliv.

27.12.2015

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY