REZERVAČNÍ SMLOUVA

REZERVAČNÍ SMLOUVA

11.03.2017

Dobrý den, pokusím se nejprve popsat moji situaci. Kupuji byt v osobním vlastnictví. Po dvou prohlídkách jsem potvrdil, že mám o byt zájem. Vše se tedy rozběhlo tak jak má. RK začala připravovat rezervační smlouvu a já si od ní zatím vyžádal doplňující dokumenty (mimo jiné i nabývací titul k bytu a prohlášení vlastníka). Dokumenty mi byly přislíbeny a protože mi bylo neustále předhazováno že na byt je spoustu zájemců a já bych měl proto urychleně podepsat rezervační smlouvu, učinil jsem tak a zaplatil rezervační poplatek. O dokumenty, které jsem si již vyžádal jsem si tentokrát zažádal e-mailem, den po podepsání RS. Na mail mi přišla odpověď, která mě trochu překvapila. Realitní makléř se nyní dotazoval, co že je vlastně prohlášení vlastníka a proč ho potřebuji. Vysvětlil jsem mu tedy oč se jedná a on potvrdil že dokument zajistí. Já si mezitím vyřídil úvěr u stavební spořitelny zajištěný nemovitostí a trpělivě plnil požadavky ze strany SS a RK. Slibované dokumenty jsem ale stále neobdržel i když jsem byl neustále ubezpečován, že se na tom pracuje. Neúprosně se blížil konec lhůty rezervace a poslední den jsem dostal zprávu, že je vše nachystané k podpisu, v našem případě, tzv. předkupní smlouvy. Na pobočce RK mne však čekala studená sprcha. Bylo mi řečeno že tímto bytem nemohu ručit u žádné s tuzemských bank. Dům ve kterém se byt nachází totiž není rozdělen na bytové jednotky, ale pouze na vlastnické podíly. Proto to zdržování s prohlášením vlastníka. Celá situace se navíc nedá napravit, protože v domě je dlužník, který je již několik let v insolvenci. Na můj dotaz: Jak je tedy možné, že v rezervační smlouvě JE PŘESNĚ UVEDENO O JAKÝ BYT A O JAKÉ VÝMĚŘE se jedná? Mi bylo řečeno prohlášení vlastníka už několik měsíců existuje, ale nelze ho zapsat na katastru. RK tedy v této věci cíleně lhala a zadržovala informace ve snaze pokusit se problém během měsíce vyřešit. Nyní je už 14 dní po lhůtě rezervace a RK stále slibuje že během měsíce dá vše do pořádku. Navíc mi rezervační poplatek stále nevrátila. A nyní konečně k dotazu. Mám v této situaci právo na náhradu škody, která mi vznikla (mimo jiné např zaplacení poplatku za sjednání úvěru) a dále nárok na smluvní pokutu ze strany RK? Která věděla od začátku jak chci byt financovat a tak to i uvedla v RS. Kdyby v RS nebylo uvedeno číslo bytu a výměra ale pouze vlastnický podíl, smlouvu bych nepodepsal. Na závěr musím upozornit, že se jedná o dobře známou a zavedenou RK s pobočkami v celé ČR. Omlouvám se za délku dotazu a děkuji za případné odpovědi.

Odpovědi na dotaz

Re: REZERVAČNÍ SMLOUVA

Dobrý den, tento případ je trochu složitější. Určitě Vám před podpisem rezervační smlouvy měl předložit list vlastnictví, ze kterého vyplývá, že bytová jednotka není vyčleněna. Realitní makléř s Vámi danou nemovitost vůbec neměl rezervovat. Tato nemovitost se dá financovat pouze hotově nebo zástavou jiné nemovitosti. K vašemu případu - určitě si sjednejte schůzku s vedoucím nebo ředitelem dané realitní kanceláře a sjednejte si dohodu o narovnání (aby Vám byl vrácen rezervační nebo blokační poplatek) Co se týká náhrady škody to bude trochu složitější - vše by se muselo řešit soudně, tzn. nejlehčí bude dohodnout se s danou RK. S pozdravem Anita Musilová

Re: REZERVAČNÍ SMLOUVA

Váš případ je dokladem nesolidního jednání realitní služby. Prohlášení vlastníka je dokument, který by měl být předložený zájemci k nahlédnutí již při podpisu rezervační smlouvy. Pokud není Prohlášení vlastníka k dispozici při uzavření rezervační smlouvy, lze do textu rezervační smlouvy vymínit jeho dodatečné dodání. Současně by výpis z listu vlastnictví měl být též doložený všem zájemcům o koupi, čímž je jasně definováno CO JE PŘEDMĚTEM jednání o koupi. Prodej spoluvlastnického podílu spojeného s právem užívání bytové jednotky je něco zásadně jiného než je prodej bytu v osobním vlastnictví, na což jste měli být upozorněni ještě před podpisem rezervační smlouvy. Realitní kancelář nepostupovala správně, ale vám nezbývá nic jiného než se písemně dožadovat vrácení rezervačního poplatku a příp. řešit situaci i právní cestou. Vzniklou újmu (škodu) by bylo nutné vyčíslit a soudní cestou požadovat náhradu....což však s ohledem na dlouhé soudní řízení nedoporučuji.

Re: REZERVAČNÍ SMLOUVA

Dobrý den. K problému jsou asi předešlé odpovědi dostatečné. Jen bych dodal, velikost a "známost" jména RK ještě nic neznamená. Vždy je to o konkrétním makléři, jeho schopnostech, dovednostech. Osobní přístup ke klientům a perfektní servis často zajistí spíše malá RK.

Re: REZERVAČNÍ SMLOUVA

Dobrý den. Váš dotaz je poměrně složitý a vyžaduje podrobné seznámení se smluvní dokumentací. Na Vašem místě bych si sjednal napřed schůzku s vedením příslušné pobočky RK a požadoval vrácení rezervace (poplatek za sjednání úvěru Vám asi nikdo hradit nebude, protože financování nemovitosti je věcí pouze Vaší) a v případě, že by Vám RK rezervaci nevrátila, navštívil bych advokáta a požádal ho o vyřešení situace. Navíc, je-li již 14 dní po marném uplynutí rezervační doby, smlouva již tedy pozbyla platnosti a rezervační poplatek Vám RK zadržuje neoprávněně. V tomto případě by bylo možné věc řešit i po trestně-právní rovině, tedy v součinnosti s Policií ČR.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY