rezervační smlouvy

rezervační smlouvy

15.06.2015

Dobrý den, je platná rezervační smlouva, pokud v ní není uvedeno, za jakých podmínek dostává prodávající kompenzace náhrady po dobu trvání rezervace nemovitosti (při odstoupení kupujícího)? Neboli jaká je výše blokovacího depozita? Je vůbec takouvou smlouvu možno nabídnout při prodeji nemovitosti?

Odpovědi na dotaz

Re: rezervační smlouvy

Dobrý den,přesně jak píší kolegové. V rezervační smlouvě by měla být uvedena případná sankce pro odstoupení. Za naši kancelář děláme rezervační smlouvu tří strannou a je zde definována sankce pro kupujícího při nesplnění podmínek zejména nepodepsání kupní smlouvy, tak i pro prodávajícího, aby i on dodržel veškeré náležitosti. Při propadnutí rezervace se dělíme s prodávajícím 50/50 o danou částku blokovacího depozita. Trvala bych na uvedení sankce, jinak nemá smlouva smysl a kupující si může libovolně zvolit jinou nemovitost a vy nemáte žádnou jistotu. Hodně štěstí

Re: rezervační smlouvy

DObrý den, ještě sem neviděl smlouvu o rezervaci, kde by nebylo řešeno blokovací depozitum. V takovám případě by tato smlouva naprosto ztrácela opodstatnění. Chtělo by to smlouvu vidět a pak určitě lze poradit

Re: rezervační smlouvy

Dobrý den. Nejen realitní kanceláře nabízejí smlouvy různé úrovně. Jedná se však o dohodu minimálně dvou stran, takže lze i smlouvu, která má nějaké nedostatky doplnit a upravit. V zásadě, nikdo nikoho nemůže donutit podepsat smlouvu ve znění, se kterým nesouhlasí. To znamená, že podpisem smlouvy vyjadřuji souhlas s jejím zněním. Taková smlouva je platná, pouze může být neplatná v bodech, které odporují zákonu. Smlouvě rezervační se dnes říká také smlouva o složení blokovacího depozita. Již v názvu je uvedeno, že projevem vážného zájmu o koupi nemovitosti je složení blokovacího depozita, aby RK následně mohla zahájit práce na kupní smlouvě a realizaci prodeje. Smluvní pokuta pak řeší případná odstoupení kterékoli strany, a tím i náhradu škod, které druhé straně tímto krokem vzniknou, tj. ve Vašem případě prodávajícímu i RK. Většinou se blokovací depozitum použije na smluvní pokutu a dělí se v poměru 1:1 mezi poškozené strany. Blokovací depozitum se pohybuje většinou ve výši provize RK, ale může to být méně i více, podle dohody stran.

Re: rezervační smlouvy

Smlouva, jak ji popisujete, může být platná, ale postrádala by smysl. Vyvážená rezervační smlouva by měla obsahovat mimo jiné vzájemné plnění při nedodržení podmínek, tedy ano, i kompenzaci pro prodávajícího v případě porušení smluvních podmínek kupujícím, ale i naopak; a bez dojednání výše blokovacího depozita smlouva přestává být vyvážená, nikoliv neplatná. Pro podrobnější informace či s dalšími dotazy se na mne můžete kdykoliv obrátit. Lenka Zapletalová AZURO reality, e-mail: info@azuroreality.cz

Re: rezervační smlouvy

Přeji hezký den. Dnes je možné nabídnout téměř jakoukoli smlouvu k podpisu a úpisu. Nicméně, každá dobrá smlouvy by měla obsahovat jednoznačně předmět (službu) smlouvy, konkrétně vyjádřené finanční vztahy (co a za kolik) a samozřejmě i pasáže, co se stane, když jedna či druhá strana smlouvu nedodrží. Těch podmínek a možností je samozřejmě více. Ale je jasné, že smlouva typu "někdy, něco a za .. to se domluvíme", nebude mít velkou právní jistotu. Pro žádnou stranu. Ne každý má právní vzdělání a povědomí, takže vždycky svým klientům doporučuji, aby si příslušné smlouvy nechaly zkontrolovat od nezávislé osoby. V případě realit realitního makléře, na kterého máte doporučení, či již máte s konkrétním člověkem dobrou zkušenost.

Re: rezervační smlouvy

Dobrý den, dnes dle nového OZ je nutné mít trojsměnnou rezervační smlouvu, je potřeba aby byla uveden tok peněz, délka smlouvy a sankce v případě nedodržení pro všechny zúčastněné strany. Pak má taková to rezervační smlouvu váhu.

Re: rezervační smlouvy

Dobrý den, takováto smlouva je platná, avšak slušná realitní kancelář po dohodě s majitelem by ve smlouvě měla řešit i rozdělení blokovacího depozita pro případ, že kupující z nějakého důvodu odstoupí od koupě nemovitosti. Nejčastěji je uváděno rozdělení z částky rezervačního depozita 50% jako smluvní pokuta ve prospěch rk, 50% ve prospěch majitele nemovitosti.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY