Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Rezervační záloha - neschválená hypotéka

14.10.2015

Dobrý den...zaplatila jsem realitce rezervacni zalohu a to 95 tis Kč.... s tím že realitak nas ujistoval že pokud nedostaneme uvěr tak nam zalohu vratí zpet že to neni nase vina a zaloha se vraci.....v době rezervacni doby jsme to nedořešily...smlouva už je 14.dni po učinnosti a ted jsme se dozvěděli že jsme hypoteku nedostali......mam narok na vracení rezervacni zalohy. Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Dobrý den, vše záleží na dohodě s realitní společností, která s Vámi uzavřela rezervační smlouvu, pokud jste se takto dohodly a nebylo to uvedeno ve smlouvě tak by morální hledisko makléře a společnosti mělo být za vrácení zálohy na provize. Pokud ale nemáte ve smlouvě uvedenou klauzuli, že v případě že nezískáte úvěr bude Vám celá nebo alespoň část vrácena, může zvolit realitní kancelář cestu pouze právní bez morálních ohledů. Vždy záleží na přístupu kanceláře, je dobré si domluvit vždy před uzavřením rezervační smlouvy. Případně nechejte v této situaci rezervační smlouvu prověřit advokátem.

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Dobrý den, pokud toto nemáte ve smlouvě, bude dost složité to vymáhat. U nás je běžné, že tuto přislibvací větu do smlouvy dáváme, pokud financování zajišťujeme my. Abchom si byli jisti kvalitou a procesem. Hodně štěstí

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Dobrý den, to je smutné, že máte takovou zkušenost. Pokud ale nemáte ve smlouvě ujednáno vrácení rezervační zálohy, jestliže neobdržíte úvěr, a navíc nemůžete makléři dokázat Vaše ústní ujednání o vrácení rezervační zálohy, pak se jistě takový „ptáček“ bude bránit cokoli Vám vrátit, protože nárok z platné smlouvy na vrácení skutečně asi nemáte. Je-li taková situace, zkuste se s ním domluvit alespoň na vrácení části rezervační zálohy, nebo se nejdříve podívejte na internet, zda je tato RK členem Realitní komory ČR, možná byste byla úspěšná s její pomocí.

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Dobrý den, dle mého názoru by měl mít zprostředkovatel financování nemovitosti pod kontrolou, proto má také naprostá většina realitních kanceláří svého smluvního partnera, který je schopen zájemci o koupi nemovitosti vybrat nejvhodnější financování. V ideálním případě nejen díky provizím, ale předně pro transparentní průběh obchodu, jehož právě financování je tím nejpodstatnějším krokem. Kupujícímu ani prodávajícímu bych rozhodně nedoporučila podepisovat rezervační smlouvu, pakliže nemá financování nikdo pod kontrolou, a složení zálohy v takové výši, jakou uvádíte Vy, bych zájemci o koupi nedoporučila dokonce ani v té fázi, kdy už má hypotéku tzv. předschválenou. Ani v této fázi není totiž vyhráno. Obecně lze tedy postupovat několika způsoby: v situaci, že zprostředkovatel doporučí vlastního partnera pro financování nemovitosti, s nímž kupující souhlasí, doporučuji zanést do rezervační smlouvy ustanovení o návratnosti zálohy v případě neschválené hypotéky; za situace, kdy trváte na vyřizování hypotéky vlastní cestou, jdete do jistého rizika propadnutí zálohy, pak doporučuji dojednat alespoň nižší zálohu, případně za jakých konkrétních podmínek a komu záloha propadá, tedy v jaké výši bude ze složené zálohy vyplaceno odškodné prodávajícímu. Nevím, jaké podmínky jste si dojednali Vy, ale minimálně před uplynutím doby rezervace jste měli další postup konkrétně dořešit, předně prodloužení trvání rezervace a výši odškodnění jak realitní kanceláři, tak prodávajícímu v případě neschválené hypotéky, neboť se tato varianta dala určitě předvídat.

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Rezervace na druhou stranu slouží jako vážný závazek kupujícího a stažením z nabídky, přichází prodávající i realitní makléř, o možnost prodat nemovitost někomu jinému. V případě sezonních nemovitostí jako pozemky a rekreační nemovitosti, se pak prodej může oddálit o řadu měsíců... Rezervační záloha tedy slouží především tomu aby nedocházelo ke zbytečným blokacím prodeje nemovitosti. Nepřiznání hypotéky kupujícímu je jednoznačně vina na jeho straně, protože souvisí s jeho bonitou.

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Dobrý den, obávám se že nestačí že Vás "realitak ujistoval" ale chtělo by se podívat do rezervační smlouvy co je napsáno tam. Obecně radím klientům nechat si prověřit bonitu ještě před podpisem rezervace, případně pokud souhlasí prodávající, tak zapsat rezervaci jako vratnou.

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Dobrý den, toto je bohužel častý případ, pokud se nějak férově nedomluvíte, tak doporučuji se obrátit na advokáta, který má zkušenosti s NOZ a právem v oblasti nemovitostí a určitě Vám pomůže, poněvadž většina rezervačních smluv, které jsem za svoji praxi viděl, je dosti na vodě.

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Dobrý den, bohužel jste narazila na realitního makléře, jehož služby byly velmi neprofesionální. Jinak by Vás nemohl ujišťovat o něčem, co není předmětem uzavírané smlouvy. V tomto případě je nejlepší rada požádat o prodloužení rezervace a řešit jinou formu financování s využitím služeb profesionálního hypotečního poradce. Kdykoli se v budoucnu setkáte s podobným jednáním, vždy trvejte na doslovném písemném zapracování do příslušné smlouvy. Přeji Vám, aby vše dopadlo k Vaší spokojenosti.

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Dobrý den,všichni moji klienti řeší rezervaci až po vyřešení finančních záležitostí. Nikdy nedoporučuji rezervovat pokud finance nejsou jisté. V případě, že si klient zarezervuje na vlastní riziko a úvěr nedostane, tak bohužel dle rezervační smlouvy ztrácí nárok na vrácení rezervačního poplatku. Mým klientům se to však nestává, neboť chodí na prohlídky nemovitostí až tehdy pokud 100% vědí, že daná nemovitost je pro ně finančně dostupná. Věřte, že si všichni šetříme starosti a trápení.Dokonce financování řeším pohotovostním úvěrem, kdy klient má schválený badžet a devět měsíců času na výběr vhodné nemovitosti.

Re: Rezervační záloha - neschválená hypotéka

Toto jsou dobré rady i pro další klienty, kteří stojí před rozhodnutím, zda uzavřít rezervační smlouvu. Vždy zájemcům radím, aby rezervaci neskládali, dokud nebudou mít jistotu. Stejně jsem postupoval i ve svém případu, kdy jsem měl na prodej RD v Praze, měl jsem vážné zájemce a s hotovostí na polovinu nemovitosti, ale raději jsem jim začal pomáhat se zajištěním dostatku financí, udělali jsme pouze ústní dohodu s prodávajícími s tím, že pokud bude jiný zájemce, dohoda padá. Tak se i stalo, našli jsme jiného kupce a nikdo nemusel řešit otázky, co teď budeme dělat, jak dostaneme zpět rezervaci a podobně. Vzít jako makléř rezervaci bez toho, abych věděl, že jde obchod dokončit, je jen sobecké jednání makléře, který myslí na svou provizi a ne na potřeby klienta.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY