Rezervační záloha - pronájem bytu

Rezervační záloha - pronájem bytu

29.03.2014

Složila jsem rezervační zálohu na pronájem bytu bez podepsání jakékoliv smlouvy, pouze mi byl vydán příjmový doklad. Tentýž den jsem zjistila, že udaje v inzerátu jsou nepravdivé. Realitka uváděla zrekonstruovaný byt. Omítky však byly poškozené po předchozích nájemnících a sporák plně nefunkční/skleněná deska kompletně rozbitá. Hned druhý den jsem emailem informovala RK,že s pronájmem nesouhlasím z uvedených důvodů. Nepodepsala jsem žádnou smlouvu, pouze příjmový doklad. Mám nárok na navrácení zálohy? Děkuji za radu. Markéta

Odpovědi na dotaz

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Z dotazu to chápu tak, že jste složila rezervační depozitum bez prohlídky nemovitosti? Jinak by jste si přeci musela všimnout poškozených zdí. Rozumím tomu, že sporák běžně nezkoušíme. Jinak je to jak píše kolega. Hodně záleží na tom, jak je doklad vyplněn. Držím Vám palce

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Dobrý den, tohle není moc profesionální přístup makléře, ale bohužel i toto se stává. Nicméně by bylo rozumné se s RK domluvit buď na vrácení provize (popř. její části), a nebo najít jiný vhodnější byt, kdy si RK provizi zaúčtuje za první nájem, nebo se domluvit s majitelem na opravě popř. snížení pár kaček z nájmu....Vše je o domluvě a kompromisech...Držím palce.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Přeji hezký den, pronajímající kancelář, v rámci slušnosti a etiky dvě možnosti. A) - uvézt celou záležitost na správnou míru (opravy), B) - vrácení rezervačního poplatku pro nesplnění deklarovaných podmínek. Z praxe vím, že drobné poškození, hlavně u bytů pořízených na investici, tedy k pronájímání, se podobné záležitosti mohou stát. Nájemníci se průběžně střídají a v případě, že není řádně udělaný předávací protokol, nemá makléř reálnou představu o stavu bytu. Někdy to ale není možné, případně okolnosti to neumožní. Nájemníci prostě utečou ve výpovědní lhůtě a problém je hotov. Ale ani to nezprošťuje makléře/kancelář od odpovědnosti za správně deklarovaný stav věci.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Nárok na vrácení rezervační zálohy máte v případě, že Vás kancelář uvedla v omyl, nicméně daná RK bohužel asi ví moc dobře, proč to tímto způsobem dělá a je dost pravděpodobné, že na ně budete muset být trochu tvrdší, minimálně pohrozit žalobou a policií. Je to ponaučení pro i pro ostatní, nedávejte podezřelým překupníkům jakékoliv rezervační a jiné zálohy bez toho, aby s Vámi podepsali smlouvu o převzetí po které následuje nájemní smlouva a předávací protokol. Přeji Vám mnoho štěstí.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Záleží co máte na příjmovém dokladu uvedeno jako platbu, samozřejmostí je mít příjmový doklad opatřený razítkem společnosti. Chyba byla odevzdat rezervaci bez rezervační smlouvy. Platit za něco na základě nějakého příjmového dokladu je spíše tradice vietnamské tržnice nikoliv seriozní RK. Nicméně možná je to i výhoda RK praktikují při odstoupení od rezervace ze strany nájemce propadení zálohy v jejich prospěch. Udělejte si screen náhled inzerátu na který jste reagovala a na základě textu toho inzerátu požadujte odstoupení od rezervační smlouvy z důvodu že vás RK uvedla v omyl. Jestli RK nebude respektovat vaše rozhodnutí o odstoupení od smlouvy vzhledem k tomu že nevlastní rezervační smlouvu odstupujete od rezervace a tím pádem je ujednání neplatné a ze strany RK by se mohlo jednat o bezdůvodné obohacení.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Dobrý den pokud inzerát RK neodpovídá zkutečnosti určitě by měla RK vrátit rezervaci.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Vámi popisovaný postup obchodu je nestandardní. Nejdříve se snad zajdu podívat na byt ve kterém budu chtít bydlet a až poté si jej zarezervuji. Pokud jste to udělala obráceně, požádejte makléře o prohlídku bytu s inzerovanými parametry. Pokud Vám nebude schopen vyhovět, měl by Vám rezervační zálohu vrátit.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Je až neuvěřitelné, jakým způsobem některé RK pracují. Tak jak se již zmínili kolegové je třeba mít podepsanou rezervační smlouvu na kterou navazuje nájemní smlouva, předávací protokol. Jestli jste zaplatila za něco co jste ani neviděla, tak jde opět ze strany makléře o naprostou neprofesonalitu. Určitě požadujte peníze zpět za uvedení v omyl a nedodržení podmínek a stavu nemovitosti.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Dobrý den, záleží na tom jaký příjmový doklad jste podepsala. Pokud se jedná o rezervaci a není nijak smluvně ujednáno jak s ní bude nakládáno, je bezpochyby vratná. Umím si však představit, že na příjmovém dokladu může být i něco jako finanční plnění za prozatím poskytnuté služby a to je ta horší varianta.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Dobrý den, vžda je potřeba nemovitost prohlídnout a teprve potom podepsat v kanceláři rezervační smlouvu a následně složit rezervaci. Je potřeba si ověřit, zda má realitní makléř výhradní smlouvu a nehrozí, že současně s Vámi skládá rezervaci jiný zájemce. Určitě, jak vše popisujete není profesionální přístup a Vaše rezervace by měla být vrácena. Podle NOZ je i ústní dohoda závazná a pokud Vám byli podány informace o nemovitosti, které nedpovídali realitě, tak Vám mají vrátit rezervaci.

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Dobrý den, slušností by mělo rezervaci vrátit, zároveň byla chyba skládat jakékoliv peníze dokud člověk nemovitost nevidí... stejně tak případná rezervační smlouva by měla být trojstranná, aby jste měla podpis pronajímatele jež Vám jediný může zaručit, že nemovitost pronajme Vám.... to je ale kdyby chyby, dle mého názoru prostý doklad o příjmu bez titulu na základě kterého příjem měl vzniknout není možný v pořádku a RK by měla rezervaci vrátit. Daniel Kotula

Re: Rezervační záloha - pronájem bytu

Dobrý den, když čtu Vaše řádky, tak by Váš případ mohl neplnit některé znaky podvodu a pokud by se pan "makléř" zdráhal s vrácením Vaší zálohy, obrátil bych se na jeho nadřízené a později pak klidně na nejbližší policii, rád Vám s tím pomohu.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY