rozdělení pozemku,který z ideální poloviny vlastní můj bratr

rozdělení pozemku,který z ideální poloviny vlastní můj bratr

08.04.2015

Dobrý den, vlastním spolu s bratrem pozemek a chtěl bych mu jeho ideální polovinu předat tak, aby naše vlastnictví bylo nadále již oddělené. Bratr ovšem s mým návrhem dělení nesouhlasí, přestože k oběma pozemkům vede stejná přístupová cesta. Mohu potom mou navrhovanou polovinu oplotit aniž bych z druhé musel platit nájem, jak dosud probíhá? Předem děkuji za radu, Karel Dvořák, Říčany

Odpovědi na dotaz

Re: rozdělení pozemku,který z ideální poloviny vlastní můj bratr

Dobrý den, vzhledem k tomu že jste spoluvlastníkem ideální poloviny předmětného pozemku, musíte jednat ve shodě s druhým spoluvlastníkem. Jednostranné oplocení by bylo porušením práva druhého spoluvlastníka. Řešením je požádat na stavebním úřadě o územní rozhodnutí (nebo souhlas) s dělením pozemku, na jehož základě se provede zaměření a dostanete geometrický plán, který je pak součástí návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Předpokládá to však dohodu spoluvlastníků ohledně rozdělení pozemku. V opačném případě bude nutné se obrátit na soud.

Re: rozdělení pozemku,který z ideální poloviny vlastní můj bratr

U spoluvlastnictví má každý z vlastníků pozemku ve svém vlastnictví POUZE spoluvlastnický PODÍL na pozemku jako celku. Nejde tudíž o skutečné prostorové vymezení podílu jednotlivého vlastníka na pozemku. Obávám se, že oplocení části pozemku nelze provést dle vašich představ, neboť jste spoluvlastníkem celého prostoru, nikoli části. Pokud bratr nesouhlasí s rozdělením pozemku, můžete se obrátit (v krajním případě) na soud a požádat o vypořádání spoluvlastnictví.

Re: rozdělení pozemku,který z ideální poloviny vlastní můj bratr

Dobrý den , jak píší kolegové. Takto byste jednal protiprávně. Je třeba dojít ke shodě s bratrem. A následně řešit se stavebním úřadem, geometrickym plánem a katastrem. Pokud ke shodě nedojde zvážila bych možnost soudu. Přeji krásný den a vzájemnou dohodu. Eva

Re: rozdělení pozemku,který z ideální poloviny vlastní můj bratr

Dobrý den, ve Vašem případě by muselo dojít ke shodě s bratrem, musel by se celý pozemek nově geometricky rozdělit a to takovým způsobem aby oba pozemky měli přístupovou cestu, nebo aby bylo zapsáno věcné břemeno chůze a vjezdu. Pokud budete mít takto geometricky rozdělené je nutno vložit změnu do KN a učinit nový zápis. Doporučuji právní radu a sepsání smluv o rozdělení společného vlastnictví.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY