Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

18.06.2014

Dobrý den, prosím, chtěla bych se zeptat, na ukončení smlouvy s realitní kanceláří. Prodávám nemovitost zatím sama a uvažuji o využití služeb realitní kanceláře. Chtěla bych uzavřít neexkluzivní smlouvu a zajímalo by mě, jak by to bylo s ukončením této smlouvy (a s provizí) v případě, že bych nemovitost prodala sama. Děkuji Hlaváčková

Odpovědi na dotaz

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

dobrý den,souhlasím s kolegy, že pokud chcete využít služeb makléře a nikoli jen někoho, kdo za Vás bude platit inzerci na realitních serverech(i s tímto názorem jsem se bohužel setkala) tak si vyberte opravdu šikovného profesionála,který pro Vaši nemovitost udělá maximum od kvalitních fotografií, po tištěnou inzerci, aktivní vyhledání kupujícího, osloví i konkurenční RK a to vše udělá profesionál pouze na základě důvěry mezi klietem a zprostředkovatelem na základě vhradní smlouvy. Sama promyslete, zda si Vaše nemovitost zaslouží být jednou z mnoha a nebo by si zasložila něco víc a být rychle, kvalitně a hlavně bezpečně prodána? přeji mnoho štěstí při výběru vhodné varianty pro Vaši nemovitost.

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Dobrý den, je to jak píší kolegové. Vázána nejste nijak. Doporučuji však i takto pracovat s jedním makléřem, který je ochoten pak pro Vás udělat maximum. POkud je tam makléřů více, jejich motivace hodně klesá. Držím palce k dobrému výběru

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Z praxe vím, že mnoho majitelů nemovitosti nemá zcela jasné povědomí o tom, co znamená exklusivní smlouva. Z této neznalosti vzniká neporozumění o principu obchodního vztahu mezi realitní kanceláří a majitelem nemovitosti. Pokud se realitní kancelář smluvně zaváže k vykonání jasně stanovených úkonů, poskytuje mu majitel nemovitosti k jeho výkonu určitý termín. Smlouva je pak časově jasně vymezena a zahrnuje činnosti, jejíž realizaci lze kontrolovat. Pokud realitní kancelář pouze zveřejní inzerci, domnívám se, že se jedná o nedostatečnou marketingovou aktivitu. Na majiteli nemovitosti je, aby posoudil, jaké možnosti prezentace jeho nemovitosti mu makléř nabízí a jakou dobu pro realizaci k tomu od majitele dostane. Při jednoduchých transakcích by měl stačit od nabídky k závazné rezervaci jeden měsíc. U komplikovanějších obchodních případů je termín trvání smluvního vztahu na vždy dohodě.

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

"Chtěla bych uzavřít neexkluzivní smlouvu a zajímalo by mě, jak by to bylo s ukončením této smlouvy (a s provizí) v případě, že bych nemovitost prodala sama"... Uniká mi smysl, uzavření jakékoli smlouvy, včetně nevýhradní, s realitním makléřem, kterému nedůvěřujete, že obchod dokonči k vaší spokojenosti. Zkušený makléř nemá potřebu zabývat se nevýhradní zakázkou a být jedním z mnoha inzerujících, s rizikem, že klient kterého přivede, se bude chtít domlouvat s majitelem na přímo. Celý takový prodej způsobuje jen konkurenci druholigových zprostředkovatelů, což není dobrá výchozí pozice pro úspěšný prodej nemovitosti. Takovýchto nedůvěryhodných inzerátů je plný internet.

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Dobrý den, pokud se chystáte uzavřít neexklusivní smlouvu, vůči dané rk nejste nijak vázána a můžete si vyhledat zájemce vlastními silami. Uzavřít můžete na dobu určitou i neurčitou, a pokud se RK nepodařilo zajistit kupujícího, neplatíte jí žádnou provizi. Nedoporučuji nemovitost nabízet přes více RK, na případné zájemce taková nemovitost nepůsobí důvěryhodně.

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

neexluzivní smlouva neznamená že si dům nemůžete prodat sama, nejste vázaná exkluzivitou k dané kanceláři a můžete využít i jiné prodejní cesty. Požadujte po kanceláři vypracování zprostředkovatelské smlouvy kde budou jasně stanovená pravidla a podmínky obchodu. V případě, že to RK nebude akceptovat, hledejte jinde. Vy jste klient, který RK přinese nemalou finanční částku, proto by měl být Váš zájem povýšen nad zájem RK, samozřejmě v míře standardní u obchodu.

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Dobrý den, i já se přidávám ke kolegům. Výhodnější je pro vás exkluzivní smlouva, kdy se vám může poradce maximálně věnovat, ale raději s 30ti denní výpovědní lhůtou. Hodně štěstí.

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Dobrý den paní Hlaváčková. Různé rk mají bohužel různé smlouvy. Za 9 let v realitách jsem opravdeu viděl i hodně špatné smlouvy. Nedoporučuji podepisovat smlouvu na dobu určitou, jelikož makléř má jistota a většinu času, nemusí podávat profesionální výkony. J8 podepisuji smlouvy na dobu neurčitou, ve které je jasně daná vyýpovědní lhůta, například 30 dnů. Makléř je motivován pracovat, jelikož ví, že mu majitel může smlouvu kdykoliv vypovědě. Neexklzivní smlouva Vás skoro k ničemu nezavazuje, jelikož si nemovitost opravdu můžete prodávat i sama. Přeji dobrý výběr rk, respektive makléře, jelikož to hlavně o makléři a ne o rk. V případě dalších dotazů rád poradí,

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Dobrý den, vše záleží na konkrétní smlouvě od konkrétní RK. Ne všechny kanceláře mají stejné a korektní smlouvy. Určitě bych požadovala smlouvu na dobu určitou, např na 3 měsíce. Poté se může smlouva buď prodloužit nebo jednoduše vyprší. S tím by mělo být spojeno i to, že pokud RK za tuto dobu nemovitost nezarezervuje, nemá nárok na provizi, ale ani na vynaložené náklady - např. inzerce nemovitosti. Při nevýhradní smlouvě si můžete nemovitost prodat sama, stejně tak ji může prodat i jiná RK. Každopádně doporučuji zprostředkovatelskou smlouvu písemnou. Přece jen, co je dáno na papíře, to je jasně domluveno. Přeji dobrý výběr realitní kanceláře :-) Hezký den.

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Dobrý den, pokud se chystáte uzavřít neexklusivní smlouvu, vůči dané rk nejste nijak vázána na vyhledání zájemce vlastními silami. Uzavřít můžete na dobu určitou i neurčitou, každopádně pokud se rk nepodařilo zajistit kupujícího, neplatíte jí žádné náklady,provizi. prioritní pro Vás je však vyhledání schopného makléře s prokazatelnými referencemi .Nedoporučuji nemovitost nabízet přes více rk s veřejnou inzercí,což je pro mnoho pot. zájemců spíše odrazující .Mnoho štěstí.

Re: Ukončení smlouvy s RK - nárok na provzi

Dobrý den paní Hlaváčková, záleží na textaci smlouvy, neexkluzivní smlouvy s RK existují. Ovšem málokterý schopný makléř bude tříštit svojí sílu na tom, co nemá pořádně zasmluvněno, tedy neexkluzivne nedoporučuji, spíše zkuste exkluzivitu na kratší dobu (např. 2 měsíce). Daniel Kotula

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY