vrácení rezervační zálohy

vrácení rezervační zálohy

29.09.2015

Dobrý den, chci se zeptat, co dělat, když mi prodávající napsala, že byt neprodá a realitní makléř mi tvrdí, že se byt prodává a odmítá mi vrátit rezervační zálohu. Děkuji Mižičová

Odpovědi na dotaz

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o Váš překlep v zadání a napsala Vám prodávající ... je vskutku podivné, že RK nekonná potřebnou službu a jednáte takto napřímo ... pokud Vám předěmtná nemovitost nebude prodána, máte jednoznačně právo na vrácení složené rezervace/respektive složené zálohy na kupní cenu. Hezký den

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den, při konci data účinnosti se rozhodně dá ukončit. Normální makléř by to vrátil ihned

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den. Z Vašeho dotazu rozumím, že máte uzavřenou rezervační smlouvu na byt, který chcete koupit, pouze s RK (účastníkem smlouvy není prodávající) a prodávající se nyní rozhodla byt neprodat. Prodávající a RK musejí v takovém případě postupovat podle smlouvy o zprostředkování, kterou by měli mít uzavřenou a Vy byste měla, na základě sdělení prodávající, postupovat podle znění smlouvy, kterou máte s RK. V zásadě, jestliže nedojde k podpisu kupní smlouvy z viny prodávající, či RK, pak se složená rezervační záloha (blokovací depozitum) vrací zájemci o koupi, který složil na koupi předmětné nemovitosti rezervační zálohu.

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den, nerozumím tomu, jak je možné, že prodáváte byt prostřednictvím realitní kanceláře a jednáte přímo s kupující.... Dále nerozumím tomu, že chcete vrátit rezervační zálohu, kterou složila přeci kupující. V takovém případě by kupující měla chtít zálohu vrátit. Pravděpodobně jste vy KUPUJÍCÍ a v realitní kanceláři jste složila rezervační zálohu. Potom pravděpodobně máte v rezervační smlouvě (předpokládám, že smlouvu podepsala prodávající, vy jako kupující a realitní makléř) sepsány podmínky splnění rezervační smlouvy. V podmínkách by mělo být i datum, do kdy bude složena kupní cena a do kdy musí prodávající podepsat kupní smlouvu. Nezbývá než počkat do tohoto data. Neznám detailní znění vaší smlouvy o rezervaci a nemohu se tedy přesněji vyjádřit k tomuto dotazu.

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den, takový případ je dosti neobvyklý a osobně bych se v takové chvíli pokoušel spojit s prodávající a řešil důvod takového postupu, po té s realitním makléřem a pokud důvody ze strany prodávající jsou relevantní, pak bych neměl o zálohu zase takové obavy, je třeba vůči takovému makléři ovšem postupovat velmi razantně a jistě se umoudří, protože obecně jsou z pohledu zákona rezervační smlouvy dosti na vodě.

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den, nerozumím dotazu prodávající prodává na základě zprostředkovatelské smlouvy, která je datovaná a má svou platnost. Pokud Vy jste jako kupující položila rezervační zálohu, tak jistě opět na základě trojdohody s prodávající, makléřem a vámi jako kupující, kde jsou opět dohodnuty podmínky a datumy. Pokud takovéto dohody nemáte, tak je to špatný obchod a spatná práce makléře.

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den,to je opravdu zvláštní situace, nicmméně v rezervační smlouvě je obvykle uvedeno datum, do kdy musí být sepsána kupní smlouva, pokud toto datum prodávající nedodrží, máte nárok na vrácení rezervační zálohy (zkontrolujte si toto datum v rezervační smlouvě).

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den, čtu zde samé zajímavé věci. Napište nám sem prosím výsledek Vaší spolupráce s RK. Pokud bych mohl poradit, tak my rezervaci děláme ve většině případech tím způsobem, že pokud se klientovi nemovitost líbí a chce složit rezervační zálohu a má i vyřešené financování, svolám schůzku všech stran, tedy prodávajících a kupujících, probereme detaily rezervační smlouvy společně, dojdeme k datumovým kompromisům, rovnou domluvíme i datumy případného stěhování či vyklizení nemovitosti a její předání. Stejný způsobe jednání byla i ze strany jiné RK, přes kterou jsem kupoval svoji nemovitost.

Re: vrácení rezervační zálohy

Dobrý den, jak již bylo uvedeno. Pravděpodobně jste kupující. Je zvláštní, že Vás o neprodeji informuje prodávající, ale pokud se tak již stalo, doporučoval bych kontaktovat realitní kancelář a žádat plnění rezervační smlouvy. Logicky má RK smlouvu s prodávající ve které jsou uvedené sankce za nepodepsání kupní smlouvy. Pokud Vám RK takovou smlouvu nepředloží, rezervační smlouva je neplatná a Vy musíte dostat rezervační zálohou zpět. V takovém případě doporučuji kontaktovat právníka a poslat RK dopis. Doufám, že se Vám podaří tuto nepříjemnost vyřešit.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY