Výše provize realitní kanceláře

Výše provize realitní kanceláře

25.02.2015

Dobrý den, rodiče prodávají RD s RK. Ve smlouvě nemají udáno kolik si RK účtuje. Na začátku byla cena 1 mil Kč. Nyní se prodává za 760 000 Kč. Na začátku si řekla 70 000Kč, cena nemovitosti se snížila a RK nám tvrdí, že původní cena byla 80 000Kč. Nikde ve smlouvě nejsou ani procenta ani dohodnutá částka, kterou mají rodiče zaplatit. RK ani nenašla kupce. Kupec nás kontaktoval a až poté se začalo jednat s RK, protože mají smlouvu. O provizi se ve smlouvě nepíše. Kolik mají rodiče zaplatit procent z prodeje? Předem děkuji za kladné vyřízení mého dotazu. Gabriela

Odpovědi na dotaz

Re: Výše provize realitní kanceláře

Dobrý den, pokud uvažujete o prodeji Vaší nemovitosti a máte zájem prodat bezpečně, bez starostí a předpokládám co nejvýhodněji? Garantuji férový a profesionální přístup, který pomohl už stovkám zákazníků. Pomůžu i Vám! - Působnost Praha a Středočeský kraj. S úctou a srdečným pozdravem René Treu

Re: Výše provize realitní kanceláře

Dobrý den, smlouvu, kde nikde není uvedena odměna sem ještě neviděl a popravdě bych ji i rád viděl. Pokud ve smlouvě uvedena odměna není, nevidím na základě čeho by Vám byla účtována

Re: Výše provize realitní kanceláře

Dobrý den. Nedávno jsem se zde registrovala, tak snad se k Vám má odpověď dostane ještě včas. Chybějící ujednání o výši provize ve smlouvě je hodně nestandardní. Nicméně, předpokládám, že se jedná o smlouvu o zprostředkování prodeje a že je nejspíše platná. Vy jistě již víte, že obvyklá cena za služby realitní kanceláře se pohybuje v rozmezí 3-5% z kupní ceny dohodnuté v kupní smlouvě. V určitých případech, kdy se jedná o nemovitost nižší hodnoty, ale co se týká práce RK, ta je ve stejném rozsahu jako u dražší nemovitosti, pak může být sjednána tzv. pevná cena za zprostředkování prodeje. Poskytuje-li RK kompletní servis, bývá tato odměna minimálně 60.000,- Kč, ale může být i vzhledem k místním okolnostem nižší. Cenu za služby ale ovlivňuje řada faktorů, ne každý obchod je pouze o uzavření kupní smlouvy, takže ani toto není pravidlem, vždy jde především o rozumnou dohodu stran. Rozhodně doporučuji, abyste již v rezervační smlouvě (nejlépe trojstranné: RK-prodávající-kupující), ale nejpozději v kupní smlouvě, uvedli RK jako zprostředkovatele obchodu a také výši provize pro RK a dále i ujednání zda se jedná o částku zahrnutou v kupní ceně nebo nad kupní cenu a dle toho také kdo je plátcem provize. Věřím, že vše dopadne dobře, držím pěsti.

Re: Výše provize realitní kanceláře

Rozumím tomu správně, že ve smlouvě o zprostředkování prodeje nemovitosti nejsou uvedeny podmínky, za kterých bude nemovitost nabízena? Plně souhlasím s mými kolegy, že takovou RK ke spolupráci nedoporučuji. V minulosti jsem se setkala s tím, že některé RK nechávají majitele nemovitosti podepisovat pouze Objednávku realitních služeb nebo Souhlas s nabídkou, na jejímž základě pak nemovitost inzerují na serverech. Pokud však makléř vyhledává nemovitost pro poptávající zájemce, resp. zastupuje své kupující klienty, pak má zajištěnou provizi ze strany kupujících a je vše v pořádku. Majitelům nemovitosti však vždy doporučuji nechat se ve věci prodeje zastupovat (a vyhledat kvalitní realitní službu).

Re: Výše provize realitní kanceláře

Dobrý den, Vážená paní Gabrielo. Nejsem sice právník a velmi nerad bych se pouštěl na právnický led, ale domnívám se, že pokud ve smlouvě není specifikováno "kolik" a "za co", tak je neplatná. Pokud není ve smlouvě odkaz na nějaké všeobecné smluvní podmínky, či něco jiného, považoval bych ji za neplatnou. Pokud i přesto chcete dále pokračovat se současnou RK a nechat jejího makléře obchod dokončit, domluvte se na dodatku s jasným určením odměny za převod a právní služby, myslím si, že by odměna neměla překročit 5% z konečné prodejní ceny. Děkuji a přeji hodně úspěchu. Martin Matela

Re: Výše provize realitní kanceláře

Je až neuvěřitelné, co je dneska všechno možné. Pokud není ve smlouvě provize, není vůbec jisté zda tam nejsou i jiné chyby a zda je vůbec smlouva platná, nebo k čemu vaše rodiče zavazuje. Nedokážu si představit na základě čeho po vás tedy RK požaduje jakékoli plnění. V opačném případě může být ale záměrně napsaná tak, že záleží na realitní kanceláři, kolik si naúčtuje (i v takovém případě bych pochyboval,že by soud rozhodl ve prospěch realitní kanceláře. Proto bych radil poradit se s advokátem. Bez znalosti smlouvy se k ní nedá vyjádřit. Na začátku takových příběhů, je bohužel většinou spolupráce s makléřem, který "ulovil" majitele, nikoli výběr makléře na základě referencí

Re: Výše provize realitní kanceláře

Z takového chování RK se mi vždycky zvedne tep. Pokud tam opravdu ovšem není žádné ustanovení o výši jejich odměny, tak je zřejmě jejich služba zdarma. Pěkně jim poděkujte za to jejich chování a s radostí nemovitost prodejte.

Re: Výše provize realitní kanceláře

Výše odměny za zprostředkování, včetně vyjmenování služeb, které daná realitní kancelář vyřídí a uhradí v rámci provize musí být součástí zprostředkovatelské smlouvy jako její podstatná část. V opačném případě je smlouva neplatná, resp. za služby RK nemusíte platit částku, kterou si sami určili na základě neznámého klíče.

Re: Výše provize realitní kanceláře

Dobrý den co to máte za smlouvu, ve které nejsou dopředu stanoveny podmínky prodeje. Smlouva je ujednání dvou stran co, kdo a za kolik? Pokud takové to základní údaje chybí, tak bych pochybovala o platnosti celé smlouvy. Doporučuji konzultaci s právníkem.

Re: Výše provize realitní kanceláře

Souhlasím s kolegy, pokud není ve smlouvě uvedena provize za prodej, pak s největší pravděpodobností provizi platí kupující. Většinou se tato provize rovná sankci, kterou máte ve smlouve uvedenou, pokud ji porušíte. Smlouvy rozhodně nelze bez přečtení posuzovat, je-li špatná nebo dobrá.

19.03.2015

Re: Výše provize realitní kanceláře

Dobrý den, pokud ve Vaší smlouvě s realitkou není uvedena žádná provize, ještě to neznamená, že je smlouva neplatná. V každém případě to ale znamená, že provizi realitce platit nemusíte. Je také možné, že realitka pracuje způsobem, že si bere provizi od kupujícího. Vše je ale dáno obsahem smlouvy. Také se raději podívejte, jestli tam není provize někde zakamlufluvaná třeba na druhé straně nebo někde pod čarou, nebo jestli tam není odkaz na obecné podmínky, jejichž součástí je i výše provize. Tyto obecné podmínky by však rodičům musely být předány současně se smlouvou. Pokud jen byla smlouva špatně sepsána a realitka nemá dohodnutou provizi s kupujícím, pak počítejte s tím, že s vámi bude chtít výši provize ještě dohodnout. V případě, že se nedohodnete, je otázkou, jak se realitní makléř zachová. Nikdo nechce pracovat bez provize, ani Vy byste nechodila do práce bez toho, aby Vám bylo zaplaceno. A i když se kupující přihlásil přímo Vám, makléř jistě odvedl kus práce spojené s prezentací a pravděpodobně měl i nemalé náklady na inzerci a další výdaje. Navrhovala bych si s makléřem tyto věci probrat pokusit se o rozumnou dohodu. Vždyť ještě budete potřebovat jeho služby při uzavření a dokončení celého prodeje.

18.03.2015

Re: Výše provize realitní kanceláře

Dobrý den, Gabrielo. V tomto případě to vypadá na neprofesionální smlouvu (což ale bohužel nevylučuje její platnost). Pro to, abych Vám mohl lépe poradit, bych potřeboval smlouvu vidět. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci se mi ozvěte :).

26.02.2015

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY