zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

20.04.2015

Při sehnání nájemce do bytu v osobním vlastnictví mne pomáhala realitní kancelář. Po vzájemné domluvě všech tří stran měla být v půlce měsíce tj. 15. podepsána Nájemní smlouva, složena kauce v hodnotě jednoho měsíčního nájmu, zaplacena půlka měsíčního nájmu (tj. od 16. do konce měsíce), zaplacena provize Realitní kanceláři. Nájem na každý další měsíc měl být splatný vždy k 25. předešlého měsíce. V dohodnutý de na podpis Nájemním smlouvy přišla "budoucí" nájemnice pouze s 6000,-Kč. Všichni tři jsem přistoupili na návrh realitního makléře. A to, že nájemnice začne byt plně používat od 16.4., jak bylo dohodnuto a sepsáno v Nájemní smlouvě. Pouze s tím, že nájemnice zaplatila pouze "zálohu na nájem měsíce dubna. A to bez podpisu Nájemní smlouvy, bez zaplacení kauce pronajímateli, bez zaplacení provize realitní kanceláři. Podpis Nájemní smlouvy a zaplacení kauce a provize RK bylo dohodnuto na 17.4.2015. V tento den se nájemce dostavil s tím, že peníze nesehnal. I přes nevoli ze strany pronajímatele pracovník RK trval na tom, že nájemce má o byt zájem a zkusíme počkat do pondělí 20.4.2015, zda-li nájemci dojdou slibované peníze. O víkendu se pronajímatel snažil kontaktovat nájemce telefonicky a také SMS zprávou, zda-li má pro tyto nájemce neustále byt blokovat.Ale na telefon a SMS nikdo nereagoval. V pondělí 20.4.zaměstnanec RK tel. volal pronajímateli,že dotyční nájemci nezvedají telefon a proto asi z tohoto pronájmu nic nebude. Po tomto hovoru s RK za chvíli přišla SMS od výše zmiňovaného nájemce, že požaduje zaplacenou zálohu na nájem duben zaslat složenkou na adresu nájemce. Během měsíce dubna jsem přišla o vážné zájemce na tento byt. Nejen, že mne svým jednáním nájemce poškodil, ale bez jakékoliv omluvy a vysvětlení, a navíc pouze přes SMS požaduje vrácení zálohy. Klíče nechal nájemce v bytě, byt zůstal nezamčen, dveře byly pouze zabouchnuty. Sama se cítím být poškozena, neboť díky těmto lidem jsem přišla minimálně o jedny zájemce, kteří chtěli Náj. smlouvu co nejdříve podepsat. Jsem povinna těmto lidem vracet "zálohu na nájem měsíce dubna 2015", která je na Příjmovém pokladním dokladu? Děkuji za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

Dobrý den, poněkud nechápu postup Vašeho makléře. Dle mého názoru pochybil a ušlý nájem byste měla nárokovat po RK. Běžný postup je, že makléř sepíše rezervační smlouvu při jejímž podpisu vybere zálohu, která propadá z titulu smluvní pokuty, pokud nájemce nepodepíše nájemní smlouvu. Pokud toto makléř neučinil, měl by nést následky. Měl zastupovat Vás a nikoli nájemce, což se mi z jeho postupu příliš nejeví. Nemáš - nebydlíš. Je to občas kruté, ale pronajímatel nemůže nést finanční zodpovědnost za nájemníka, který nemá prostředky na platbu nájmu a s ním spojených služeb. Nájemci jste ale povinna částku vrátit, jinak by to bylo neoprávněné obohacování. Není zde žádný titul na základě kterého byste byla oprávněna částku zadržet. Bohužel jste nic nepodepsali a máte příjmový doklad. Chtěla bych po makléři poměrnou část ušlé výše nájmu nebo aby pro Vás realitní služby učinil zdarma jako kompenzaci.Hodně štěstí a spolehlivé nájemníky!

Re: zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

Dobrý den, situaci bych prodiskutoval s advokátem. Z mého pohledu k dohodě došlo, byť ústně. O neoprávněné obohacení v tomto případě rozhodně nejde

Re: zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

Dobrý den, zcela jistě souhlasím s předešlými příspěvky, které rozebírají správný postup zprostředkování pronájmu bytu, a ve Vašem případě považuji „odvedenou“ práci makléře za hrubě neprofesionální. Přikláním se k názoru, že ve Vašem případě nejde o bezdůvodné obohacení, přičemž předpokládám, že při předání bytu byl sepsán a oběma stranami podepsán alespoň předávací protokol s počty předaných klíčů a zapsanými stavy všech měřidel v bytě. Předávací protokol jste naopak neřešili při skončení nájmu, což lze chápat tak, že nájemní vztah, byť dohodnut ústní formou, stále trvá. Pokud žádný takový protokol nebyl sepsán při Vašem předání bytu nájemcům, pak bych celou situaci řešila i s oním nezodpovědným zprostředkovatelem, těch pochybení by bylo již přespříliš. V případě nejasností jsem plně k dispozici, Lenka Zapletalová AZURO reality.

Re: zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

Dobrý den, ani mne se nelíbí postup Vašeho realitního makléře. Správně jste měli podepsat rezervaci a až poté řešIT nájemní smlouvu.6000 Kč bylo tedy zaplaceno jen na základě příjmového pokladného dokladu? Zde výrazně pochybil makléř. Vybral peníze bez jakýchkoliv smluv a pustil nájemce do bytu.Dle mého názoru lze však častku 6000 vnímat jako poměrnOÚ část na měsíc duben. Nájemníci měla k dispozici klice cca 4 dny a poté od toho odstoupila. Peníze bych mi nevracela. Proběhla zde ústní dohoda. Hodně štěstí Eva

Re: zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

Dobrý den, naprosto sohlasím s paní kolegyní. Také si myslím, že vina je jednoznačně na straně makléře, který jaké první měl vybrat rezervační zálohu. Pokud by z nájmu sešlo, měla byste právo na polovinu, právě jako ušlý zisk. Doporučuji vybírat makléře specialistu na pronájmy. Hezký den.

Re: zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

Dobrý den, připojuji se ke kolegyním. Jde o nezvyklý postup na straně makléře. Prvotní je podpis rezervační smlouvy se zájemcem spolu se složením rezervačního poplatku jako projevu závazné vůle zájemce o nájem bytu. Následně měla být sepsána nájemní smlouva, zájemce měl při podpisu složit nájemné na příslušné období eventuálně sjednanou jistotu. Pak teprve se měl byt zájemci předávat. V případě odstupu zájemce od smlouvy by Vám měla kancelář vyplatit sjednanou částku dle zprostředkovatelské smlouvy jako kompenzaci. Kvalitní kancelář by Vám měla garantovat, že pokud zájemce do určité doby (většinou půl roku) ukončí ze své vůle (viny) nájemní vztah, zajistí Vám nového zájemce již bez nároku na zprostředkovatelskou provizi. Co se týče obdržené částky, tak tu nyní musíte vrátit. Doporučení - nejdříve vše řádně smluvně ošetřit, pak předávat byt. Pokud zájemce není s to zajistit si finanční prostředky dle podmínek nabídky (rezervace, nájemné, jistota), je to signál toho, že mohou být v budoucnu problémy s "kvalitou" jeho dalších plateb.

Re: zaplacení zálohy na nájem bytu na půlku měsíce

Dobrý den, mám tedy trochu jiný názor, než jsou v předešlých příspěvcích. Pochopila jsem, že zaplacená částka není ani kauce, ani provize RK, ale nájem. Vzhledem k tomu, že nájemnice zaplatila nájem na druhou polovinu dubna, a došlo tedy k dohodě o nájmu, pak vracet tuto částku nemusíte. To není Váš problém, že se nájemnice nenastěhovala. Někdy se nájemníci stěhují do bytu až třeba za měsíc i déle, a je to jen jejich věc. Klíče měla, byt měla k dispozici, z Vaší strany bylo vše v pořádku. I ústní dohoda je dohodou, navíc máte svědka. Pokud by chtěla dohodnutý nájemní vtah ukončit dohodou, pak se měla s Vámi dohadnout a bylo by na Vás, jestli na dohodu přistoupíte. Já bych ji tedy nic nevracela. Co se týká postupu realitního makléře, tak to je také otázka. Někdy to má makléř opravdu hodně těžké. Rád by vyhověl oběma stranám. Někdy nastane situace, že je potřeba jít trochu "na ruku" i zájemcům o pronájem či prodej, aby nakonec vše vedlo k úspěšnému dokončení a všestranné spokojenosti. Nesmí na to ale samozřejmě nikdo doplatit, když to pak náhodou nedopadne. Já bych takto makléře úplně neodsuzovala, když nevím všechny podrobnosti a souvislosti.

30.04.2015

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY