Zástavní právo ideální polovina

Zástavní právo ideální polovina

04.09.2015

Jsme s manželem spoluvlastníky nemovitosti, na které je od spoluvlastníka soudcovské zástávní právo. Jak mám zrušit bezpodílové spoluvlastnictví a jak mám rozdělit dům jen co kdo bude užívat? Každý obýváme polovinu domu, jen schodiště je společné. Jak docílím toho, že soud určí, že levá nebo pravá straně je toho či onoho vlastníka??? Chceme ideální polovinu prodat, ale soudcovské zástavní právo to nedovoluje. Děkuji Hana

Odpovědi na dotaz

Re: Zástavní právo ideální polovina

Chápu vaši nemilou situaci, která vyplývá ze spoluvlastnictví jdné nemovitosti. V době, kdy je na nemovitosti JAKO CELKU zapsáno jakékoli zástavní právo týká se vždy celé nemovitosti. Vhodným řešením by mohlo být uhrazení dluhu za spoluvlastníka a následně soudně vymáhána změnu výše podílů na nemovitosti ve váš prospěch. Můžete také počkat až dojde k dražbě a vykoupit podíl dlužníka. S řešením situace poradí právník specializující se na nemovitosti. Obecně lze říci, že v době, kdy je nemovitost zatížena zástavním právem nelze konat žádné změny bez souhlasu zástavního věřitele, příp. soudu nebo exekutora.

Re: Zástavní právo ideální polovina

Dobrý den, pokud by nebylo na LV tohoto domu, jehož jste všichni vlastníci, zástavní právo soudcovské od spoluvlastníka, dal by se dům rozdělit na dvě bytové jednotky, tzv. prohlášením vlastníka na dvě bytové jednotky, pak by bylo vymezeno co koho je. Ale mám obavy, že pokud je zde jakákoliv zástava nebo exekuce, není možné s nemovitostí disponovat, dokud nebude uhrazena a vymazána. Toto Vám určitě sdělí i právní oddělení na jakémkoliv katastru nemovitostí.

Re: Zástavní právo ideální polovina

Pokud prokážete, že soudcovské zástavní právo se týká pouze jednoho vlastníka a budete mít souhlas druhého k rozdělení na jednotky, tak je pak možné zástavní právo přenést pouze na danou jednotku a druhou čistou prodat.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY