Zástavní právo na zakoupené nemovitosti

Zástavní právo na zakoupené nemovitosti

12.06.2017

Dobrý den. Cca před 8 lety jsme nešťastně koupili nemovitost (nebytový prostor), na kterém bylo a dodnes je omezení vlastnického práva - smluvní zástavní právo banky. Původní vykutálený majitel prodával soubor nemovitostí, z nichž jednu jsme koupili my. Další se mu už prodat nepodařilo a na ně je dnes exekuční příkaz k prodeji nemovitostí. Bohužel jsou ve stavu k demolici, bez hodnoty, demolice bude nejspíš hodně nákladná. Původní majitel samozřejmě vše přepsal na rodinné příslušníky, takže nevlastní nic. Neboť jsme nemovitost (nebyt. prostor) kupovali sami na inzerát bez RK a pomoci advokáta, neohlídali jsme to dostatečně. V kupní smlouvě o zástavě nebyla žádná zmínka. Nevíme, jaká je současná výše dluhu původního majitele vůči bance, odhadujeme, že v hodnotě ceny naší nemovitosti, kterou jsme koupili. Rádi bychom tuto nemovitost prodali, je to vůbec v tomto případě možné? Děkuji za odpovědi, EV.

Odpovědi na dotaz

Re: Zástavní právo na zakoupené nemovitosti

Dobrý den, já bych žaloval prodávajícího, požadoval bych vrácení nemovitosti a kupní ceny. Vy - jakožto laik, jste nemovitost nabyli v dobré víře. Napadl bych zpětně kupní smlouvu tím, že zástavní smlouva nebo alespoň specifikace (věřitel, výše) zástavy NEBYLA přílohou kupní smlouvy. Bez přičinění/zplnomocnění prodávajícího nemůžete u věřitelů zjišťovat detaily zástavy, pokud nebyly tyto detaily přílohou kupní smlouvy ať prodávající nějak prokáže, že Vás se zástavou seznámil. Pokud to nemá jak prokázat, nemá důkaz proti tomu, že na Vás udělal podvod a proces pravděpodobně vyhrajete.

Re: Zástavní právo na zakoupené nemovitosti

Dobrý den, pokud Vám jde o prodej nemovitosti se zástavním právem, ke kterému nemáte žádné podklady a ani nárok, nemovitost nikdo nekoupí. Standardně je v případě prodeje obdržet souhlas banky vůči věřiteli (původní majitel) a vyčíslení aktuálního dluhu. Ani jednu z těchto dokumentů Vám však banka nevydá, jelikož s hypotékou původního majitele nemáte nic společného. Chybou bylo nevyužití služeb advokáta, který by standardně tuto chybu našel, pokud bylo zástavní právo v KN uvedeno. Pokud potřebujete pomoci, rád to předám našemu advokátovi. S pozdravem Tomáš Březina

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY