Zrušení rezervační smlouvy

Zrušení rezervační smlouvy

02.02.2017

Dobrý den, s Rk jsme podepsali rezervační smlouvu na prodej domu, měli jsme složit 60.000kč, po podepsaní smlouvy jsme měli 5 dní na to zaplatit tuto částku k rukám makléře, dva dny od podpisu smlouvy jsme se ale dozvěděli,že výlučním vlastníkem není pan majitel jak je uvedeno v rezervační smlouvě, ale část pozemku vlastní jeho bratr a brání tak jednomu ze dvou příjezdů na pozemek, volali jsme tedy RK, že chceme za těchto okolností odstoupit od smlouvy a že tedy nebudem ani platit rezervační částku, makléř nám do telefonu řekl, že tedy zavolá prodávajícím, že odstupujem od smlouvy, tři dny na to, kdy doběhla doba pro zaplacení zálohy nám makléř znova volal a chce po nás smluvní pokutu ve výši blokovacího depozita tedy 60.000kč s tím, že jsme my porušily smlouvu. Má na to nárok i přesto,že ve smlouvě nebylo dopsáno, že část pozemku vlastní někdo jiný a my za těchto okolností tedy dům nechcem? Děkuji za odpověď a radu Vernerová

Odpovědi na dotaz

Re: Zrušení rezervační smlouvy

Dobrý večer. Vždy záleží na tom, co je obsahem rezervační smlouvy. Samozřejmě pokud je v rezervační smlouvě obsažen i tento pozemek, který patří někomu jinému než majiteli domu, je smlouva neplatná. Navíc předpokládám, že pokud se jedná o slušnou realitní kancelář, má smlouvu sepsanou ve smyslu ... "pokud nedojde ve stanovené lhůtě - ve vašem případě 5 dní - k úhradě rezervační zálohy, smlouva se od počátku ruší" Pokud budete chtít, kontaktujte mě, můžeme se na to společně podívat. Hezký večer.

Re: Zrušení rezervační smlouvy

Dobrý den. RK musí mít souhlas s prodejem nemovitosti od všech vlastníků nemovitosti. Také na rezervační smlouvě musí být podepsáni všichni účastníci , tj. všichni vlastníci prodávané nemovitosti , kupující i RK. Pokud tomu tak není , je rezervační smlouva neplatná i Vy máte právo od rezervační smlouvy odstoupit. Sdělte to RK písemně doporučeně.

Re: Zrušení rezervační smlouvy

Pokud byl pozemek součástí prodeje a nebyl uveden v rezervační smlouvě (a toto tam nebylo speciálně ošetřeno), neměla by být tato smlouva platná. Vždy záleží na konkrétním znění smlouvy!

Re: Zrušení rezervační smlouvy

Dobrý den, pro přesnější odpověď by bylo třeba mít k dispozici rezervační smlouvu. Všeobecně ale platí, že v rezervační smlouvě musí být uvedeny údaje o nemovité věci v souladu se zápisem v katastru nemovitostí, tedy i všichni spoluvlastníci. Je také dobré si při jejím podpisu nechat předložit aktuální výpis z katastru nemovitostí, kde okamžitě případné odlišnosti zjistíte. Co se týče smluvní pokuty, myslím, že by Vám tuto účtovat neměli, protože sama rezervační dohoda byla neplatná, pokud v ní nebyli uvedeni všichni majitelé nebo naopak v ní byly uvedeny nemovité věci, které uvedený majitel nevlastnil.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY