Exkluzivní zastupování... ano či ne?

Exkluzivní zastupování... ano či ne?

Podepsání exkluzivní smlouvy znamená, že realitní kancelář jako jediná může zastupovat majitele dané nemovitosti. Žádná jiná kancelář nemůže danou nemovitost prodávat. Podepsání exkluzivní smlouvy se může zdát na první pohled nevýhodné a nesmyslné. Čím více realitních kanceláří přeci bude danou nemovitost nabízet, tím vyšší šance bude na její prodej. To však má často přesně opačný efekt...

Proč je exkluzivita výhodná?

Většina realitních makléřů využívá pro prezentaci nemovitosti téměř stejná média (inzertní servery). Pokud se na jednom realitním serveru objeví daná nemovitost například desetkrát, nepůsobí to moc věrohodně.

Spoluprací s více než dvěma realitními kancelářemi si významně snižujete atraktivitu své nemovitosti a v souvislosti s ní i její hodnotu. Vaše nemovitost se stane v očích zájemce nevěrohodnou.

Zájemci nabývají pocitu, že daná nemovitost je neprodejná, protože ji nabízí hodně kanceláří a nezavolají proto ani do jedné. Dále motivace jednotlivých makléřů investovat do prodeje nemoviotsti peníze a čas je o dost nižší. Jednotliví realitní makléři mají malou šanci, že danou nemovitost prodají právě oni, proto i jejich úsilí je samozřejmě menší. Makléři vystaví nemovitost na realitní servery a tím jejich práce často končí.

Má se tedy přistoupit na exkluzivitu?

Doporučuje se to, ale pouze na dobu určitou, např. na 2 měsíce a s nejlepšími makléři. Skutečnost, že realitní makléř má exkluzivitu vede k tomu, že makléř se mnohem více snaží, než kdyby byl pouze jeden z deseti. Už jen proto, abyste s ním zprostředkovatelskou smlouvu v případě spokojenosti po 2 měsících znovu prodloužili.

Vzorovou exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu (smlouvu o výhradním poskytování realitních služeb) si můžete prohlédnout zde.


Nejčtenější příspěvky na blogu

Výše provize realitních kanceláří

Výše provize realitních kanceláří

2.2.2018   Aktualizace 29.1.2021

Prodej nemovitosti

Autor Ing. Ondřej Kosina

Výše provize realitní kanceláře je pro spoustu majitelů první otázkou, kterou se při prodeji nemovitosti zabývají. Velká většina se rozhodne byt prodávat sama právě kvůli snaze za provizi ušetřit. Mají pocit, že zaplatí spoustu peněz téměř za nic…

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím