Jak vybrat makléře?

Jak bezpečně vybrat realitního makléře

Pokud si nemovitost začnete prodávat svépomocí a budete inzerovat na realitních serverech, tak se Vám makléři začnou ozývat sami. Problém je ten, že se Vám budou ozývat nezkušení, začínající a podprůměrní makléři. Zkušení profesionálové nemají zapotřebí nabírat nemovitosti po telefonu. Jak nalézt špičkového makléře?

Kde makléře najít

Když budete pasivní a necháte se „lovit“ realitními makléři, s velkou pravděpodobností za prodej nemovitosti utržíte méně než v případě spolupráce se špičkovým makléřem.

Jak takového makléře najít? Hledejte ve svém okolí, dejte na doporučení, hledejte na internetu, zajímejte se. Výběr makléře byste neměli podcenit a měli byste mu věnovat čas. Přeci jenom nemovitost prodáváte maximálně několikrát za život a jedná se o milionové částky, kde drobná chyba může ve výsledku stát statisíce.

Jak vybrat makléře?

Pokud chcete špičkového realitního makléře, měli byste být aktivní a vyhledat si ho samostatně.

Na co si dát pozor při výběru

Níže uvádíme poznatky a doporučení, které by se Vám mohly hodit při výběru nejlepšího realitního makléře.

1První dojem

Hodně podprůměrných realitních makléřů na první dojem působí stejně důvěryhodně a seriózně jako špičkoví makléři. Nezkušený člověk na první dojem nedokáže zjistit, zda se jedná o dobrého nebo špatného realitního makléře.

Jak vybrat makléře?

Většina realitních makléřů je přesvědčena o své výjimečnosti a většina si myslí, že právě oni jsou těmi nejlepšími makléři.

„Podvodníčci“ či makléři s nízkým morálním kreditem bývají často dobrými prodejci, kteří ve vás dokáží lehce vzbudit pocit důvěry. Ve výsledku však „skutek utek“ a spolupráce s takovým makléřem pro vás bude mít minimální přínos (pokud se nestane nic horšího). První dojem byste tedy neměli přeceňovat a spíše byste si měli pořádně prověřit, zda se vás makléř nesnaží „opít rohlíkem“. Nespočet makléřů trpí tzv. syndromem bájné lhavosti.

2Prověření makléře

Vše, co makléř říká, si musíte pořádně ověřovat. Zejména skutečné a prokazatelné výsledky, počet let praxe, doporučení, hodnocení, reference.

Porovnejte úroveň propagace nemovitosti s jeho konkurencí. Zda jsou fotografie nemovitosti pořízeny profesionálním fotografem (rozdíl je vidět na první pohled). Podívejte se, kolik má zakázek v nabídce. Pokud jich tam má desítky, zřejmě nebude pracovat exkluzivně. Více o problematice exkluzivních smluv zde.

Dále doporučujeme zavolat si na stávající inzeráty makléře. Zjistěte, jak se makléř chová k zájemcům. Jak rychle reaguje na emaily/telefony. Pokud se mu nedovoláte, zda a jak rychle zavolá zpět. 

Jak vybrat makléře?

Nejlepší makléři mají v nabídce pouze několik nemovitostí a těm se intenzivně věnují.

3Velikost kanceláře

U průměrných makléřů hraje velikost a renomovanost kanceláře větší roli než v případě špičkových makléřů. Pokud si vyberete průměrného makléře, máte alespoň jistotu, že se bude řídit zaběhlými procesy velké realitní kanceláře a sníží se tak riziko, že bude makléř např. používat vzorové smlouvy z internetu či přijímat peníze jinak než přes advokátní, notářskou či bankovní úschovu. I úroveň marketingu u velkých realitek bývá často na vyšší úrovni než v případě „garážových“ realitek.

Špičkový makléř však záštitu velké realitní kanceláře nemusí potřebovat. Pokud tedy hledáte nejlepší makléře, velikost kanceláře nehraje zásadní roli.

4Výše provize

Výše provize za realitní služby se pohybuje v průměru od 3 % do 5 % bez DPH. Důležitější než výše provize je, jaké služby za sjednanou provizi dostanete a zda jsou smluvně garantovány. Nezkušení makléři často pracují za stejnou provizi jako nejlepší makléři. Případně se cenově podbízejí a pracují za nižší provizi, ale nevěnují prodeji tolik úsilí, času, peněz.

I v případě 5% provize můžete v čistém utržit na prodej nemovitosti více než když budete spolupracovat s makléřem za 2% provizi. 

Detailní informace o výši provize realitních kanceláří naleznete v samostatném článku.

Jak vybrat makléře?

Výše provize by neměla být určujícím kritériem při výběru makléře.

5Exkluzivita

Exkluzivita znamená, že danou nemovitost po daný čas nabízí pouze jedna realitní kancelář (realitní makléř). Nejlepší realitní makléři spolupracují pouze exkluzivně, nemají důvod spolupracovat jinak. Nemají zapotřebí být pouze jedni z prodávajících a mít tak malou pravděpodobnost, že nemovitost prodají právě oni.

Pokud totiž nemají alespoň částečnou jistotu, že nemovitost prodají, nebudou investovat peníze a čas do prodeje. Kvalitní marketing něco stojí je téměř jisté, že žádný makléř nebude investovat tisíce až desetitisíce pokud je pouze jeden z mnoha. 

Dále makléři nebudou hájit vaše zájmy. Budou tlačit na rychlý prodej za každou cenu, aby jim neunikla provize a nemovitost neprodal někdo jiný. Budou tedy spíše zastupovat kupujícího než vás jako prodávajícího. U exkluzivní spolupráce se toto riziko částečně eliminuje. Více o exkluzivních smlouvách a důvodech, proč není rozumné spolupracovat s více realitními kancelářemi zde.

Jak vybrat makléře?

Pokud chcete spolupracovat se špičkovým makléřem, je nutností přistoupit na exkluzivitu.

6Vyjednávací schopnosti

Možná nejdůležitější věcí u makléře jsou vyjednávací schopnosti. Často se tak neskloňují, ale mohou mít fatální vliv na utrženou cenu za prodej nemovitosti.

Je nesmírně složité nepodlehnout nátlaku na slevu a emocím při vyjednávání o ceně. Špatným vyjednáváním může prodávající strana přijít o mnoho peněz. Pokud je kupující schopný obchodník, může docílit toho, že nemovitost pod tlakem prodáte za nižší cenu. Více o taktikách zkušených obchodníků nalezente zde.

Pokud budete spolupracovat se špičkovým makléřem, který bude jasně hájit vaše zájmy a ne i zároveň zájmy kupujícího, dobrým vyjednáváním často dokáže zamezit případným „ztrátám“ v řádu statisíců Kč. Dobrý vyjednavač by neměl podlehnout nátlaku kupujícího.

Jak vybrat makléře?

Úroveň vyjednávacích schopností má často zásadní vliv na utrženou cenu za prodej nemovitosti.

7Plátcovství DPH

Drtivá většina makléřů pracuje na živnostenský list, i když je vedena pod samostatnou realitní kanceláří. Každý kvalitní a úspěšný makléř se dříve či později stane plátcem DPH; zejména ve větších městech. Pokud realitní makléř ve větším městě není plátcem DPH, existují pouze 2 důvody, proč tomu tak není. Buď prodává málo nemovitostí a není tak skvělý, jak o sobě jistě tvrdí, nebo podvádí a provizi od prodávajících inkasuje v hotovosti bez dokladu.

Na stránkách Ministerstva financí si můžete zjistit, zda je makléř plátcem DPH.

8Reference od známých

Známí mohou/mohli mít jiné preference a kritéria při výběru makléře. Např. jim postačilo, že makléř nemovitost nějakým způsobem prodal a už si nedokázali spočítat, jaký byl jeho skutečný přínos. Případně znají někoho „kdo dělá v realitách“ či mají slíbenou odměnu od makléře.

I když je doporučující osoba důvěryhodná, může doporučit neschopného makléře. Reference od známých je dobrá volba, ale není ideální, a to i co do množství – kolik nemovitostí známému tento makléř prodal? Pravděpodobně jen jednu. Makléře byste si měli vybírat sami, podle vlastních kritérií a na základě referencí od více jeho klientů

 Kde nalézt nejlepší realitní makléře? Nejlepší makléře naleznete jednoduše zde.

Štítky: Prodej nemovitosti

Nejčtenější příspěvky na blogu

Výše provize realitních kanceláří

Výše provize realitních kanceláří

2.2.2018   Aktualizace 29.1.2021

Prodej nemovitosti

Autor Ing. Ondřej Kosina

Výše provize realitní kanceláře je pro spoustu majitelů první otázkou, kterou se při prodeji nemovitosti zabývají. Velká většina se rozhodne byt prodávat sama právě kvůli snaze za provizi ušetřit. Mají pocit, že zaplatí spoustu peněz téměř za nic…

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím