Je lepší nemovitost prodat, nebo ji pronajmout?

11.1.2022

Autor Ing. David Vašíček

Je lepší nemovitost prodat, nebo ji pronajmout?
Zdědili jste nemovitost nebo se stěhujete do většího bytu a přemýšlíte, jestli bude výhodnější nemovitost prodat, nebo pronajmout? Leckdo vám určitě říká, že ceny nemovitostí jsou teď v závratných výškách a vyplatí se tedy prodat. Nebylo by ale lepší si nemovitost nechat a každý měsíc mít díky nájmu pravidelný příjem? Při rozhodování je potřeba vzít v úvahu několik faktorů a pro každého může být výhodné něco jiného. Náš článek by vám měl při konečném rozhodnutí pomoct.

Nenechávejte nemovitost prázdnou

Ať už se rozhodnete jakkoliv, v žádném případě není dobré nechávat nemovitost po delší dobu prázdnou. Neobydlená nemovitost postupně upadá, stačí jen, že je nevětraná, nevytápěná a nedělá se v ní pravidelná údržba. Chátráním postupně ztrácí na ceně a vám se tedy může lehce stát, že po roce za nemovitost dostanete míň, i když ceny na trhu stoupají. Pokud tedy máte prázdnou nemovitost, je dobré ji co nejdříve prodat či pronajmout.

Zpět na obsah

Potřebujete peníze z prodeje?

Zásadní otázkou při rozhodování, jestli je lepší byt prodat či pronajmout, je aktuální potřeba peněz. Potřebujete hotovost, abyste si mohli koupit jiné bydlení? Nebo máte dobrou příležitost utržené peníze někam investovat? Pokud peníze potřebujete, není co řešit, nemovitost musíte prodat. Pokud ale akutně hotovost nepotřebujete, mohl by být pronájem výhodnější. Budete dostávat měsíční nájem a byt bude stále váš. Navíc zde můžete počítat s otázkou navýšení hodnoty nemovitost v budoucnu. Ne každá nemovitost ale může vynášet tak, aby se to vyplatilo. Musíte počítat i s nějakými náklady, které nese pronajímatel (nezbytné opravy, daň z nemovitosti, příspěvek do fondu oprav, pojištění bytu atd.).

Zpět na obsah

Rozhodování ovlivní i lokalita, stav a typ nemovitosti

V některých lokalitách se nemovitosti dobře prodávají, ale těžko pronajímají. Je samozřejmě jednodušší pronajmout menší byt ve velkých městech, kam se stěhují lidé za prací a je těžší si vzhledem k vysokým cenách pořídit vlastní bydlení, než na vesnici, kde jsou lidé zvyklí bydlet ve vlastním. Také musíte počítat s tím, že v závislosti na lokalitě se vám i pár měsíců nemusí podařit sehnat nájemce a tak se občas stane, že byt či dům bude prázdný a vy za něj budete muset platit, aniž by vám z něj plynul zisk.

Hotovost

Pokud nutně nepotřebujete hotovost, nemovitosti byste se obecně zbavovat neměli.


Pokud vlastníte byt, dům, ornou půdu, zahradu nebo stavební místo je také rozdíl, jak budete k těmto nemovitostem přistupovat. Každá nemovitost má svoji přidanou hodnotu jak při držení tak při prodeji tak při pronájmu. Opět zde záleží na každém, jak je šikovný a jak dokáže s každou nemovitostí pracovat. Pokud rozdílům nerozumíte, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří Vám rádi vysvětlí výhody a nevýhody vlastnění nebo pronajímání u různých typů nemovitostí.

Vaše rozhodování může ovlivnit i stav nemovitosti. Pokud je nemovitost v horším stavu, můžete ji bez problémů prodat bez větších investic, kupující si většinou chtějí rekonstruovat nové bydlení dle vlastního vkusu. Naopak při pronájmu jste to vy, kdo musí provést rekonstrukci a do nemovitosti investovat.

Zpět na obsah

Investiční byt

Chcete-li mít nemovitost, která vám zajistí pravidelný měsíční příjem a váš byt či dům nejsou k pronájmu ideální, nabízí se jako řešení tuto nemovitost prodat a za získané peníze pořídit tzv. investiční byt. Investiční byt je byt v ideální lokalitě, o ideální velikosti a dispozici a v dobrém stavu. Může se stát, že na prodeji nemovitosti nevyděláte dost, abyste mohli koupit investiční byt. Řešením je hypotéka. Nájemné vám zaplatí splátky hypotéky a vy pořád máte byt na lukrativním místě, jehož cena pravděpodobně bude pořád růst. Nezapomeňte si zde propočítat návratnost takové investice a při pořízení takového investičního bytu se rozhodovali nejen na době, kdy nemovitosti budou růst, ale na okamžiku, kdy jej pronajímáte a jak velký výnos vám přináší.

Zpět na obsah

Roli hraje i situace na trhu

Určitou roli může při rozhodování hrát i aktuální situace na trhu a její předpokládaný vývoj. Jsou-li aktuální ceny nemovitostí nízké a dá-li se v následujících letech předpokládat výraznější růst, nevyplatí se nemovitost prodávat. Je naopak lepší ji pronajmout a počkat, až její cena naroste. V opačné situaci, kdy jsou ceny vysoké a trh očekává spíše propad, může být prodej výhodnějším řešením. Kalkulovat ale se situací na trhu může být ošemetné. Právě třeba současná koronavirová epidemie ukázala, jak je vývoj realitního trhu nepředvídatelný a že nelze spoléhat ani na předpovědi a odhady odborníků.

Aktuální ceny nemovitostí

Aktuální ceny nemovitostí se vždy zdají vysoké. Kde je takový strop, kdy ceny nemovitostí dále neporostou a bude lepší prodat, se dá jen těžko předpokládat. Hodnota peněž však neustále klesá a proto ceny nemovitostí budou pravděpodobně dlouhodobě růst.

Zpět na obsah

Jste připraveni na starosti s nájemci?

Častým argumentem, proč nemovitost raději prodat, než pronajmout, jsou starosti s nájemci. Každý z nás už určitě slyšel stížnosti pronajímatelů na nezodpovědné nájemníky. Ti často něco v bytě zničí a majitel to musí opravit, odejdou, aniž by zaplatili poslední nájem či nedoplatky za elektřinu a plyn nebo pořádají večírky až do rána a na vás se sypou stížnosti sousedů. Málokdo má čas a nervy na neukázněné nájemci. Navíc hledání nových nájemnci taky není žádný med a zabere spoustu času.

Samozřejmě můžete oslovit specializované firmy, které vám pomůžou nájemníky nejen najít, ale i s nimi vedou veškerou komunikaci. Pokud ale nemáte nervy na řešení problémů s nájemníky, bude pro vás jednodušší byt prodat a peníze investovat jinde. Pokud hledáte spolehlivého realitního makléře, pomůžeme vám jednoduše zde.


Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY