Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

17.03.2020

Dobrý den,

po smrti babičky zdědila maminka ideální polovinu RD, kde jsou dvě samostatné bytové jednotky, jedna v přízemí, druhá v 1NP, dále je v dům celý podsklepený a má prostornou půdu. Druhou ideální polovinu RD vlastní její bratr, který ve svém bytě již cca 50 let bydlí. Vztahy mezi rodinami jsou již velmi dlouho nedobré. Maminka svou část darovala mě, přepis na katastru je proveden.

Jelikož je třeba se podílet nejen na zálohách na plyn, vodu a elektřinu, vzala jsem si půjčku a samostatný byt po babičce rekonstruuji s tím, že po rekonstrukci ho pronajmu a z pronájmu budu půjčku splácet. Kompletní rekonstrukce bytu je naplánovaná na cca 6 týdnů, RD byl stavěn před více jak 50-ti lety. Po svém strýci, spolumajiteli, nepožaduji žádné finanční náhrady, i když se rekonstrukce týká i společných prostor - chodby, instalování podružného vodoměru, podružného elektroměru na společné prostory - chodba, zahrada, sklep.

Nicméně, strýc a teta se v od druhé poloviny části rekonstrukce začínají rozčilovat, že se po RD ( nikoliv v jejich bytě ) pohybují řemeslníci, že jich je moc (3-4 ), že se práší ( min. 3x do týdne chodíme společné prostory vytírat ), že nemohou odpočívat. Mají nějakou zákonnou pravomoc rekonstrukce omezit? Když byt pronajmu, předpokládám, že na nájemní smlouvě musí být strýc uveden a musí tam být jeho podpis - souhlas s pronájmem, který mi ústně potvrdil a mám jeho souhlas na hlasovém záznamu, ale mají nějaké právo na zisk z pronájmu??

Děkuji za odpovědi a rady

Odpovědi na dotaz

Re: Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

Dobrý den, tak jako oni se mohou dožadovat poloviny nájmu, vy se můžete dožadovat, aby Vám platili polovinu nájmu za byt, kde bydlí. Proto bych to úplně neřešil. Věřím, že selský rozum a rozumná domluva dvou lidí (i když si zrovna moc nerozumí) bude vždy možná a obzvláště v rodině..

Re: Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

Dobrý den, ideální by bylo,abyste si nechali udělat prohlášení vlastníka a dům oficiálně rozdělili na dvě bytové jendotky. nebo udělali alespoň dohodu o užívání, kde bude vymezeno, kdo co využívá připravenou právníkem s ověřenými podpisy. zde by mohlo být i uvedeno, že nebude mít nárok na nájem či cokoli z vaší poloviny. Pokud se na žádné z variant neshodnete, možná by bylo vhodné uvažovat o vypořádání spoluvlastnického podílu či o prodeji. V srpnu končí předkupní právo, takže i případný prodej by byl jednodušší. Každopádně bych nerekonstruovala dokud se to nevyřeší. vašemu strýci patří ideálnípolovina vašeho rekonstruovaného bytu! Hodně štěstí!

Re: Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

Dobrý den, už to, že provádíte rekonstrukci jednotky, kde každý vlastníte 1/2 všeho není šťastná. Určitě bych se pokusil domluvit, aby jednotky byly vymezeny a teprve poté pronajímal.

Re: Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

Dobrý den, vzhledem k tomu, že strýc je vlastníkem ideální poloviny celé neovitosti, pak by na polovinu nájmu mít nárok mohl. Pokud uvádíte, že vztahy v rodině nejsou ideální, a máte strach, že by po Vás podíl na nájemném ještě mohl požadovat, jsou dvě možnosti, které bych volila (pokud samozřejmě bude možná domluva): 1) sepsat se strýcem písemnou dohodu, že nepožaduje podíl za nájemném, nebo - a k tomu bych se přikláněla spíš 2) pokusit se strýcem domluvit, aby se dům rozdělil na 2 bytové jednotky. V tomto případě, by byly jednotky v domě jasně vymezeny včetně společných prostor a vy byste byla vlastníkem toho konkrétního bytu v rodinném domě a mohla byste s ním nakládat dle vlastního uvážení a strýc by Vám již do toho nemohl zasahovat a tím pádem po Vás ani požadovat žádný podíl na nájemném a nefiguroval by ani v nájemní smlouvě. Pokud Vás zajímá více, budu ráda, když se na mě obrátíte. Ráda Vám poradím jak na to.

Re: Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

Dobrý den, podle toho co píšete, tak si myslím, že Vám Váš strýc bude dělat do budoucna problémy. Ideální polovina, totiž znamená v jednoduchosti to, že nemovitost má dva vlastníky, z nichž každému patří ze všeho polovina. Tzv. "fyzicky neurčená polovička". Přičemž polovinu hlasu má vlastník i při rozhodování o věcech související se správou, prodejem nemovitosti nebo údržbou, takže i s rekonstrukcí dané nemovitosti. Pokud Váš strýc bude chtít, tak Vám může rekonstrukci dost znepříjemnit a dokonce by mohl po Vás požadovat část z nájmu, který v budoucnu obdržíte. Ideální pro Vás bude, když se pokusíte se strýcem domluvit a dům rozdělit na dvě bytové jednotky. I do budoucna to bude pro Vás lepší, pokud byste uvažovala o prodeji. Nejenže musí Váš strýc souhlasit s prodejem, ale nyní má i předkupní právo. Prodej ideální poloviny není zrovna to pravé ořechové a má to negativní vliv na prodejní cenu. Přeji Vám hodně štěstí a držím Vám palce ...

Re: Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

Dobrý den, jste podílový vlastníci, všechny výnosy i náklady nesete společně. O rekonstrukci doporučuji si nechat veškeré faktury pro budoucí konflikt. Z výše popsaného je jasné, že 1/2 nájmu je Vašeho strýce. Jaké máte možnosti: -Rozdělit dům prohlášením vlastníka(jasně se vymezí, co je koho). -Žaloba na vypořádání spoluvlastnického podílu -Prodat podíl a investovat do jiné nemovitosti -Koupit podíl od strýce a nechat jej bydlet v nájmu -Domluva - nejlepší varianta, ale otázkou je, jaká je ochota na druhé straně. Přeji hodně úspěchů

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY