Idealni polovina RD versus hypoteka napsana na jednoho spoluvlastnika

Idealni polovina RD versus hypoteka napsana na jednoho spoluvlastnika

06.03.2020

Dobry den,

hypoteka je napsana pouze na me. Takze banka ma zastavni pravo na cely RD. V manzelstvi jsem daroval idealni polovinu manzelce, avsak hypoteka cela zustala na me. Jsme v procesu nesporneho rozvodu, kde mame u notare oddelene majetky, ze se do 3 let vyrovname.

Manzelka ted vsak vyhrozuje, ze chce prodat svoji idealni polovinu. Chce mi ji vsak prodat za daleko vetsi cenu, kterou stejne nemuzu zaplatit, protoze mam hypoteku uz na tento RD. Banka me informovala, ze by k prodeji poloviny musela dat souhlas a pokud by souhlas banka dala, musela by zároveň manzelka uhradit celou hypoteku respektive vyvazat cely dum

Proc by si ale nekdo kupoval polovinu domu aby zaroven vyvazal ci uhradil cely zbytek hypoteky? Splaceno 5 let z 25 let. Vim take o predkupnim pravu. Avsak zajima me hlavne ta moznost, zda informace od banky jsou presne. A jake moznosti manzelka ma.

Dekuji moc.

Odpovědi na dotaz

Re: Idealni polovina RD versus hypoteka napsana na jednoho spoluvlastnika

Dobrý den, pokud jste se dohodli, že se vypořádáte do 3 let, tak by tato dohoda měla být platná a není aktuálně nutné řešit prodej. Na snadě je ovšem otázka, zda máte jiné fin. zdroje, ze kterých ženu vyplatíte, pokud ne, tak je asi stejně nejjednnodušší cestou společný prodej. Polovinu domu by někdo koupit mohl,ale to zase nepokryje, jak zmiňujete celou hypotéku, takže by banka takový prodej neumožnila. Takže bych se prodeje poloviny neobávala. V červenci končí institut předkupního práva, tak bych asi i zvážila dohodu s bývalou ženou, abyste buď mohl v domě zůstat a nebo jste za nejlepších podmínek realizovali společný prodej obou podílů.

Re: Idealni polovina RD versus hypoteka napsana na jednoho spoluvlastnika

Souhlasím naprosto s paní Váňovou. Sejděte se v RK ci u advokáta a proberte možnosti.

Re: Idealni polovina RD versus hypoteka napsana na jednoho spoluvlastnika

Dobrý den, jestli , že je napsáno na katastru ,že majetek je ve společném vlastnictví manželů tak ano banka má pravdu. Jestli že na katastru to to není napsané tak vy musíte vyplatit jenom svou manželku a banka s tím nemá nic společného. V případě prodeje majetku jiné osobě se ano musí nejprve zaplatit dluh u bankovního ústavu. Na to je bankovní ústav povinen podat návrh na katastr na stažení dluhu z katastru a zbylý rozdíl peněz je vyplacený majiteli.

Re: Idealni polovina RD versus hypoteka napsana na jednoho spoluvlastnika

V dotazu se uvádí, že jste za dobu trvání manželství daroval ideální polovinu RD své manželce, hypoteční úvěr je zapsaný výhradně na Vás. Pravděpodobně tedy došlo ke zrušení SJM a banka byla informována o aktuální majetkovém vztahu. Není příliš pravděpodobné, že by se podařilo prodat ideální polovinu RD a současně i vyplatit úvěr (to by byla PODMÍNKA BANKY k udělení SOUHLASU s prodejem předmětu ZÁSTAVY). Banka má zapsán svůj nárok vůči Vám a toto neumožní prodej nemovitosti bez souhlasu banky. Doporučuji, abyste společně navštívili realitní kancelář, předložili aktuální doklady a zdokumentovali právní stav a předem si nechali poradit o možných variantách vypořádání.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY