Koupě bytu

Koupě bytu

02.08.2016

Dobry den , dne 24.7. jsme zaplatili rezervační poplatek na byt, který jsme si prohlédli a s manželem se domluvili na koupi. Dne 1. 8. Jsme byli kontaktování realitním makléřem , ze si prodejce vše rozmyslel a odstupuje od smlouvy . Lze se proti tomuto nějak bránit ? Dekuji za radu Karla Novotna

Odpovědi na dotaz

Re: Koupě bytu

Dobrý den, v rezervační smlouvě bude jistě napsáno, že v případě znemožnění prodeje ze strany prodávajícího máte právo na navrácení rezervace. Podívejte se, zda vyplývá ze smlouvy i pokuta pro prodávajícího (o čemž pochybuji). Je těžké někoho nutit, aby byt prodal, když si to rozmyslel. Pravděpodobně máte pouze nárok na vrácení rezervace.

Re: Koupě bytu

Dobrý den, odstupit se dá od většiny smluv. JSou v ní vždy uvedeny podmínky pro odstoupení. Proto postupujte dle nich. Blokovací depozitum Vám ale musí být navráceno v plné výši

Re: Koupě bytu

Dobrý den, ve smlouvě by měla být tato věc ošetřena a Vám poskytnuta kompenzace.

Re: Koupě bytu

Z Vašeho dotazu jsme získala dojem, že obchodní případ nebyl dostatečně právně zajištěný (tak, jak reagují ve svých odpovědích i moji kolegové). Vy píšete, že jste sice zaplatili rezervační zálohu, ale nevím, zda jste před tím podepsali trojstrannou rezervační smlouvu? Obecně lze říci, že rezervace slouží k tomu, aby smluvní strany definovaly svůj zájem prodat, resp. koupit. A v takové smlouvě jsou vždy uvedeny i sankce pro případ, že by ke splnění závazků (jedné nebo druhé strany) nedošlo. Kupující by se před složením rezervace měl zajímat také o to, zda makléř (zprostředkovatel prodeje) má oprávnění nemovitost nabízet a jak má silný mandát (např. smlouvu o výhradním zastupování majitele). Tak to je doporučení pro příště....

Re: Koupě bytu

Dobrý den, Bránit se nedá. Pokud majitel si to rozmyslí, má ve smlouvě o zprostředkování možné sankce, pokud jej má s RK podepsanou. Jediné co pro Vás je dobré, že dostanete zpět všechny peníze, ale bohužel nic víc.

Re: Koupě bytu

... vše záleží na tom, co je napsáno ve smlouvě. Standardně by tam měla být i nějaká formulka o ochraně "zájemce - kupujícího klienta" pro případ již vynaložených nákladů. Tím jsou myšleny většinou náklady pro zabezpečení financování - úvěru, jako třeba poplatek za odhad. V tomto smyslu již nemá smysl záležitost dále rozebírat a opakovat. Do budoucna doporučuji řešit nemovitost s makléřem, který má výhradní zastoupení. V tom případě už má prodávající ve smlouvě se zastupujícím makléřem 100% jasno v otázce prodeje, jako je třeba cena nebo termín uvolnění nemovitosti. Pak je vše jednodušší, jasnější a bezpečnější. Nicméně, vždy se mohou vyskytnout nějaké zásadní, nestandardní situace, které mohou tuto rovnováhu porušit.

Re: Koupě bytu

Pokud Vám někdo nechce něco prodat a není podepsaná Kupní smlouva, nikdo ho k podpisu nemůže nutit. Smluvní pokuta z tohoto jednání je druhá věc a měla by být ošetřena v rezervační smlouvě.

Re: Koupě bytu

Dobrý den, prodávajícího ani kupujícího nelze nutit k obchodu. Nicméně ve zprostředkovatelské smlouvě bývá uvedeno,že prodávající pokud znemožní prodej je sankciován. Pak je možné domluvit si s makléřem případnou kompenzaci. Rezervační poplatek Vám musí být každopádně vrácen v plné výši.

Re: Koupě bytu

Dobrý den. Jak píše kolega, podmínky odstoupení od smlouvy, za stranu prodávající, by měly být zakotveny ve smlouvě. Myslím, že odstoupení bude bez pokuty. Když si prodávající prodej rozmyslí, není žádný nástroj, který by ho k prodeji donutil.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY