odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení poplatku

odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení poplatku

30.05.2017

Dobrý den, mám zájem koupit rodinný dům přes RK MaM Reality. Podepsala jsem rezervační smlouvu, zaplatila rezervační poplatek ve výši provize RK a začala vyřizovat hypotéku. Hypotéku si vyřizuji přes svého finančního poradce ne přes RK. Byl pro banku dělán odhad nemovitosti pro zástavu na hypotéku odhadcem banky a při tom vyšlo najevo, že nesedí stav nemovitosti se zápisem v katastru. Mohu odstoupit od rezervační smlouvy s RK a bude mi vrácen poplatek v plné výši?

Odpovědi na dotaz

Re: odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení poplatku

Dobrý den, Za mně rozhodně, že můžete odstoupit a mněl by Vám byt v plné výší vrácen rezervační poplatek. Každý realitní makléř musí obeznámit klienta a byt obeznámen s právním stavem nemovitosti, k rezervační smlouvě dokládat aktuální list vlastnictví v den podpisu, v mém případě taky dokládám kolaudační rozhodnutí. V každém případě jste udělal taky chybu, že jste si to nezkontroloval ale není důvod jak píše kolega zadržovat Vám zálohu.. přeji hodně štěstí.

Re: odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení poplatku

Dobrý den, záleží co stojí v rezervaci. Kupující většinou podepisuje, že je se stavem seznámen. V takovém případě to není důvodem k odstoupení od smlouvy. Pokud se však zjistilo, že díky tomuto jinému stavu není nemovitost financovatelná, je to sice pochybení na Vaší straně, ale není způsobeno přímo Vámi a je to důvod k odstoupení. RK nemůže zadržovat zálohy, na které nemá nárok. Má nárok na zaplacení vynaložených nákladů (objednané smlouvy u právníka, dopravné atd.). Problém by mohl být, kdyby nárok na provizi RK vznikl ne podpisem kupní smlouvy, ale už pouze seznámením/domluvením schůzky mezi Vámi a Prodávajícím. Pak by se v případě sporu dala posoudit přiměřenost výše provize... ale je možné napadnout prakticky vše. Nejlepší však je vzájemně dohodnout a žádné spory nevytvářet.

Re: odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení poplatku

Dobrý den, je potřeba si rezervační smlouvu pořádně pročíst - každá RK ji má určitě jinak nastavenou. Stav nemovitosti není problém na KN předělat.

Re: odstoupení od rezervační smlouvy a vrácení poplatku

Dobrý den, proberte rezervaci s právníkem. Pokud by se náhodou něco podobného stalo u nás v kanceláři, určitě by se rezervace vracela. Pokud však o nemovitost opravdu stojíte, nechal bych je stávající stav upravit na KN do skutečné podoby.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY