Příjezd k nemovitosti - věcné břemeno

Příjezd k nemovitosti - věcné břemeno

13.06.2019

Dobrý den,

prodávám nemovitost, k níž je zajištěn příjezd z veřejné komunikace přes společný dvůr (½ plochy) se sousední nemovitostí.

Financující banka kupujících podmiňuje uzavření hypotéky splněním podmínky vybudování samostatného příjezdu. Podmínka je splnitelná pouze při využití cca 3 m2 pozemku sousední nemovitosti. Jsou spoluvlastníci nemovitosti sousedící s prodávanou nemovitostí účastníkem řízení (vynucený účastník), když jediný příjezd k prodávané nemovitosti vede přes jejich pozemek? Bez uzavření dohody o věcném břemeni či odkupu části 3 m2 dvora nelze podmínku banky splnit.

Realitní kancelář však tvrdí, že se dá koupit i nemovitost bez příjezdu a spoluvlastníky sousední nemovitosti jako účastníky řízení neuznává. Osobně se domnívám, že není možné disponovat a používat byť jen část cizí nemovitosti, i když se jedná o příjezd k sousední nemovitosti a že požadavek banky je oprávněný a celá situace je řešitelná pouze účastí sousedů.

Dotaz: Je za těchto okolností spolumajitel sousední nemovitosti právoplatným účastníkem řízení? Jak případně postupovat, aby sousedi byli uznáni jako právoplatní účastnící řízení s interesem na dořešení prodeje?

Děkuji za reakci, L.

Odpovědi na dotaz

Re: Příjezd k nemovitosti - věcné břemeno

Dobrý den, zkuste lépe specifikovat na co se ptáte. Soused je nebo není ochoten zmiňované 3m prodat? Popřípadě souhlasí s břemenem?

Re: Příjezd k nemovitosti - věcné břemeno

Dobrý den, ještě bych zkusila zjistit, zda daný společný přístup není zanesen v pasportu obce jako oficiální cesta, pak by to bance takto mohlo stačit. Obce si takto pro občany zajisťují bezproblémový přístup ve sporných oblastech. Pokud toto nebude je asi jedinou cestou domluvit se se sousedem. Jestli jsem tomu dobře porozuměla, tak i soused využívá část vaší cesty, takže byste si mohli navzájem dát věcné břemeno - služebnost cesty a tím mít dozajištěn legální přístup do nemovitosti pro oba vlastníky. Prodej se posune o dobu přípravy a zápisu věcného břemene, ale obě strany budou mít klid. Držím palce s prodejem. Andrea Kohoutová

Re: Příjezd k nemovitosti - věcné břemeno

v prvé řadě bych řekl, že RK nemá vůbec právo rozhodovat o tom, kdo je a není účastník řízení atd. JInak souhlasím s pane Városim. Chce prodat, nechce, je ochoten k břemenu atd. Od toho se pak dá nastínit řešení

Re: Příjezd k nemovitosti - věcné břemeno

Dobrý den, nejjednodušší řešení je najít kupce s hotovostí. Nebo pokud jiní zájemci nejsou, tak se domluvit se sousedem, a uzavřít "smlouvu o zřízení věcného břemene chůze a jízdy", a tu vložit na katastr. Poté předložit bance kupujícího nový list vlastnictví a kopii smlouvy o zřízení břemene. ...Soused není vynuceným účastníkem, jelikož ho nezajímají požadavky nějaké banky Vašeho kupujícího. Pokud by měl kupec hotovost, může koupit nemovitost tak, jak je.. Dále VIZ. Kolegyně -> Existuje sice tzv. "právo nezbytné cesty", ale to ošetřuje pouze právo cizí pozemek používat k tomu, abyste se dostal ke své nemovitosti, pokud není žádná jiná přístupová cesta, (přičemž při vzniklém sporu je pak při prokazování výhodou - jak píše kolegyně - že část parcely již v současnosti má nesporný charakter cesty). V tu chvíli Vám vlastník nesmí bránit v průchodu (stavět ploty, zdi, apod.), a to přesto, že je jediný vlastník a jeho pozemek není zatížen břemenem chůze a jízdy. Toto obecné právo nezbytné cesty však není pro banku dostatečné. Banka bude požadovat vlastní příjezdovou komunikaci nebo břemeno.

Re: Příjezd k nemovitosti - věcné břemeno

Kupec s hotovostí přece nic neřeší, protože toho černého Petra přehodíte na dalšího chudáka, který o tom nebude mít ponětí! Prostě se dohodněte se sousedem, aby pozemek kupujícímu taky prodal a tím se stane účastníkem řízení. Cenu můžete za ty 3 metry stanovit tak vysokou, jak chce soused. Všechno se dá koupit je to vždy jen o ceně.

11.11.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY