Prodej bytu v OV, ale SVJ neexistuje

Prodej bytu v OV, ale SVJ neexistuje

20.01.2016

Dobrý den. Jsem vlastník bytu v domě, jehož původním vlastníkem bylo družstvo, které všechny byty převedlo do OV. Všechny byty s novými vlastníky, jsou zapsané na katastru s účinky vkladu prosinec/2012. Původní Družstvo, ale nesvolalo 1. Shromáždění vlastníků. Společenství vlastníků není zaregistrováno. Nyní bych rád byt prodal, ale mám informaci, že Katastr nemovitostí nezapíše nového vlastníka, když Společenství vlastníků není zaregistrováno. Je tato informace pravdivá? Neexistuje nějaký způsob, jak při prodeji povolit novému vlastníku zápis, když už byt v katastru na původního vlastníka zapsaný je? Lze nějakým způsobem původní družstvo nebo současné vlastníky donutit, aby Společenství bylo zaregistrováno? Děkuji za odpověď Aleš Drbohlav

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej bytu v OV, ale SVJ neexistuje

Dobrý den,pane Drbohlave,Povinnost založit SVJ je v domě s nejméně pěti jednotkami, které jsou ve vlastnictví alespoň tří různých vlastníků. Případné nezaložení SVJ povede k blokaci zápisu do katastru nemovitostí při převodech vlastnického práva k dalším jednotkám v domě.Ke vzniku SVJ nedochází, jak tomu bylo dříve, automaticky ze zákona, ale až dnem zápisu SVJ do veřejného rejstříku. Zápisu musí předcházet založení SVJ, tedy aktivní jednání jeho členů (vlastníků jednotek), pokud SVJ nebude dříve založeno prohlášením o rozdělení práv k nemovité věci na vlastnické právo k jednotkám dříve prohlášení vlastníka nemovitosti nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě. ?vzhledem k tomu,že evidentně došlo k prohlášení vlastníka ještě před účinností nového OZ,nevzniklo SVJ dle dřívějších pravidel ze zákona rozdělením na bytové jednotky? Teoreticky tomu nasvědčuje i fakt,že váš byt byl bez problémů převeden,podle nových by se v průběhu převodů mělo založit a zapsat SVJ a pak mohl převod pokračovat. Hodně štěstí při případném prodeji Vašeho bytu!

Re: Prodej bytu v OV, ale SVJ neexistuje

Dobrý den, nebudu teď hovořit co by se mělo a nemělo. Každopádně pokud stačí příklad teď z ledna, katastrální pracoviště Praha - Východ. SVJ nebylo a zatím stále není a k převodu došlo. Dle infa, které jsme získali mají nějakou vnitřní směrnici, jak toto řešit. Každopádně zasložení SVJ tam bude muset být uděláno

Re: Prodej bytu v OV, ale SVJ neexistuje

Určitě nastala chyba vlastníků, že nezaregistrovali společenství a dle nového OP je povinnost v domech s více jak třemi jednotkami zaregistrovat. Jednotky by měli být zapsány jako samostatné a nebo v případě vytvoření společenství vytvořen podíl. Pak lze zapsat do katastru.

Re: Prodej bytu v OV, ale SVJ neexistuje

Dobrý den, podle praxe, kterou zatím máme, tak například v Ostravě takový převod vlastnických práv lze realizovat. Je mít třeba na paměti, že každý katastrální úřad si vykládá věci po svém. Tak jako tak, SVJ potřebujete, proto bych tlačil na obyvatele domu případně toho kdo Vám řeší správu, aby začal konat. Přeji hodně štěstí.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY