Prodej ideální poloviny nemovitosti bez prohlášení vlastníka

Prodej ideální poloviny nemovitosti bez prohlášení vlastníka

29.04.2019

Dobrý večer,

vlastním s bratrem rodinný dům, každý máme ideální polovinu. Nemáme sjednané prohlášení vlastníka, ale oba víme, co každému patří a dle toho nemovitost užíváme a každý investujeme do té ,,své", ale asi 10 let spolu nekomunikujeme.

Nyní se bratr rozhodl svoji polovinu prodat a poslal mi nabídku předkupního práva a navrhl mi odprodej své poloviny za částku, kterou vzhledem ke stavu poloviny kterou užívá on, nepřiměřeně vysokou.

Mohu se dožadovat snížení ceny, popř. musí mi předložit odhad na jehož základě stanovil cenu? Nebo je to čistě jeho věc, za kolik chce prodat?

Pokud nekoupím, vím, že může prodat jinému za stejnou nebo vyšší cenu, při jejím snížení mi musí znovu poslat nabídku. Ale co když to neudělá, jak to zjistím?

Děkuji za odpověď,

Simona

Odpovědi na dotaz

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti bez prohlášení vlastníka

Dobrý den, postup, který je v tuto dobu stanovený by měl být následující. Pokud bratr najde zájemce, se kterým se domluví na kupní ceně za nemovitosti, podepíše s ním kupní smlouvu a její kopii by Vám měl zaslat s informací, že máte možnost uplatnit předkupní právo. Vy máte 3 měsíce na vyjádření. Pokud s kupní cenou budete souhlasit, máte možnost v této lhůtě předkupní právo uplatnit, a nemovitost koupíte vy za sjednanou cenu s tímto zájemcem. Pokud by však bratr nedodržel postup, kupní smlouvu si můžete vytáhnout z katastru, kde bude uvedena i kupní cena. Potom máte možnost ve lhůtě 3 roky od prodeje nemovitosti předkupní právo uplatnit u soudu. Samozřejmě podmínkou je, že musíte dorovnat výši kupní ceny, která je stanovena v kupní smlouvě. Pokud budete mít jakékoliv otázky, neváhejte si na mě vyžádat kontakt a zavolejte mi. Ráda Vám poradím. Mirka Havlová

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti bez prohlášení vlastníka

Dobrý den, co se týče rozdělení domu - není-li stanoveno prohlášením vlastníka, a nedospěje se ke vzájemné dohodě, rozhodne soud. Ostatní dotazy zodpověděli kolegové. Hlídač katastru naleznete zde http://www.hlidamsikatastr.cz/ Doporučuji sehnat finance na odkup druhé poloviny. Principielně jste totiž ve velké výhodě, jelikož předkupní právo (jak již píše kolegyně) se má správně uplatňovat oproti již uzavřené kupní smlouvě s potenciálním kupcem. Z čehož vyplývá, že za tuto částku je polovina tržně prodejná (čili nekupujete předraženě). Přičemž však stejný dům jako celek bude mít hodnotu jistě vyšší než dvojnásobek této poloviny. *Mé doporučení samozřejmě berte s rezervou. Vyplývá z obecného předpokladu a není možné se jím řídit vždy.

Re: Prodej ideální poloviny nemovitosti bez prohlášení vlastníka

Hezký den, jak píše přesně kolegyně. Jen ještě podotknu, že Váš bratr může svoji polovinu prodat co jakoukoliv cenu, kterou bude chtít, pokud mu ji kupec bude ochoten uhradit. Znalecký posudek slouží pouze jako odborný odhad tržní ceny, nikoliv povinnost majitele za tuto cenu prodat. A pokud s ním předkupní právo uzavřete, máte možnost danou půlku koupit za to, za co ji Váš bratr nabídne jinému zájemci, to je výhoda. No a pokud by to neudělal, jak se obáváte, můžete si na katastru nemovitosti zřídit "hlídacího psa", který Vám bude hlídat jakýkoliv pohyb na nemovitosti po právní stránce. Tedy v e-mailu budete mít aktuální informace o pohybu na nemovitosti. Pak už musíte konat tak, jak psala přesně kolegyně. Hodně štěstí.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY