Pronájem pokoje

Pronájem pokoje

23.01.2014

Dobrý den, Potřeboval bych poradit. V říjnu jsem si pronajal pokoj v bytě 3+1, ale dodnes jsem nedostal nájemní smlouvu a majitelka mě neustále odbývala s tím, že nemá čas. Platil jsem nájem 3500 KČ měsíčně, včetně energií, s tím, že nebylo vymezeno kolik z toho je čistý nájem. Na začátku jsem zaplatil kauci 3000 KČ, na kterou jsem si nechal podepsat příjmový doklad. Na začátku tohoto měsíce jsem si kvůli problémovým spolubydlícím našel jiné bydlení a oznámil, že se na konci měsíce odstěhuju. Majitelka se samořejmě vykrucuje, že mi kauci nevrátí. Ohání se tím, že jsme se ústně domluvili, že bydlení bude na rok, což není pravda a teď ještě mluvila o tom, že udělá nějaké vyúčtování energií, jedná se o byt v paneláku s centrálním vytápěním a vodou. Mám zaplacený nájem až do konce měsíce. Zajímám mě jaké mám možnosti a na co ona právo. Děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Pronájem pokoje

Dobrý den, je to přesně jak píše kolegyně. Vzhledem k tomu, že nemáte písemnou smlouvu s jasným vymezením plateb, budete se svých práv domáhat velmi těžce. Vše je pouze Vaše tvrzení, proti tvrzení majitelky. Vždy proto žádejte smlouvu písemně nejpozději v den předání předmětné nemovitosti

Re: Pronájem pokoje

Vzhledem k tomu, že tři měsíce užíváte část bytu bez písemné smlouvy, vystavujete se riziku nejrůznějších neshod. Stejné riziko nese však i majitelka bytu. Pokud nejsou podmínky podnájmu jasně definovány a nejsou ani stanoveny cenové podmínky je obtížné shodnout se při předčasném ukončení nájmu na vyúčtování nákladů (jaká část je nájemné a jakou část tvoří poplatky či zálohy na služby). Tedy rada pro všechny: uzavírejte písemné ujednání o tom, jak a za jakých finančních podmínek budete předmět nájmu (nebo podnájmu) užívat a na co bude případně použita předem složená kauce. Nový občanský zákoník sice přistupuje benevolentněji k nájemním vztahům, ale pro prevenci řešení neshod je vhodné jasně stanovit všechna pravidla ve smlouvách při zahájení užívání bytu (nebo jeho části).

Re: Pronájem pokoje

Dle OZ ústní dohoda je plnatná, ale samozřejmě její dokazování je sporadické. Zlaté české - co je psáno, to je dáno zde platí dvojnásob. Já, v těchto případech, vždy apeluji na lidský přístup a snažím se s klienty vždy najít alespoň kompromis. Sparavedlnost je slepá, pravda a lež nikdy není bílá a černá. S největší pravděpodobností Vás tato nepříjemná zkušenost poučila a příště se jistě těmto nepříjemným zkušenostem vyhnete. V případě, že by jste to opravdu chtěl dotáhnout do konce, doporučuji třetí stranu, která by to řešila za Vás.

Re: Pronájem pokoje

Bude zajímavé zjistit jak majitelka vyúčtuje například elektřinu když v panelákovém bytě se jedná o jeden měřící přístroj pro celý byt. Rozložení tepla je možné podle m2 plochy, voda je taky možná podle počtu osob. V každém případě bude těžké dokázat, že jste ústně nic nedomluvili. Příjmový doklad bude asi taky oříšek nakolik nemáte žádnou smlouvu ke které by se uvedená kauce vztahovala. Doporučuji napsat majitelce příjemný a vstřícný dopis ve kterém ji vysvětlíte stav a svou žádost aby jste měl nějaký podklad pro případné řešení na soudě, finančním úřadě a podobně. Majitelka která příjem z pronájmu zatajuje vám jistě vyjde vstříc :-)

Re: Pronájem pokoje

Hodně již zde bylo řečeno. Vše je potřeba mít sepsáno ve smlouvě. Pokud by jste měl k dispozici profesionálního makléře, tak je to přesně o úhlech pohledu. Může zde mít nějaká malá provize. Ale jedna věc jsou peníze a dlaší věc jsou čas a starosti, které Vám díky zastupování odborníkem odpadnou. Ale jak již také bylo řečeno, každá zkušenost je dobrá a ve finále i ta špatná je někdy potřeba, aby nás to odrazila k lepším zítřkům.

Re: Pronájem pokoje

Pro příště máte alespoň jasno. Bez platné nájemní smlouvy ne!

Re: Pronájem pokoje

Podle mého názoru majitelka nesmí zadržovat kauci, pokud jste nezpůsobil žádnou škodu. Protože nebyly opsány ani stavy měřidel a naprosto nelze dopočítat spotřeby energií, není možné ani čekat na vyúčtování, neboť v případě vysoké spotřeby jiného podnájemce, nemůže majitelka požadovat rozdělení dle počtu podnájemníků. Už bezesmluvní ubytování by v případném sporu mohlo znamenat výhodu pro Vás, neboť zde vyvstává podezření, že paní majitelka záměrně neposkytuje smlouvu o podnájmu části bytu za účelem vyhnout se daňovým povinnostem. Rozhodně si nemyslím, že byste byl v nevýhodě, doporučil bych obrátit se na právníka, v mnoha případech zhodnocení situace získáte i bezplatně. Otázkou je, zda budete mít v úmyslu vymáhat tuto částku.

Re: Pronájem pokoje

Nebudu opakovat co píší kolegové přede mnou, mají naprostou pravdu. Smlouvou se vždy jasně vytyčují práva a povinnosti obou stran, rovněž i průhledné financování a termíny. Z tohoto důvodu fungují realitní kanceláře, aby byly zajištěné, bezproblémové a jasně dané vztahy. Pokud tomu tak není může Vás to stát více než poplatek za zprostředkování pro realitní kancelář za tyto služby nemluvě o prožívaném stresu, který tyto problémy způsobí.

Re: Pronájem pokoje

Zde je těžké radit. Jak se říká co je psáno, to je dáno. Nicméně těžko si budete vzájemně dokazovat kolik byla stanovena záloha na služby a jaká byla spotřeba. Doporučuji dohodu a radu napříště vše písemně.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY