Provize - pronájem

Odpovědi na dotaz

Re: Provize - pronájem

U pronájmu vždy záleží na tom, jak se smluvní strany dohodnou .. ale většinou budoucí nájemce, kterého Vám zajistí RK. Hezký den René Treu

Re: Provize - pronájem

Dobrý den, vždy se jedná o domluvu makléře s pronajímatelem. Logika by velela, že provizi platí pronajímatel, zvyk bývá ve většině případů opačný

Re: Provize - pronájem

U pronájmů je logické, že ta strana, která si službu od realitního makléře objednává, platí za realitní službu odměnu (provizi). Za tuto odměnu realitní makléř vykonává pro objednavatele předem stanovený rozsah služeb. V některých případech je obsahem služby dlouhodobá či trvalá péče o nájemníky (např. vyúčtování služeb, které se hradí zálohově - vodné, stočné, úklid společných prostor, odvoz a likvidace odpadu atp.).

Re: Provize - pronájem

Dobrý den, to je různé - jiný kraj jiný mrav. U nás na Vysočině platí provizi nájemník, zájemce. Ale vím, že v jiných krajích to bývá i naopak. Nebo potom je to na dohodě s makléřem

Re: Provize - pronájem

Dobrý den, souhlasím s kolegy, většinou je to na domluvě, ale dle zkušeností v drtivé většině platí provizi za pronájem nemovitosti nájemce. Jen výjimečně se setkávám s opakem nebo kompromisem 50 / 50.

Re: Provize - pronájem

Provize zpravidla ve výši dvou měsíčních nájmů. Jeden doporučuji vybrat od pronajímatele a druhý od nájemce. Ale záleží na domluvě podle situace příp. i "obchodním" vztahu s pronajímatelem (perspektiva více obchodů atd.).

Re: Provize - pronájem

Obecně záleží na dohodě. Majitel který nechce platit provizi rozešle nabídku desítkám RK a čeká, majitel, který má zájem o kvalitní služby rád provizi zaplatí, protože ví že makléř se o něj postará počas celé doby pronájmu a řeší i nestandardní situace. Je nutné si uvědomit, že nájemce musí hradit obvykle jeden nájem, minimálně jednu jistinu a ještě provizi. To jsou prostředky řádově desítky tisíc korun.

Re: Provize - pronájem

V Olomouci je obvyklá provize u pronájmu bytu 1 až 1,5 měsíčního nájmu, a to podle počtu prohlídek a služeb, co si pronajímatel přeje zajistit (smlouva, předání, inzerce). Snažím se vybrat část od nájemce, část od pronajímatele, ať je to pro všechny zvládnutelné. Pronajímateli můžu slíbit i pomoc během smlouvy, a pokud nájemce nebude 1 rok dobře platit, najdu mu nového nájemce bez dalšího poplatku.

Re: Provize - pronájem

Dobrý den, pronájmy dělám způsobem, že výše provize je dva měsíční nájmy.Jeden nájem hradí nájemník a druhý hradí pronajímatel každý jednou polovinou.Poskytuji pak oběma stranám celoroční servis.

Re: Provize - pronájem

Ano, většina majitelů si přeje, aby provizi hradil budoucí nájemce. Jde ovšem o službu pronajímateli a chce-li mít rychleji obsazenou nemovitost a kvalitně prověřeného budoucího nájemníka, rád provizi zaplatí. A získal si obchodního partnera v podobě makléře, který mu pomůže kdykoli řešit nestandardní situace spojené s jím nalezeným nájemníkem. Protože jak se říká: čeho chleba jídáš, toho píseň zpíváš, aneb platí mne pronajímatel, hájím plně jeho zájmy... platí mne budoucí nájemník? čí zájmy budu hájit?

Re: Provize - pronájem

Na českém trhu bývá asi nejběžnějším modelem úhrada provize ze strany nájemce, který hledá nemovitost k pronájmu. Makléř se však může s pronajímatelem domluvit na tom, že provizi mu uhradí pronajímatel v případě, kdy mu v brzké době seženu nájemce. Jinak by pronajímatel stejně musel platit měsíční náklady za byt. Lze dohodnout i placení provize napůl jak ze strany nájemce tak ze strany pronajímatele.

Re: Provize - pronájem

Já osobně zastávám názor, že provizi platí vždy pronajímatel, tedy ten, komu službu ( vyhledání nájemce ) poskytuji a kdo má z mé služby užitek a příjem. Působím v oblasti Praha a vím, že jsou města, kde jsou jiné zvyklosti přizpůsobené trhu.

Re: Provize - pronájem

Samozřejmě, že pronajímatel. Ten po mě žádá službu - inzerování nemovitosti, nalezení nájemníka, vypracování nájemní smlouvy, předání nemovitosti. Nájemce pouze zavolá na inzerát a za to má platit? Za co? Při prodeji platí provizi taky ten, komu nemovitost prodávám. (Samozřejmě je něco jiného, pokud mě osloví zájemce, ať mu vyhledám nějaký pronájem - opět po mě žádá službu - vyhledání nemovitosti)

Re: Provize - pronájem

Dobrý den, jak zde bylo uvedeno, záleží na většinové zvyklosti v dané lokalitě. V Praze v drtivém počtu případů hradí provizi nájemník a to ve výši 1 měs.nájmu.

Re: Provize - pronájem

Dobrý den, pracuji v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Z 99% hradí provizi realitní kanceláři zájemce, t.j. budoucí nájemník. Mám pouze 1 klienta, který mi bude hradit provizi a to je firma. Obecně platí, že jde o to, jak se makléř dohodne s pronajímatelem před samotnou prezentací nemovitosti.

Re: Provize - pronájem

Co makléř, to názor. Záleží tedy na maléři co dohodne s pronajimatelem či možná spíše na tom, na co pronajímatel přistoupí. Je to předem dohonuté a v inzerci by se mělo objevit, co všechno nájemník platí - tedy zda platí i provizi. A je pravda, že mnoho makléřů mlží a tuto skutečnost vytáhnou, až když má dojít k podpisu nájemní smlouvy. To je pak na každém, jak se k tomu postaví.

06.05.2015

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY