Rezervační záloha - vrácení

Rezervační záloha - vrácení

13.09.2019

Dobry den.

Prosim o vas nazor a radu ohledne naroku na vraceni rezervacniho poplatku.

RS na koupi pozemku vc. projektu na vystavbu RD jsme podepsali vsechny 3 strany (prodavajici, kupujici, zprostredkovatel) dne 25.6.2019. My jako kupujici jsme ucinili veskere kroky pro mozne podepsani kupni smlouvy, soucinnost s realitkou, banka - vyrizeni hypotecniho uveru, slozeni rezervacniho poplatku apod.

Do teto chvile mame podepsan jiz 3. dodatek k prodlouzeni rezervační smlouvy. Duvod je ten, ze prodavajici nezapracovava pozadavky banky do kupni smlouvy a tim padem to banka posila porad dokola.

Nam jiz dochazi trpelivost a radi bychom to cele ukoncili. Muj dotaz zni... Mame pisemne vyzvat prodavajiciho k uzavreni kupni smlouvy v dobe rezervace a pokud tak neucini, je to brano jako poruseni smlouvy a mame narok na vraceni rezervacniho poplatku 210 tis. Kč? Dekuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Rezervační záloha - vrácení

Dobrý den, poraďte se s právníkem. Ale dle mého názoru nárok na vrácení depozita máte.

Re: Rezervační záloha - vrácení

Záleží na tom jak to máte ve smlouvě. Zúčastněné strany obchodu by se měli snažit o to aby obchod byl co nejdříve uzavřeny ve prospěch všech stran. Ale určitě bych se obrátil na právního experta přes nemovitosti a už bych podnikal kroky.

Re: Rezervační záloha - vrácení

Dobrý den, kvalifikovanou odpověď jaká jsou Vaše práva a povinnosti plynoucí z uzavřené smlouvy Vám může dát skutečně jen advokát. Tzv. rezevační smlouva patří mezi smlouvy inominátní (bezejmenné); tedy není upravena v zákoně jako jeden z typů smluv (např. nájemní, kupní). Účastníci takové smlouvy mají poměrně volnost v tom, co si ujednají s ohledem na účel smlouvy. Není-li sjednáno nebo vznikne-li nejasnost v určité otázce, používá se zpravidla analogický výklad zákonných ustanovení, které jsou obsahem a účelem nejbližší. V tomto případě tak usuzuji na analogii se smlouvou o smlouvě budoucí, neboť jak uvádíte účastníky smlouvy jsou prodávající, kupující a zprostředkovatel. Pokud by Vaše RS nesplňovala zákonné náležitosti typové smlouvy, není vyloučené, že ujednání smlouvy by v krajním případě mohlo být i neplatné.

Re: Rezervační záloha - vrácení

Dobrý den,je určitě nutné postupovat dle ujednání v samotné RS. Samozřejmě, pokud je to ku prospěchu celého obchodu a všichni zúčastnění se domluví na jejím dodatku je to v pořádku. Pokud tedy nejsou splněny podmínky RS vč.dodatků, tak bych určitě písemně vyzvala stranu prodávající k uzavření Kupní smlouvy. Pokud i zde nedojde k uzavření Kupní smlouvy, a toto porušení bude zaviněno stranou prodávající máte nárok na odstoupení od RS a vrácení provize. Doporučuji rovněž písemně o všem informovat i Zprostředkovatele - RK.

Re: Rezervační záloha - vrácení

Dobrý den, v odpovědích výše je již popsáno. Ale důležité je co opravdu říká RS, kdy podmínky odstoupení a nároků musí být jasně uvedeny. Pokud by byla smlouva dobře připravena, musí tam být i to, že pokud prodávající odmítne součinnost či neuzavře KS do data.. tak máte nárok na odstoupení a vrácení... být vámi investuji do rady advokáta, který bude postupovat tak jak je třeba .. může vám to ušetřit těch zmíněných 210 tis....

Re: Rezervační záloha - vrácení

Dobrý den. Záleží na tom, co máte uvedeno v Rezervační smlouvě, obvykle tam bývá uvedeno, jak postupovat v podobných situacích. Určitě doporučuji vyzvat písemně Prodávající k podpisu Kupní smlouvy během platnosti Rezervační smlouvy a upozornit jej na skutečnost, že pokud tak v dané lhůtě neučiní, budete ihned po uplynutí lhůty žádat o navrácení Rezervačního poplatku, na který máte nárok. Obdobný dopis pošlete i makléři, on za obchod ručí, ať tedy zajistí, aby Kupující upravili KS, dle Vašich požadavků a včas Kupní smlouvu podepsali, jinak bude po vypršení lhůty vracet Rezervační poplatek. Hodně štěstí.

Re: Rezervační záloha - vrácení

Dobrý den, není zde uvedeno, co na to zprostředkovatel. Dle mého je on ten, kdo to celé má koordinovat. Za to si přeci bere peníze. Pokud kupující odstoupí, měl by tam mít nějaký sankční poplatek, který vám bude navíc kompenzovat náklady, které vám nepodepsáním smlouvy vznikly.

11.11.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY